Když je venku hezky, většina z nás si dá jídlo raději na čerstvém vzduchu, než aby byla zavřená doma v kuchyni. Krásné počasí, skvělé jídlo a také spoustu zábavy si užijeme při zahradní grilovačce. Pokud jste si již pořídili kvalitní, ať už kotlový, plynový či elektrický gril, jistě se nemůžete dočkat, až se zakousnete do šťavnatého steaku či dokonale opečeného špekáčku. Ovšem gril samotný nám k dokonalé přípravě pokrmů stačit nebude – budeme potřebovat také nějaké to příslušenství ke grilu. K dostání je dnes široký sortiment doplňků a pomůcek k pohodovému grilování.
Rychlé podpálení grilu
V případě kotlového grilu na dřevěné uhlí se neobejdeme bez kvalitního uhlí, případně bez dřevěných briket. Kvalitní brikety vydrží hořet až 4 hodiny a zajistí dlouhotrvající žár, jenž je potřebný pro úspěšné grilování. Aby bylo podpálení grilu co nejrychlejší a nejméně náročné, můžeme si vzít na pomoc podpalovací kostky a zapalovací komín (startér). Aby žhavé uhlí zůstalo přesně tam, kde potřebujete, můžete použít palivové nádoby či palivové přepážky.
Více v článku Ekologické i klasické podpalovače krbů a kamen.
Snadná obsluha
Aby byla obsluha grilu co nejpohodlnější, budeme potřebovat nejrůznější grilovací náčiní. Slouží nejen pro bezproblémovou manipulaci s grilovanými potravinami, ale také zajišťuje, že bude grilování bezpečné – náčiní speciálně pro práci s grilem je vybaveno delší rukojetí. Na obracení pokrmů využijeme lopatku (obracečku), pro snadné uchopení masa pak kleště. Někdo dává přednost vidličce, ale do pokrmů není vždy dobré píchat, protože z masa pak vytéká šťáva, která je u něj tolik žádaná. Pro přípravu masových, zeleninových i ovocných špízů se budou hodit grilovací jehly z nerez oceli. Z dalšího grilovacího náčiní pak možná využijete také pizza kolečko, lopatku na rybu, silikonový štětec na potírání marinádou atd.
Příprava masa
Skvělým pomocníkem při grilování může být také audiodigitální termosonda, tedy bezdrátový audiopřijímač s LCD displejem, který vám umožní kontrolovat stav připravovaného pokrmu i ve větší vzdálenosti od grilu. Je velmi praktický při pečení silných kusů masa, především pak hovězích steaků, protože změří míru propečení uvnitř masa. Na termosondě lze nastavit měření teploty ve stupních Celsia nebo ve Fahrenheitech a to až u několika druhů masa. Existují také grilovací teploměry pro měření teploty přímo na grilovacím roštu, ale i jednoduché teploměry, které se zapíchávají do masa.
Speciální rošty a pánve
Zahradní gril můžeme vybavit i dalším příslušenstvím, jako jsou různé speciální rošty, kterými rozšíříte vás kulinářský svět. Připravit tak můžete nespočet skvělých pokrmů. K dostání jsou speciální rošty určené pro „searing“ tedy prudké pečení. Porcelánem smaltovaná litina vytvoří na steaku perfektní mřížkování. Úžasný je rovněž kámen na pizzu vybavený madly. Je určen na přípravu chleba, pizzy, ale i koláčů nebo dezertů. Možná byste ocenili také klasickou pánev, na níž lze připravovat například mořské plody či tortilly, případně pánev wok, která se hodí pro přípravu jídel v asijském stylu. Obě tyto pánve se dnes vyrábí z kvalitní, porcelánem smaltované litiny. Grilovací pánve jsou pak vhodné také pro přípravu pečených brambor, křehkých ryb, zeleniny a ovoce.
Možná využijete také stojan na drůbež z ušlechtilé oceli. K dostání je v designu dva v jednom, kdy má odnímatelnou vložku na kuře a je tak ideální pro společnou přípravu zeleniny. K šetrnému pečení větších kusů masa a drůbeže je pak určena speciální kolíbka, pod níž se dá postavit alumiska a zachycovat tak odkapávající šťáva. Alumiska je vůbec užitečným pomocníkem při grilování, protože zabraňuje odkapávání šťáv do grilu a tím zamezuje vzplanutí tuku při grilování potravin jako je kuře, husa, pečeně či celý losos.
Ochrana grilu i kuchaře
Jedním ze základních doplňků grilu je ochranný obal, který pevně obepíná tvar grilu. Na každý model grilu tak pasuje jiný odpovídající ochranný obal. Existují však také univerzální ochranné obaly, které je možné použít bez ohledu na výrobce grilu – je třeba se jen trefit do vhodné velikosti. Přestože kvalitní grily bez problémů dokáží odolat nepřízni počasí, vhodný obal ochrání gril od všudypřítomného prachu. Nebudete tak muset uskladněný gril před každým grilováním neustále otírat.
Při grilování je třeba myslet také na svou vlastní ochranu. Abychom se při práci s grilem nepopálili, budou se nám hodit grilovací rukavice. Grilovací rukavice by měly být žáruvzdorné a zajistit tak bezpečnou manipulaci se startérem. Oceníte je také vždy, když budete mít ruku nad grilovacím roštem. Jako ochrana oblečení před mastnotou poslouží nehořlavá grilovací zástěra.
Čištění grilu
Aby byl zahradní gril co nejdéle jako nový, musíme jej po každém grilování pečlivě vyčistit. K čištění grilů využijeme speciální čisticí prostředky. Než se pustíme do čištění s pomocí chemie, měli bychom grilovací rošť důkladně očistit kartáčem. Poté můžeme použít speciální čistič grilovacích roštů. Ten je ze všech používaných čisticích prostředků nejsilnější, protože si musí umět poradit i se silně zanesenými rošty, na kterých se drží zapečené zbytky jídel po grilování. Se speciálním čističem grilovacích roštů rychle a efektivně odmastíte a očistíte grilovací rošt. Na povrchy grilů pak poslouží čističe na nerez či smalt. Dobrou práci mnohdy odvedou také šetrné univerzální čističe, které odmašťují, čistí i leští. Dobře se s nimi dá vyčistit například vnitřní část poklopu.
Více o čištění v článku Údržba a čistění grilu během grilovací sezóny.
- jpa -
Foto: Weber