Thajská kuchyně rozhodně není odnož kuchyně čínské, i když Thajci od Číňanů převzali mnohé techniky přípravy pokrmů. Má naopak blíže ke kuchyni indické, ze které přijala některé druhy koření. Kouzlo thajské kuchyně není v široké škále ingrediencí, ale v umění sladit jednotlivé chuti v dokonalý celek. Jaká bude tato výsledná chuť již záleží na konkrétním jídle a fantazii kuchaře – podobně jako v čínské kuchyni se můžete setkat a pokrmy velmi jemnými i neuvěřitelně pálivými, kyselými i sladkými. Omáčky v thajské kuchyni se nezahušťují škrobovou moučkou, a jsou tudíž lehčí a lahodnější. Oproti indickému kari není to thajské sušené, ale jeho základem je pasta vyráběná z namočených rozdrcených bylinek a koření.

Thajsko je vyhlášeno svými extra pálivými chilli papričkami, které do jihovýchodní Asie přivezli portugalští kupci. Dnes roste v Thajsku deset druhů nejpálivějších chilli papriček na světě.   Používají se zejména do omáček – například nam prik, která je základní chuťovou přísadou a skládá se z nam pla (slaná rybí omáčka), kapee (garnátí pasta), koriandru a citrónové šťávy.

Ochucování pokrmů
Thajské pokrmy se nejčastěji kromě chilli papriček ochucují česnekem, limetkovou šťávou, citrónovou šťávou, zázvorem, limetkovými listy, kokosovým mlékem, koriandrem, římským kmínem, mátou, bazalkou, palmovým cukrem, arašídy, sezamovými semínky, šalotkami, badyánem, sladkou kukuřicí, tamarindem, kurkumou, chilli omáčkou, rybí omáčkou, kari pastou, pastou z garnátů, omáčkou z hlív ústřičných, sójovou omáčkou, třtinovým cukrem, a jinými. Thajský česnek má oproti tomu evropskému menší narůžovělé stroužky – dokřupava osmažený se používá ke zdobení pokrmů, nakládaný v rýžovém vinném octě se solí a cukrem je potom chuťovou přísadou zvanou kratien dong.

Ingredience
Mezi základní ingredience patří již zmiňované ovoce (banány, ananas, papája, jambosy, karamboly, langsaty, liči, limety, manga, myrolabany, mučenky), ořechy, kukuřice, tapioka, sója, kolokasie, tofu, maso (hovězí, vepřové i kuřecí), houby, nudle, mořské plody, mořské a sladkovodní ryby, garnáti, krabi, krevety, mušle, krabi, olihně, langusty, brambory a několik druhů rýže.

Stolování a zvyky Thajců
Thajci obvykle snídají rýžovou kaši s nakládanými ředkvičkami či jinou zeleninou, trochou vepřového masa a několika chilli papričkami. Oběd si již dovedeme představit – většinou nudlová polévka s kousky kuřete a zeleniny, zelených fazolek a fazolových výhonků, smažené nudle s kousky masa a zeleniny, ochucené směsí omáček.   Oblíbená je taky polévka suki gai z kuřecího masa, sójové omáčky, rybí omáčky, cukru, vajec, čerstvého tofu, nakládaného česneku, vývaru, práškového chilli, citrónové šťávy a celeru.
Nejbohatším jídlem dne bývají večeře, které se skládají z několika chodů, podávaných současně. Nechybí samozřejmě ani ovoce a moučník. Pokrmy bývají zdobeny zeleninou vykrajovanou do tvaru různých květů.
Vepřové maso se velmi často spojuje s plody moře. Kuřecí a hovězí maso se objevuje ve smažených pokrmech.

Sladkokyselá polévka z garnátů
Suroviny na 4 porce
1,2 litru kuřecího vývaru,
4 pokrájené jarní cibulky,
2 lžíce nasekané čerstvé natě koriandru,
1 malá jemné sekaná chilli paprička bez semínek,
3 na kousky pokrájené stonky citrónové trávy,
2 lžíce limetové šťávy,
500 g rozmražených garnátů,

Postup
Smíchejte v hrnci všechny ingredience, kromě garnátů. Uveďte do varu, zakryjte hrnec a na mírném plameni vařte 20 minut, aby se všechny chuti smísily. Přeceďte a dejte zpět do hrnce jen čistý vývar. Přidejte garnáty a 1 – 2 minuty prohřívejte. Hotovou polévku ozdobte nasekanou natí koriandru a jarní cibulkou.

Smažené vepřové kuličky
Suroviny
500 g tučnějšího vepřového masa,
2 jarní cibulky,
3 lžíce sójové omáčky,
1 lžíce limetové šťávy,
1 lžíce třtinového cukru,
1 jemně nakrájená chilli paprička bez semínek,
1 lžíce oloupaného a jemně nasekaného zázvoru,
několik lžic rýžové mouky,
olej na smažení.

Postup
Všechny přísady kromě oleje smícháme s masem, osolíme a řádně promícháme. Tvoříme kuličky a smažíme do křupava na oleji.