Kuchyně plně vybavená kuchyňským náčiním je základem každé domácnosti. Některé druhy kuchyňského náčiní mají všestranné použití a jiné zase jen jeden jediný speciální účel. Vybírat můžeme jak z těch denně používaných a nepostradatelných kousků i výrobků značně specializovaných nebo určených pro absolutní začátečníky či tak trochu pro líné, což může být zrovna šťouchač na brambory, pinzeta na rybí kosti, kráječ na vejce nebo hřeben na cibuli, kterým nabodneme cibuli a pak teprve krájíme. Má se tím zabránit říznutí a taky, aby nenačichla ruka pachem cibule.

Běžné druhy pomůcek – základní sada

Obracečka je nepostradatelnou pomocnicí, kterou použijeme nejen při obracení volského oka, ale ve vánočním čase pomůže při podebírání křehoučkého a horkého cukroví při přenášení z plechu. Obracečka se osvědčí zaručeně také při odstraňování přilepeného těsta na pracovní ploše. Šlehací metla je další klasická kuchyňská pomůcka, která našlehá, uhněte i zamíchá. Důležité jsou také kuchyňské nůžky, jimiž naporcujeme upečenou drůbež nebo nadrobno nakrájíme třeba konzervovaná rajčata přímo v otevřené plechovce.

Určitě by v domácím sortimentu neměla chybět škrabka na brambory a na loupání zeleniny, kterou určitě bez potíží seženete i vyrobenou pro leváky. Se škrabkou se dají vytvořit hezká kouzla nejen v čínských nudlích z hoblinek mrkve, ale třeba čerstvý parmezán na zeleninovém salátu nebo zmrzlinový pohár sypaný hoblinkami kokosovými případně čokoládovými vypadají taky znamenitě.

Podobnou službu vám udělá dekorační nůž na kůru z citrusů. Jeho výhodou je hlavně fakt, že odstraní citronovou kůru bez bílé části, pod níž se skrývá dužina plodu. Kůru pak po nasušení určitě v kuchyni ještě uplatníte. Dekorační nůž poslouží určitě také k jiným typům vykrajování. Koktejlové sklenice – výšky budou vypadat skvěle ozdobené dlouhými proužky slupek od jakéhokoliv druhu ovoce nebo zeleniny.

Na sorbet můžeme použít místo klasické naběračky na zmrzlinu spíše vykrajovátko kuliček a sorbet pak bude vypadat určitě mnohem lépe. Takové vykrajovátko pomůže snadno vybrat třeba chlupatý střed z artyčoku, z něhož nejdříve odtrhneme vnitřní listy a pak střed snadno vyloupneme pomocí tohoto šikuly.

Další pomocníci a speciální vychytávky

Neocenitelnou službu nám vykonají nejrůznější struhadla a struhadélka. Například struhadélko na muškát jde pořídit jako menší klasické struhadlo nebo jako mlýnek na pepř. Loupák na česnek a lis na česnek se v domácnosti uplatní skoro vždy. Speciální struhadélko na česnek zabrání říznutí a také omezuje pach. Stroužky jím jdou pokrájet na velmi jemné plátky a opačnou stranou se česnek dá drtit úplně na jemno.

Na pizzu si určitě pořídíme speciální rádýlko, což je vlastně malé kolečko se zoubky na rukojeti. Pizzu lze nakrájet ale také speciálním trojhranným širokým nožem z černého nylonu. Pizza s ním bude šetrně nakrájená, protože se s ním nepoškodí teflonová forma na pizzu. Plochou stranou nože se pak dají jednotlivé dílky jednoduše přesunout na talíř.

Nejrůznější druhy otvíračů a zavíráků jsou už dnes dotažené téměř k dokonalosti. Pokud otevřete specializovaným a snadno ovladatelným otvíračem třeba láhev piva nebo vína, pak pokud nedopijete, určitě máte na výběr z mnoha druhů uzávěrů na pivo, sekt či víno. Všechny už umí zabezpečit láhev tak, aby v ní nápoj nezvětral a vydržel docela dlouhý čas použitelný.

V kuchyni jsou nepostradatelné nejrůznější sítka a cedníky na slévání vody z hrnců nebo na pasírování zeleniny či ovoce. Při výběru a nákupu upřednostňujeme raději kovové, neboť jsou pevnější, snesou vyšší teploty než plastové a jejich použití je pak všestrannější. Pokud nám chybí ve výbavě kuchyňského náčiní klasický váleček, nezoufejte, protože si ho můžete provizorně nahradit čistou skleněnou lahví. Zato mašlovačky je určitě dobré mít stále po ruce. Dobrým tipem může být například šroubovací sklenice, která je zčásti naplněná olejem. V jejím uzávěru vytvoříme otvor, jímž mašlovačku snadno prostrčíme. Bude tak stále připravená k akci a zároveň si ušetříme nejen čas, ale také mastné nádobí.

Kvalitní nerez, dřevo a plast

Pokud jde o materiál, tak nejrůznější druhy kuchyňského náčiní lze vybírat z nepřeberné nabídky trhu, prakticky ze dvou skupin. Jedná se o nerez a černý nylon. Mezi oběma materiály se objevují ještě jejich různé kombinace. Především na rukojetích se objevuje materiál podobný gumě zvaný santopren, který zamezí případnému spálení nebo klouzání náčiní v ruce.

Nejvhodnějšími materiály pro veškeré kuchyňské náčiní je kvalitní nerez a klasické dřevo. Pro kuchyňské náčiní ať už se jedná o nejrůznější měchačky, vařečky či kvedlačky bude asi nejlepším materiálem tradiční dřevo. V domácnostech se ale nejčastěji používá plastové kuchyňské náčiní. Plasty však mohou být potenciálním zdrojem uvolňování chemikálií do potravin, i když obvykle nehrozí akutní otravy se smrtelnými důsledky. Plasty a výrobky z nich mohou působit jako zásobárna organických sloučenin, které se v průběhu své životnosti uvolňují do potravin, s nimiž jsou ve styku.

 

Pořádek v kuchyni

Na uskladnění pomocníků v kuchyni, tak aby bylo stále po ruce, je vhodné pořídit si stojan na kuchyňské náčiní. Pořádek v kuchyni vám usnadní možná drátěný program, což jsou vlastně kovové věšáky, na kterých budou potřebné nástroje stále na jednom místě a vždy v dosahu. Na vařečky a jiné kuchyňské náčiní se může hodit stojan s ručně malovanou keramikou značky Oniria. Dalším tipem může být box na kuchyňské náčiní z bambusového dřeva, v němž budete mít vše, co potřebujete k vaření vždy po ruce, včetně kuchyňské minutky k přesnému měření času a chňapek, abyste se při tom nespálili.

-ar-

Foto: archiv firem Eva Solo, Zack, Joseph.Joseph