Přečtěte si také článek Recepty na tradiční domácí klobásy 1.

Valašské klobásy

Na 5 kg směsi si připravíme:
2,5kg vepřové plece, 2,5kg vepřového boku, 300ml vývaru, 120g řeznické nakládací soli, 15g pepře, 5g mletého kmínu, 5g mletého nového koření, 50g třeného česneku, lžička majoránky, vepřová střeva na plnění

Vepřový bok zbavíme kůže, kterou nevyhazujeme. Vepřovou plec i bok nakrájíme na cca centimetrové kostičky, prosolíme řeznickou solí a pořádně promícháme. V chladničce necháme 3 dny odležet. V den výroby klobás najemno umeleme vepřovou kůži z boku, zalijeme vlažným vývarem, přidáme veškeré koření a vše promícháme. Vzniklou směs přimícháme do nakrájeného masa a vše důkladně promícháme. Necháme krátce proležet a následně plníme do vepřových střev. Klobásy vložíme do předem vyhřáté udírny a udíme do tmavě hnědé barvy.

Vladeko - uzeni klobás - recepty

Slovácké klobásy

Na 5 kg směsi si připravíme:
3kg skopové plece, 0,5 kg tučnějšího skupového výřezu, 1kg vepřového výřezu bez kůže, 0,5kg vepřového boku s kůží, 250 ml vody, 150g polohrubé mouky, 100g řeznické nakládací soli, 15g mletého pepře, 15g sladké papriky, 15g třeného česneku, 5g drceného lmínu, vepřová střeva na plnění

Vepřový bok s kůží a skopový výřez nakrájíme na kousky cca 2 cm velké. Přidáme část řeznické seli, promícháme a dáme na dva dny do chladničky proležet. Skopovou plec a vepřový výřez umeleme na hrubo (deska 10-15mm), přidáme zbytek řeznické soli, pořádně promícháme a také necháme dva dny odležet. Po dvou dnech odležený umeleme vepřový bok s kůží a skopový výřez najemno, přidáme vodu, koření, mouku, a pořádně vymícháme na prát. Poté přidáme skopovou plec a vepřový výřez a vše opět řádně promícháme. Vzniklou směs necháme krátce proležet a plníme do střev. Udíme v předehřáté udírně do zlatova a poté dovaříme 30 minut ve vodě při teplotě cca 70 stupňů.

Ostravské klobásy

Za otce této severomoravské pochoutky bývá označován řezník František Pekárek, který provozoval ve 30. letech minulého století řeznictví v ostravských Hulvákách. Originální recept si vzal bohužel mistr Pekárek do hrobu, říká se ale, že tajemství těchto klobás tkví především v kvalitním vepřovém mase a ne v použitém koření. Receptů na Ostravskou klobásu existuje více, nám se nejvíce osvědčil tento.

Na 5 kg směsi si připravíme:
3 kg vepřové plece, 2 kg vepřového bůčku bez kůže, 200 ml vody, 100g řeznické nakládací soli, 10g pepře, 5g sladké papriky, 5g drceného kmínu, lžička utřeného česneku, vepřová střeva na plnění

Plec i bok nakrájíme na kostky o hraně cca 2 centimetry. Přidáme řeznickou sůl, koření rozmíchané ve vodě, dobře promícháme a dáme na den odležet do chladničky. Znovu řádně promícháme, aby směs lepila a následně plníme do vepřových střev. Udíme v udírně horkým kouřem do tmavé barvy.

Stejně jako v minulém díle našeho článku o tradičních klobásách přidáme tip na závěr: při výrobě všech klobás doporučujeme před plněním do střev vyzkoušet, zda má směs požadovanou chuť. Uděláme to tak, že si ze směsi vytvoříme malou placku, kterou osmažíme na pánvičce. Pokud nám chuť nevyhovuje, dochutíme směs dle potřeby.

Přečtěte si také články
Jak správně udit vepřové maso v domácí udírně
Jak správně udit klobásy v domácí udírně
Jak správně udit sýry v domácí udírně
Jak vybrat elektrickou udírnu?