Ve své kuchyni chce mít každý takové nádobí pro přípravu jídla a pokrmů, které je mu sympatické a nějak blízké. Jestliže jste příznivci retra, jistě vám smaltované nádobí není cizí. Smalt je materiálem, který má svou historii a je prověřen stovkami let používání. Na výrobu nádobí se používal již ve starověké Číně a odtamtud se postupně dostal i do Evropy. Kdy se objevil v českých kuchyních poprvé, není přesně známo, ale u nás se těšil velké oblibě především v polovině 20. století. V devadesátých letech minulého století se zájem o tento druh nádobí utlumil, stalo se tak kvůli otevření zahraničního trhu a přívalu nových materiálů. Na trh přišly náhradní materiály, jako třeba hliník, sklo, keramika nebo umělá hmota. Nakonec se však zjistilo, že žádný z nich nedosahuje takových vlastností, jako klasická smaltovaná litina.
Smatlovaná forma na pečení, 1 450 Kč, Smalt
Teď však nastala doba, kdy už se mnozí z nás nechtějí honit za novinkami a inovacemi, ale spíše se za mnohými věcmi obracíme zpět. A netýká se to jen kuchyňského nádobí. České hospodyňky proto na smaltované nádobí nezanevřely a dnes opět objevují jeho kouzlo. Mnohé si je pamatují z časů svých babiček a znamená tak pro ně také jakousi nostalgii. V minulosti nechyběla snad v žádné domácnosti smaltovaná forma na bábovku, lívanečník, hrnec nebo pekáč. Mnozí z nás mají tyto kuchyňské poklady let dávno minulých stále doma schované, opatrujeme je jako vzpomínku nebo nám slouží k výzdobě interiéru.
11-dílná sada smaltovaného nádobí Orange (849 Kč), čajník (660 Kč), eshop Bavlnka
V současné době můžete sehnat smaltované nádobí v klasickém nebo moderním designu. Vyznačuje se stylovým provedením, krásným zdobením a malbami. Na trhu se setkáte s širokou nabídkou tohoto sortimentu, objevíte nejrůznější druhy i barvy smaltovaného nádobí. Nejžádanější jsou v dnešní době hrnce, pekáče, cibuláky a pečící formy všemožných tvarů (ryby, beránci, zajíci apod.). Oblíbené jsou rovněž smaltované misky s víčkem, které jsou vhodné zejména pro skladování potravin.
Kávová konvička (539 Kč), TORO Kitchen, sada smaltovanýh misek (155 Kč)
Z čeho je nádobí vyrobeno?
Smaltované nádobí se většinou vyrábí z litiny (slitina železa a uhlíku), jejíž povrch je opatřen smaltovou vrstvou. Je tak vhodné pro všechny typy sporáků – plynové, elektrické i moderní sklokeramické desky nebo indukční vařiče.
Hrnec s poklicí Levandule (287 až 431 Kč dle velikosti), smaltovaný hrnec 350 ml (89 Kč)
A proč je vlastně smaltované nádobí tolik oblíbené?
Smaltované nádobí má hned několik výhod, které při vaření pokrmů velmi oceníte.
- je snadno a rychle omyvatelné (i v myčce), neusazují se na něm totiž připálené nečistoty
- při vhodném zacházení má dlouhou životnost
- je zdravotně nezávadné, i při dlouhodobém používání tak můžete připravovat zdravé pokrmy
- příprava pokrmů je díky němu rychlá
- vzhledově je velmi estetické, má retro nádech
- šetří energii - využívá nakumulovanou energii
- vynikající tepelné vlastnosti, rozvádí teplo naprosto rovnoměrně - už se vám nestane, že část jídla spálíte a část bude nedovařená
Je však třeba zmínit také jeho případné nevýhody:
- nádobí je dost křehké, a proto musíte být při manipulaci s ním ostražitější
- může dojít k odloupnutí smaltové vrstvy a tím i ke zničení designu
V dnešní době se však na výrobu smaltovaného nádobí používají špičkové suroviny, které zajišťují odolnost těchto výrobků proti kyselinám a tepelným šokům. Životnost nádobí se tak značně zvyšuje.
Sada smaltovaného nádobí Corall (5 500 Kč), sada smaltovaného nádobí Rosso (6 300 Kč), Riess Kelomat
Své místo má smaltované nádobí dnes na mnoha chatách a chalupách, ale dostává se také do českých domácností, kde je kuchyň pojatá v retro či spíše v klasickém rustikálním stylu. Smalt zde splňuje veškeré požadavky na estetiku, každého zaujme svou originalitou a nápadem. Setkat se můžete i s ručně vyráběným smaltovaným nádobím, což mu zaručuje jedinečnost. Zakoupit tak můžete dokonce repliky starých forem.
- jap -
Foto: archiv firem