Kladem smaltovaného nádobí však není jen navození příjemných vzpomínek, ale i jeho vysoká odolnost, díky které můžeme vařit ve stejných hrncích, jako generace hospodyněk před námi.
Smaltované nádobí má dlouhou životnost, může však být náchylné k prasklinám
Nejspíš v každé kuchyni se najde nějaký kousek, který se dědí z generace na generaci. Mohou to být stříbrné příbory, starý cibulák nebo smaltovaný hrníček, který už toho zažil opravdu hodně. Lety prověřené smaltované nádobí však nemusí být jen vzpomínkou, ale i opravdu užitečným kuchyňským pomocníkem. Vyrábí se i dnes, a to v klasickém i moderním designu.
Jeho výhodou je vysoká odolnost, což dokazuje i jeho dlouhá životnost. Ne nadarmo se i přes nepřeberné množství různých kvalitních materiálů dodnes vyrábí cedule s názvy ulic ze smaltu. Smalt je podobný porcelánu či sklu, vyrábí se podobnou technologií. Jedná se o křemičitou taveninu, která z pravidla pokrývá kovovou kostru. Smalt je znám už od starověku, můžeme jej najít i na českých korunovačních klenotech.
Mezi jeho velké výhody patří odolnost i vodivost tepla. Smalt však může být náchylný k prasklinám, což mu na kráse rozhodně neubere. Je vhodný do myček a dobře se v něm uchovávají potraviny. Můžete jej použít na všechny typy varných ploch, je ale také potřeba zjistit, jaký kov smalt pokrývá. Je nutné, aby byl tento kov kvalitní a silný, jinak nebude mít smaltované nádobí takovou životnost, jakou by mít mělo. Pokud popraská vnitřní část hrnců, pánviček nebo pekáčů, nemělo by se toto nádobí už nadále používat, protože by se z použitého kovu mohly vlivem tepla uvolnit toxické látky.
Nostalgická klasika za příznivé ceny
Smaltované nádobí je relativně lehké, ať už se jedná o hrnce, pekáče, konvice na čaj, mísy, či hrníčky. Využijete jej běžně v kuchyni, ale i na chatě, ať už přímo na vaření, nebo jen na ozdobu. Oblíbené jsou retro motivy, nejčastěji jsou to bílé puntíky na červeném nebo modrém podkladu, nebo květinové vzory.
Setkat se ale můžete i s moderním designem, například na internetových stránkách prodejny Bonami si můžete vybrat z nové edice smaltovaných hrníčků z Jizerských hor, které nabízejí širokou škálu klasických romantických i moderních vzorů, které jsou výsledkem originálních designérských návrhů. Klasické užitkové nádobí pak seženete v tradiční českobudějovické firmě Belis, dříve Sfinx, která v dobách největší slávy proslavila české smaltované nádobí po celém světě. Toto nádobí je i cenově výhodné, například sadu hrnců můžete pořídit už za cenu kolem 600 Kč.
Autor: Eliška Střelková
Foto: Bonami, 4Home