Poslední den v roce se musí řádně oslavit. A co by to bylo za oslavu bez spousty dobrého jídla! Mezi tradiční silvestrovské občerstvení řadíme chlebíčky, jednohubky, v miskách pak nechybí nejrůznější slané pochutiny. Jde o klasiku, která neurazí, ani nenadchne. Dnes už však nemusíme skončit u tohoto běžného občerstvení, kdy na veku poklademe plátky šunky a sýra, nebo na kolečka rohlíku namažeme nějakou pomazánku. I na silvestrovském pohoštění si můžeme dát více záležet a vymyslet něco originálnějšího. Většina z nás už na sladké díky vánočnímu cukroví nemůže ani pomyslet a tak jsou silvestrovské pochutiny připravovány spíše na slaný způsob.
Pohoštění na Silvestra bychom měli volit podle toho, v jaké společnosti budeme tento den trávit a také podle toho, jestli máme hosty pozvány na celý den, nebo jen na večer. Pokud jde o celodenní akci, musíme vymyslet kompletní menu, které tvoří hlavní jídlo, moučník a káva, pokud však jde jen o večerní návštěvu, postačí připravit nějaké studené, případně teplé občerstvení. Nemělo by však být nudné a měli bychom do jeho přípravy zapojit trochu fantazie.
Přinášíme vám inspiraci na silvestrovské dobroty, se kterými u návštěvy rozhodně zabodujete:
Marinované švestky ve slaninovém kabátku
Potřebujeme (na 20 ks): 20 vypeckovaných sušených švestek, 10 plátků anglické slaniny, 100 ml červeného vína, 40 ml pálenky (slivovice, hruškovice)
Postup: Den předem namočíme švestky do vína a pálenky a necháme je několik hodin marinovat. Plátky slaniny překrojíme podélně na půl, čímž nám vznikne 20 úzkých plátků. Do každého pak marinované švestky zabalíme a spojíme párátkem. Takto připravené švestky položíme na plech vyložený pečicím papírem. Troubu si předehřejeme na 180 stupňů a poté pečeme 12 až 15 minut.
Jednohubky s uzeným lososem
Potřebujeme (na 20 ks): 3 plátky uzeného lososa, 4 lžičky zakysané smetany se sníženým obsahem tuku, čtvrt lžičky sekaného čerstvého kopru, ředkvičky
Postup: Plátky lososa nakrájíme na malé kousky. V misce smícháme zakysanou smetanu s koprem. Ředkvičky očistíme a nakrájíme tak, aby nám vzniklo 20 koleček. Na každé kolečko položíme kousek uzeného lososa a ozdobíme kopečkem koprové smetany.
Škvarkové placičky
Potřebujeme (na 2 plechy): 250 g polohrubé mouky, 150 g škvarků, 1 vařenou bramboru, 4 lžíce rostlinného oleje, 1 dl mléka, ½ balíčku sušeného droždí, sůl, čtvrt lžičky cukru, kmín, sezamová semínka, vejce na potření a mouku na podsypávání
Postup: Bramboru najemno nastrouháme, k ní přidáme všechny ostatní ingredience (kromě škvarků!) a zpracujeme těsto. Jakmile jej máme hotové, zakryjeme ho utěrkou a necháme asi dvě hodiny kynout v teple. Vykynuté těsto rozválíme tak, aby bylo necelý centimetr široké, posypeme jej rozsekanými nebo rozemletými škvarky, přeložíme a opět rozválíme. Tak to uděláme ještě jednou. Těsto je třeba si při válení podsypávat moukou. Finálně rozválené těsto necháme asi ještě půl hodinku dokynout na vále. Poté do něj vykrajujeme kolečka a dáváme je na plech vyložený pečicím papírem. Pomažeme vajíčkem a posypeme kmínem a sezamem. Pečeme v předehřáté troubě na 170-180 °C do zlatova.
Zapékané žampiony
Potřebujeme (na 20 ks): 20 malých žampionů, 250 g lučiny, 2 lžíce bazalkového pesta, 2 stroužky česneku, 25 g strouhaného parmazánu, olivový olej, sladkou červenou papriku
Postup: Lučinu smícháme s pestem a do směsi prolisujeme česnek. Touto směsí plníme očištěné hlavičky žampionů. Zapékací misku si vymažeme olejem a troubu dáme předehřívat na 180 stupňů. Žampiony naklademe do misky, posypeme parmazánem, červenou paprikou a pokapeme olivovým olejem. Pečeme dozlatova.
Parmazánová rajčata
Potřebujeme: 4 rajčata, 50 g jemně strouhaného parmazánu, oregano, 4 lžíce extra panenského olivového oleje
Postup: Rajčata omyjeme a příčně nakrájíme na 3 mm silné plátky. Ty rozložíme na plech na pečicí papír, pokapeme olejem, posypeme parmazánem a oreganem (ideálně čerstvým). Dáme péct do trouby při 200 stupních Celsia asi na 10 minut. Můžeme zkusit i jinou verzi, kdy parmazán s oreganem vyměníme za bazalkové pesto.
Žlutý meloun s parmskou šunkou
Potřebujeme (na 20 ks): 1 žlutý meloun, 20 plátků parmské šunky, snítka rozmarýnu na ozdobení
Postup: Ze žlutého melounu vykrojíme pravidelné špalíky, které obalíme plátkem šunky. Tyto jednohubky naskládáme na talíř a ozdobíme rozmarýnem. Aby rozmarýn pronikl až do masa, je dobré připravovat toto občerstvení pár hodin dopředu, přes jednohubky dát potravinářskou fólii a vložit je do lednice. Teprve poté dojde k dokonalému prolnutí chutí.
Pikantní česneková pomazánka
Potřebujeme: 150 g tvrdého sýra (nejlépe eidam), 2 lžíce měkkého tvarohu, 5 lžic tatarky (může být i bílý jogurt), 5 stroužků česneku, sůl, pepř
Postup: Oloupaný česnek prolisujeme do misky, k němu přidáme najemno nastrouhaný sýr, tvaroh, tatarku či jogurt a vše smícháme. Dle chuti přisolíme a opepříme. Česneková pomazánka je ve studené kuchyni jakousi stálicí a tak by rozhodně neměla chybět na silvestrovské tabuli.
- jpa -