Pizza dnes patří mezi celosvětově nejpopulárnější jídla. Pizzerii pravděpodobně najdete v každém městě na světě. Pizzu si ale snadno vyrobíme i doma. Nepotřebujeme k tomu origiální pec na pizzu, ale bez čeho se neobejdeme, je těsto na pizzu.

Recept na základní kynuté těsto na pizzu

Jednouché těsto, stačí promíchat základní suroviny a nechat těsto vykynout. Základní kynuté těsto známe ve dvou variantách - římské a neapolské. Rozdíl je pouze v jedné surovině, a tou je olivový olej, který je obsažený v římské variantě těsta na pizzu. Pizza v římském stylu má totiž velmi tenké těsto, které je díky přidanému oleji pružnější a lze tak lépe do tenka vyválet. Pokud budete chtít zkusit neapolskou verzi, vynechejte z receptu olej a cukr.  

Potřebné suroviny
400 g polohrubé mouky
30 g droždí
2 lžíce olivového oleje
1 lžíce cukru
1 lžička soli
250 ml vlažné vody

Postup výroby základního kynutého těsta na pizzu
Vlažnou vodu (teplota cca 40-45°C) vlijeme do dostatečně velké misky, přídáme cukr a droždí, promícháme a necháme 10 minut odstát na teplém místě. Poté přidáme mouku, olivový olej a sůl a vypracujeme těsto. Na vypracování těsta můžeme použít kuchyňský robot, nebo těsto připravíme pěkně postaru rukama. Vypracované těsto necháme v míse půl hodiny kynout na teplém místě. Další možností je použít domácí pekárnu a program na kynuté těsto. Pekárna automaticky nastaví optimální teplotu na kynutí těsta.

výroba domácího těsta na pizzu

Vykynuté těsto rozválíme na pomoučné desce na placku o velikosti plechu, na kterém budeme pizzu péct. Těsto můžeme podle potřeby rozdělit na několik dílů. S moukou při válení placky opatrně. Málo mouky způsobí, že se vám těsto může lepit k desce, hodně mouky zase způsobí, že bude těsto po upečení tvrdé. Tloušťku vyválené placky volíme dle osobní chuti, někdo má rád pizzu s těstem jak papír, druhý zase upřednostňuje vyšší vrstvu těsta.  

Vyválenou placku přendáme na plech na pečení pizzy.  Plech samozřejmně důkladně vymažeme tukem nebo olejem. Další použité ingredience vybereme podle typu pizzy, kterou chceme upéct. Troubu rozehřejeme na 220°C. Délka pečení pizzy je závislá na troubě, kterou používáme a především na tloušťce těsta. Osobně preferuji tenké pizzové těsto, které peču v horkovzdušné troubě 8-10 minut. Čím vyšší bude vrstva těsta, tím delší bude čas pečení, u středě silné vrstvy těsta se tak dostanete na průměrnou dobu pečení 15-20 minut. Než si najdete tu správnou tloušťku těsta a délku pečení ve vaší troubě, doporučuji pizzu hlídat, aby se vám těsto nespálilo. I když, lehce připečené okraje těsta na pizzu mají také své kouzlo a chuť.

Pokud bychom chtěli těsto vyrábět podobně, jako to dělají věhlasné italské pizérie, museli bychom nechat těsto kynout a odpočívat až 2 dny. Můžete to vyzkoušet a zjistíte, zda takto připravené těsto na pizzu chutná jinak a lépe. 

Jak uchovat základní těsto na pizzu v lednici

Nevyužité těsto vydrží v lednici bez problémů i 5 dní. Nejlepším způsobem je uzavřít těsto do vzduchotěsné nádoby, případně ho zabalíme do folie. Po vyjmutí z lednice je potřeba nechat vychlazené těsto půl hodiny v pokojové teplotě, teprvé potom ho dále zpracujeme.

Zamrazení těsta na pizzu

Pokud víme, že přebytečné těsto v následujících dnech nespotřebujeme, můžeme ho i zamrazit. Z těsta uděláme bochánky, potřeme je zlehka olejem a dáme do nádoby nebo sáčku vhodného do mrazáku. Doba použitelnosti je minimálně 3 měsíce. Před použitím zmrazené těsto vyndejte z mrazáku a nechte v pokojové teplotě samovolně rozmrazit. Je proto vhodné těsto z mrazáku vyndat den před plánovanou přípravou pizzy.

Základní kynuté těsto na pizzu je mé nejoblíbenejší a připravuji ho doma nejčastěji. Vyzkoušel jsem ale i jiné druhy těst. Možná některé z nich bude to pravé pro vás.  

Recept na nekynuté těsto na pizzu

Nekynuté těsto na pizzu, které připravíme bez použití droždí a s přidáním prášku do pečiva se také těší velké oblibě.

Na přípravu těsta potřebujeme tyto suroviny
350 g hladké mouky
250 ml vody
půl sáčku kypřícího prášku do pečiva (cca 6 g)
2 lžíce olivového oleje
1 lžička soli

Postup výroby nekyputého těsta na pizzu 
V misce vhodné velikosti smícháme všechny suroviny a vypracujeme těsto. Pokud je těsto tuhé, můžeme přidat vodu. Výsledné těsto by mělo bát měkké, ale nemělo by lepit. Z připraveného těsta vyválíme na pomoučené desce placku dle velikosti plechu, který použijeme na pečení. Přendáme na plech vymazaný tukem nebo olejem a ozdobíme dle chuti. Pečeme v troubě rozehřáté na 220°C cca 15 minut (opět záleží na typu trouby a tloušce placky, kterou z pizza těsta vyválíme).

bochánky domácího těsta na pizzu

Recept na kynuté pizza těsto z nadrobených surovin

Příprava tohoto těsta je trošku náročnější než předchozí dva recepty, přesto stojí za vyzkoušení.

Na výrobu těsta potřebujeme 
400 g polohrubé mouky
1 sáček sušeného droždí
1 lžíci cukru
1 a půl lžičky soli
150 ml vlažného mléka
100 g másla
2 lžíce oleje

Postup výroby těsta na pizzu z nadrobených surovin
Smícháme droždí, mouku, sůl a cukr, přidáme vločky z másla a vytvoříme těsto, které rozdrobíme na kousky. Přilijeme vlažné mléko a olej a vypracujeme těsto. Z těsta vytvoříme bochánek, který zasypeme moukou a necháme půl hodiny odpočinout. Mezitím si připravíme plech na pečení pizzy a vymastíme ho tukem nebo olejem. Z těsta uděláme placku (nebo více placek, podle velikosti plechu) a přendáme ji na vymaštěný plech. Povrch placky propícháme vidličkou a necháme chvíli kynout. Poté pizzové těsto ozdobíme dle chuti a pečeme v troubě předehřáté na 220°C.

placky z těsta na pizzu

Recept na těsto na pizzu s kváskem

Jak je z názvu tohoto těsta na pizzu patrné, budeme potřebovat kvásek. Pokud nemáte připravený třeba z pečení chleba, musíme založit nový kvásek. Příprava tohoto těsta je časově nejnáročnější ze všech uvedených receptů, ale výsledek stojí za to. 

Příprava žitného kvásku
Žitnou mouku smícháme s vlažnou vodou do hutnějšího těsta. Těsto přiklopíme, ale neuzavíráme "na pevno", kvásek potřebuje přístup vzduchu, a uložíme na teplé místo do druhého dne. Druhý den už by mělo těsto začít kvasit. Směs postupně přikrmujeme, to znamená, že každý den přimícháme trochu mouky a vlažné vody. Po čtyřech dnech, s každodením přikrmováním, bude kvásek krásně vonět a lehce bublat. Odebereme potřebné množství a část kvasu uložíme v uzavřené nádobě do lednice, kde vydrží i 2 měsíce. Před dalším použití kvas opět rozkrmíme (omladíme) moukou a vodou.

Na to, jak připravit žitný kvásek se můžete podívat na videu s Romanem Paulusem

 

Suroviny na přípravu pizza těsta s kváskem
60 g kvásku 
500 g hladké mouky
370 ml vody
2 lžíce olivového oleje
1 lžíce cukru
1 lžičku soli

Postup výroby těsta z kvásku
Do větší mísy s moukou přidáme olej, cukr, sůl, vlaždnou vodu a kvásek. Zpracujeme těsto, mísu přikryjeme a necháme v pokojové teplotě přes noc kvasit. Druhý den těsto rozdělíme na díly dle potřeby (podle velikosti plechu na pečení) a vyválíme placky. Pečeme na vymaštěném plechu v troubě rozehřáté na 220°C. 

domácí pizza z kváskového těsta na pizzu

Recept na nudlové těsto na pizzu 

Rychlé a jednoduché kořeněné těsto, které bude po upečení pěkně křupavé. 

Suroviny potřebné na výrobu těsta 
400 g polohrubé mouky 
4 vejce 
1 lžička oregana 
1 lžička bazalky 
2 lžíce olivového olije 
1/2 lžičky soli

Postup výroby nudlového těsta na pizzu 
Všechny suroviny smícháme v mísu v hutné těsto, které dáme na hodinu odpočinout do lednice. Poté z těsta vypracujeme placky, ozdobíme dle chuti a pečeme v troubě rozehřáté na 220°C.