Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy

Dnes se sice šťávy pijí téměř v každé domácnosti, ale ve většině případů jde o šťávy vyrobené a pasterizované v továrně a nikoliv šťávy čerstvě vymačkané. Když používáme nebo máme v plánu pořídit si odšťavňovač ruční či elektrický nebo alespoň lis na ovoce zajistíme si rázem nejen pravidelnost, ale také kontrolu.

Neboť ani v sebelepších ovocných barech věhlasných značek nemáme zaručeno, co právě zakoupený „fresh“ nápoj obsahuje, co se týče aromatických látek, barviv nebo rafinovaného cukru. Čerstvé šťávy a koktejly z ovoce se vyznačují nejen svou lahodnou chutí, ale především vysokým obsahem živých enzymů a dalších biologicky významných látek. Pitím čerstvě vylisovaných šťáv se čistí a detoxikuje organismus, a tím snižuje nadváhu a odstraňuje únavu. Samozřejmě podporuje trávení a dodává tělu energii a vitalitu. Navíc si určitě pochutnáte.

 

Zdravé, výživné a chutné nápoje z ovocných a zeleninových šťáv mají i některé léčebné účinky, jiné působí proti stresově či doplňují chybějící energii hlavně rekonvalescentům nebo těžce fyzicky pracujícím osobám a sportovcům. Čerstvé šťávy napomáhají vylučování toxických látek, a tak celkově přispívají ke zdraví. Pomocí odšťavňovačů můžeme připravit také nápoje vhodné pro děti, které obsahují vitaminy a minerály pro každodenní dávku zdraví.

Princip práce odšťavňovačů

Odšťavňovací přístroje je možné rozdělit do tří kategorií – odstředivkové (tzv. centrifugy), tlakové pracující na principu šnekové šroubovice a klasické lisy. Jde o způsob, jakým oddělí šťávu od vlákniny.

Odstředivkové odšťavňovače v prvé řadě ovoce či zeleninu nastrouhají na diskovém struhadle a poté rozprostřou na jemné sítko. Odstředivá síla vyvinutá z vysokých otáček separačního koše pak vyrobí kýžený výsledek – lahodnou šťávu. Na tomto principu pracuje většina odšťavňovačů nabízených trhem. Vyznačuje se vyšší výtěžností, což znamená, že máme více šťávy ze stejného množství zpracovávané suroviny a navíc je to metoda nejrychlejší. Vysoká rychlost však snižuje trvanlivost šťávy, neboť rychleji oxiduje, a proto je doporučováno šťávu zkonzumovat nejpozději do 15 minut po jejím vyrobení. Výhodou této metody je možnost zpracovat téměř jakýkoliv druh ovoce včetně loupaných citrusů a zeleniny. Na zpracování obilnin a zelených listů jsou však určeny jiné přístroje.

 

Tlakové rozmělňovací odšťavňovače pracují s nižšími a velmi nízkými otáčkami. Také nejprve surovinu rozdrtí nebo rozetřou a poté protlačí uvolněnou šťávu přes jemné sítko. Právě druhý krok dělí tento typ přístrojů do dalších tří podskupin – homogenizéry a šnekové přístroje s jednou či dvěma hřídelemi.

Homogenizér se středně rychlými otáčkami umí obstarat i další užitečné operace jako je třeba výroba oříškových pomazánek, ovocných pyré nebo výrobu domácí zmrzliny. Toho se docílí výměnou odšťavňovacího sítka za tzv. záslepku.

Modely odšťavňovačů se šroubovitou hřídelí pracují tak, že šťávu z rozmělněných surovin získávají jejich vylisováním pomocí jednoho šneku nebo mezi dvěma ozubenými válečky. Tímto způsobem získaná šťáva obsahuje více vitamínů a minerálů a také vlákniny. Pokud má tento typ přístroje další doplňkové příslušenství, můžeme s jeho pomocí vyrábět například také těstoviny.

Poslední kategorii tvoří ovocné a vinařské lisy, které se však pro běžné použití v kuchyni příliš nehodí. Jsou výborné pro výrobu velkého množství šťávy, případně jsou vynikajícími pomocníky ve zdravotních institucích a sanatoriích. Tímto přístrojem vylisovaná šťáva má nejvyšší kvalitu a neobsahuje téměř žádnou vlákninu. Přesto trh nabízí několik lisů, které lze v domácnosti použít. Nejznámějším zástupcem je pověstný Norwalk pojmenovaný po svém vynálezci Normanu Walkerovi. Vyšší pracnost a náročnost celého procesu přináší vysokou kvalitu šťávy. Jde o to, že je často nutné zvlášť ovoce a zeleninu rozdrtit před jeho samotným lisováním. Některé přístroje vyšší třídy však zmíněnou funkci – rozdrcení surovin už obsahují.

Lisy na citrusy

Citrusovače tvoří zcela samostatnou kategorii, které lze rozdělit na ruční a elektrické a podle způsobu vymačkání na rotační nebo lisovací. Do těchto přístrojů se vkládají citrusové plody už rozkrojené napůl a pomocí rotace či tlaku z nich vylisujeme šťávu. Zřejmě každý z nás už má doma nejznámější klasický plastový nebo skleněný kužel s miskou na citronovou šťávu. Citrusové ruční lisy potřebují v závislosti na své konstrukci větší či menší vynaložení síly. Přístroje pro domácí použití se dělí na ruční a pákové. Elektrické citrusovače se postarají o rotační pohyb (a někdy v kombinaci i s odstředivým pohybem) kužele za nás. Opravdu drobné plody jako jsou maliny, jahody, ostružina apod. však asi nejlépe zpracujete pomocí mixéru.

Na co se zaměřit při výběru přístroje?

Než vyberete a zaplatíte, věnujete výběru toho svého odšťavňovače trochu pozornosti a zvažte své potřeby a rodinných příslušníků. Na trhu přes širokou škálu nabídky neexistuje dokonalý odšťavňovač, který zvládá vše na jedničku. Volba toho správného přístroje tedy tkví především v odpovědi na otázku – co od odšťavňovače očekávám a jaké funkce u něj požaduji? Odšťavňované suroviny mají totiž různé vlastnosti. Měkké ovoce potřebuje zcela jiné zpracování než tvrdá zelenina nebo citrusy s tvrdší kůrou či beztvaré zelené listy špenátu.

Je několik kritérií, které je dobré zvážit. Především jde o snadnou obsluhu a čištění. Obvykle se přístroje skládají ze 4 až 7 částí, a proto je důležité, aby umožňovaly snadnou manipulaci při rozkládání a zpětném skládání. Aby vás zbytečná práce neodradila kvůli jedné sklenici čerstvé šťávy. Dalším faktorem je odolnost a trvanlivost, neboť dobré odšťavňovače mají zpravidla dlouhou záruku. Pětiletá či delší záruku jistě o kvalitě napoví více. Levné odšťavňovače mají totiž slabý motor a přirozeně si přidáváte práci při krájení surovin na malé kousky, aby se přístroj nezavařil. Levná hračka se vám pak může svou krátkou životností pořádně prodražit.

Dalším významným kritériem je výtěžnost. Tady nám začne svítat, proč se za některé přístroje platí víc. Kvalita se projeví tak, že přístroj ze stejného množství suroviny vytěží mnohem více šťávy – někdy až o jednu čtvrtinu. Levná koupě se pak opět značně prodraží formou drahého odpadu.

Zanedbatelná není ani hlučnost. Obvykle se zvyšujícím se počtem otáček za minutu roste i hlučnost přístroje. Renomovaní výrobci si však už umí poradit i s tímto parametrem a odšťavňovač s třeskutou rychlostí pak nemusí nutně znamenat zvuky jako při startu tryskového letadla.

Kdo jednou poznal jak chutná čerstvě připravená pomerančová šťáva, dobře ví, že se s nápojem z krabice či lahve, který koupí v obchodě, prostě srovnat nedá. Už jen šťáva připravená pouhým vylisováním správně zralých a sladkých ovocných plodů je tak lahodná, že se k ní člověk vždy rád vrací.

- ar - 

Foto: archiv firem