Kuchařka totiž udělala z vaření umění a umožnila vzestup kuchařských umělců. Z tohoto důvodu Rakouská národní knihovna prezentuje v rozsáhlé výstavě nejstarší a nejvzácnější kuchařky své sbírky.

Výstava začíná středověkými kuchařkami, například kuchařským rukopisem kláštera sv. Doroty z roku 1400. Kuchařky z této doby překvapují svými recepty, které jsou na jedné straně plné fantazie a na straně druhé občas poněkud děsivé. Některé velkoryse zdobené rukopisy navíc poskytují písemné i obrazné informace o povaze a přípravě tradičních a exotických přísadách.

   

Vynález knihtisku dopomohl kuchařkám k jejich nezadržitelné slávě. Například bohatě ilustrovaná renesanční kuchařka papežského kuchaře Bartolomea Scappiho nebo kurfiřtského dvorního kuchaře Marcuse Rumpolda určitě patří k nejpůsobivějším příkladům renesance. Kuchařky z dob baroka se věnují nejrafinovanějším nápadům pro tehdejší kulturu stolování.

Naproti tomu nesčetné množství kuchařek z 19. století představuje pestrost kulinářského státu mnoha národů, kterým tehdejší Rakousko bezpochybně bylo. Výstava se věnuje i kuchařkám o zdravé výživě, o koření a způsobu zavařování. Nechybí ani témata kuchyň jako pracoviště, jídlo jako lék a zároveň jed, globalizace v oblasti vaření či kuchyňské rituály - umění krájení masa či dekorativní skládání ubrousků.

Výstava s názvem "Kuchyňské umění a kultura stolování: Kulinářské svědectví z Rakouské národní knihovny" probíhá až do konce října ve Slavnostní síni Rakouské národní knihovny ve Vídni. Otevřeno je každý den kromě pondělka, a to od 10 do 18 hodin, ve čtvrtek můžete přehlídku navštívit až do deváté hodiny večerní.

Autor: com, efa