Příbor je náčiní, které slouží k naporcování pokrmu a následného vložení sousta do úst. Klasická sada obsahující lžičku, vidličku a nůž je evropský typ příboru, který se objevil u prostřených stolů až někdy v 17. století. Už v hlubokém středověku, na rozdíl od nože nebo vidličky, hrála významnou roli lžíce, která byla obvykle vyrobena ze dřeva. Používání stříbrných lžic bylo k vidění pouze v bohaté společnosti.
Kvalitní a přitom oku lahodící jídelní příbor určitě ovlivní, jak si připravené jídlo vychutnáme. Dnes už můžeme vybírat mezi mnoha druhy jídelních příborů a nemusíme přitom sahat ani hluboko do svých peněženek.
Druhy a materiály jídelních příborů
Příbor často obsahuje i další náčiní, jako jsou různě tvarované vidličky a nože, lžíce a kleště. K jídelním příborům lze přiřadit všechny druhy doplňků, jako jsou třeba rybí příbory, steakové příbory, nože na ovoce, lžičky na džem, naběračky na polévku a omáčky, lopatky na dort, lžičky na koření, servírovací a porcovací příbory včetně dřevěných kazet.
Nelze zapomenout na příbory pro děti, které by měly mít hezké tvary a barvy, aby vytvořily příjemnou atmosféru při stolování našich nejmenších. Dětské příbory s certifikáty zdravotní nezávadnosti jsou vyrobeny z kvalitních materiálů.
Zkušení cestovatelé už také mají z čeho vybírat. Například Light My Fire Spork Titanium je promyšlená kombinace lžičky, vidličky a nože, která přináší trochu kultivace do divočiny a něco málo divočiny do civilizace. Spork Titanium je vyroben z titanu, jedné z nejpevnějších slitin na zemi. Titan je používán na konstrukce letadel, a to hlavně pro svou lehkost a extrémní pevnost. Určitě to bude skvělá pomůcka pro jakýkoliv výlet do přírody.
Stříbrné příbory jsou zase v kurzu
Nejčastěji používáme nerezové příbory neboli příbory z oceli, neboť jsou ekonomické a vhodné do myčky. Všeobecně zažitý výraz „nerez“ znamená vlastně ušlechtilou nebo chromovou ocel. Elegantní kuchyňské příbory z prvotřídní nerezavějící oceli pořídíte u značky Tescoma. Pro přepychovější domácí i profesionální použití jsou vhodné příbory kované, postříbřené nebo i pozlacené.
Příbory se zrcadlovým leskem – Fiskars Functional Form – jsou ergonomicky navržené, aby padly do přirozeně do ruky. Příbory, které se dobře drží, navrhl Tobias Jocobsen. Na vzhledu příborů je poznat talent a zkušenost designéra i zlatníka, který umí zkombinovat funkčnost s krásou tvaru. Příbory jsou estetickým doplňkem každého prostřeného stolu. Jsou vyrobeny z korozivzdorné oceli 18/10 a mohou se mýt v myčce nádobí.
Máte-li vytříbený vkus a chcete mít doma servis špičkově kvality, obraťte se na rodinnou firmu Arthur Price of England, která se už více než 100 let zabývá výrobou a prodejem luxusních příborů. Firma vám poskytne servis špičkové kvality, v němž si v klidu objednáte a zakoupíte kvalitní příbory v libovolném počtu.
Aby příbory dlouho vydržely
Kdysi za lesk příborů, které se honosily puncem stříbra nebo mosazi, byla zodpovědná služebná. Příbory z ušlechtilé nebo chromové oceli používané dnes, zasluhují stejnou péči a pozornost. Při správné údržbě, skladování a čištění by se rozhodně nemělo stát, že by se na vidličce, noži či lžíci objevily tmavé skvrny, natož začínající rez.
Doporučení výrobců se točí kolem několika jasných pravidel ošetřování příborů. Prvou zásadou je vždy řádně odstranit zbytky pokrmů z příboru. Součástí některých jídel jsou agresivní látky, které by mohly povrchu kovu narušit. Dalším zásadním pravidlem je, že příbor by se měl udržovat v suchu, tudíž po jakémkoliv čistění a mytí, by měl být důkladně osušen.
Používáte-li ve vaší domácnosti myčku na nádobí, pak dohlédněte na správné dávkování všech čisticích přípravků a příbory v ní ukládejte tak, aby byly vystaveny sprškám tryskající vody z trysek. Dochází tak, k jejich účinnějšímu omytí. Další zásadou je fakt, že bychom v myčce neměli v těsné blízkosti ukládat náčiní včetně příborů z různorodých druhů a slitin kovu. Jde o to, abychom zabránili nežádoucím chemickým reakcím mezi nimi.
Všeobecně je doporučováno, abychom rukojeti příborů myli raději ručně, protože umělohmotné rukojeti ztrácí v myčce lesk, dřevěné zase mohou být poškozeny sesycháním.
Příborům nedělá dobře dlouhodobě působící pára a vlhko v uzavřené myčce po ukončení mycího programu. Proto po skončení mycího procesu urychleně myčku otevřete. A znovu je třeba důsledně dbát na to, aby byly příbory z myčky přemístěny a uloženy do sucha.
Při ukládání by mělo platit opět pravidlo, že příbory z různých materiálů je potřeba ukládat zvlášť, nebo i tady by mezi sebou mohly různé kovy reagovat. Poslední zásadou je fakt, že k vyleštění příborů je nutné používat kvalitní politury a raději se vystříhat agresivních čisticích prostředků nebo kovové drátěnky.
-ar-
Foto: archiv firmy Hrnce.cz