Základům uzení jsme se věnovali v předchozích článcích
Jak správně udit klobásy v domácí udírně,
Jak vybrat elektrickou udírnu?,
Čím topit v udírně – dřevem nebo dřevěnou štěpkou,
Jak udit bezpečně a zdravě,
Jak zvolit správnou teplotu při uzení masa?,
které doporučujeme pročíst, pokud jste v uzení začátečníci.

Vladeko udírny

Mezi nejznámější patří klobásy s názvy Domácí, Moravské, Slovácké, Valašské, Horácké, Chalupářské, Hanécké nebo Ostravské. Na některé z nich se dnes zaměříme.

Moravské klobásy

Staré normy Moravskou klobásu specifikují jako jako směs hrubě sekaného hovězího a vepřového masa, ochuceného kmínem, paprikou a česnekem.

Na 5 kg směsi si připravíme:
2 kg hovězího předního masa, 2kg vepřového boku bez kůže, 0,5 kg vepřové plece, 0,5 kg tučného vepřového výřezu. Dále budeme potřebovat 3/4 litru ledové vody, 10g pepře, 10g sladké papriky, 8g třeného česneku, 5g celého kmínu a vepřová střívka na plnění.

Všechno maso nakrájíme na menší kusy, nasolíme a necháme uležet v chladničce do druhého dne. Hovězí maso a vepřový výřez umelene najemno, přidáme ledovou vodu a vymícháme na lepivý prát, neboli spojku, která nám bude držet směs pohromadě. Po vymíchání prátu přidáme a rozmícháme připravené koření. Prát necháme odležet v chladničce a připravíme si plec a bok, který umeleme nahrubo, případně nakrájíme na cca centimetrové kostičky, které důkladně přimícháme do prátu. Vzniklou směs plníme do vepřových střev. Střeva před plněním namáčíme ve vlažné vodě dle návodu od prodejce střev.
Klobásy udíme teplým kouřem zhruba 10 hodin, po vyuzení je dovaříme 20 minut při teplotě 20 stupňů. Po vaření necháme klobásy doschnout v udírně.

Vladeko udírny

Domácí klobásy

Na 5kg směsi si připravíme:
3kg libového vepřového masa, 2kg vepřového boku bez kůže, 10g soli, 2 utřené stružky česneku, 10g pepře, 20g sladké papriky, 5g pálivé papriky, vepřová střeva.

Všechno maso nasolíme na menší kusy, nasolíme, a necháme uležet v chladničce 1-2 dny. Poté maso umeleme na desce s většími otvory, přidáme koření a dobře propracujeme v konzistentní hmotu. Vzniklou směs necháme krátce odležet a následně plníme do vepřových střev.
Klobásy nejprve necháme v pootevřené udírně při nízké teplotě oschnout, následně udíme 30 minut na 60 stupňů. Poté teplotu snížíme na 40 stupňů a udíme celé dva dny.

Chalupářská klobása

Na 5kg směsi si připravíme:
1 kg nasoleného a proleželého zadního hovězího masa, 2,5kg vepřové krkovice, 1,5kg vepřového výřezu, 0,5 litru vody, 5g slagké papriky, 20g drceného kmínu, 5g mletého pepře, 50g utřeného česneku, 80g soli, vepřová střeva.

Vepřovou krkovici a vepřový výřez nakrájíme na cca centimetrové kostičky, přidáme sůl, česnek a polovinu koření, důkladně promícháme a necháme 24 hodin uležet v chladničce. Druhý den umeleme hovězí maso najemno, přidáme část najemno umletého vepřového výřezu a druhou polovinu koření a za postupného přilévání ledové vody vymícháme lepivý prát. Následně přidáme nakrájenou krkovici se zbytkem výřezu a vše důkladně smícháme. Hotovou směs necháme krátce proležet a plníme do připravených střev. Klobásy necháme oschnout a poté je přemístíme do předehřáté udírny, kde je udíme na 60 stupňů jednu hodinu. Poté klobásy dovaříme ve vodě 30 minut při teplotě cca 80 stupňů, případně doudíme 90 minut při teplotě 90 stupňů.

Tip na závěr: při výrobě všech klobás doporučujeme před plněním do střev vyzkoušet, zda má směs požadovanou chuť. Uděláme to tak, že si ze směsi vytvoříme malou placku, kterou osmažíme na pánvičce. Pokud nám chuť nevyhovuje, dochutíme směs dle potřeby.

Na další recepty na tradiční klobásy se podíváme v druhém díle článku. 

Foto: Vladeko