Španělé zase předali mexické kuchyni svou lásku ke sladkostem, marinádám a omáčkám. Mexická kuchyně je plná nejrůznějších druhů čerstvé zeleniny, fazolí a nesmíme zapomenou ani na tortillu – nekvašenou placku z kukuřičné mouky, která se již objevuje v různých podobách i na našem trhu.

Mexická kuchyně
Foto: plněná tortila je pro mexickou kuchyni typickým pokrmem

K dochucení pokrmů se nejčastěji používají chilli papričky, cibule, dýňová semínka a zelená rajčata. Mnoho jídel mexické kuchyně je opravdu velmi ostrých, ale většinou jsou pikantní omáčky (salsy) na stole, jako u nás pepř a sůl. Salsa crude (drsná, syrová) a salsa verde (zelená, nezralá) jsou nejoblíbenější omáčky. Další oblíbenou přílohou je guacamole z avokád.

Mexická kuchyně
Foto: avokádové guacamole nemůže v mexické kuchyni na stole chybět

Nezbytnými ingrediencemi jsou lístky koriandru, citrónová a limetková šťáva a bylinka epazote, která se přidává zejména do pokrmů z černých fazolí. Poblano je tmavozelená pálivá chilli paprička, která se plní sýrem nebo kořeněným masem, obaluje v těstíčku a smaží. Národní mexické jídlo mole poblano je poněkud zváštní kombinací krocana v omáčce zauštěné oříšky a semínky, ochucené rajčaty, chilli papričkami a hořkou čokoládou.

Mole poblano - mexická kuchyně
Foto: Mole poblano je mexickým národním pokrmem

Kukuřice má v mexické kuchyni mnoho podob – kukuřičná zrnka v polévce pozole, hrubá kukuřičná mouka, ze které se dělají masové nebo zeleninové balíčky v banánových nebo kukuřičných listech vařené v páře (tamales), a hladká kukuřičná mouka, ze které se vyrábějí již zmiňované tortilly.

Mexická kuchyně, kukuřice a salsa
Foto: Tacos, placky z kukuřičné mouky, rajčatová salsa, mexická klasika známá po celém světě

Hovězí maso a drůbež se obvykle peče nebo připravuje na grilu a podává se s fazolemi, tortillami, salsou, guacamole, sýrem nebo syrovou cibulí. Skopové a vepřové maso najdeme v mexické kuchyni nejčastěji v ostrých klobásách chorizo. Vzhledem k poloze Mexika jsou nedílnou součástí jídelníčku také ryby – mořské i sladkovodní - a mořské plody (krevety, korýši, měkkýši).

Jídelní zvyklosti jsou poněkud odlišné od těch našich – Mexičané začínají svůj den „první snídaní“ (deayuno), sestávající z kávy a sladkého pečiva. „Druhá snídaně“ zvaná almuerzo se podává kolem poledne a je vydatnější – vejce ve venkovském stylu, fazolová kaše a čerstvá chilli omáčka. 

Hlavním jídlem je potom comida, podává se mezi druhou a šestou odpolední a její složení je obvykle následující: lehká polévka, po níž následuje tzv. suchá polévka (rýže nebo těstoviny), pak přichází na řadu hlavní chod, obvykle rybí, masový nebo drůbeží pokrm se salátem nebo syrovou zeleninou. Následuje pokrm z fazolí a šťávy, ve které se fazole vařily, s tortillou. Dezertem bývá obvykle ovoce.

Pozdní lehká večeře zvaná merienda je završením bohatého dne mexičana–gurmána. Většinou je to chleba, zavařenina a dušené sekané maso s chilli papričkami.

Oblíbený alkoholickým nápojem je pálenka z manga a agáve – dobře známá tequilla.

Na závěr alespoň dvě z mexických specialit.

Chilli con carne

Suroviny: 1 kg mletého hovězího masa, 1 velká cibule, 1 stroužek česneku, 50 g slaniny, 50 g kukuřičné mouky, 1 kg fazolí, chilli, sůl.

Postup: Slaninu pokrájenou na větší kostičky mírně rozškvaříme, přidáme nakrájenou cibuli, utřený česnek, mleté maso a zasmahneme, zaprášíme moukou, vsypeme oprané fazole, zalijeme vodou a zvolna vaříme jednu a půl hodiny.

Mexické pokrmy - chilli con carne
Foto: Chilli con carne

Salsa de tomatillo

Suroviny: 4 zelená rajčata, 6 zelených paprik, 3 lžíce oleje, 3 lžíce krájené cibule, 3 lžíce sekaných mandlí, 1 lžička natě koriandru, 5 dl drůbežího vývaru, 1 lžička medu, nasekané zelené chilli papričky, sůl.

Postup: Do rozehřátého oleje dáme cibuli, spařené, oloupené a sekané mandle, oloupané, nasekané papriky, oloupaná a nasekaná rajčata, nasekaný koriandr, med, vývar a chilli paričku, vaříme do zhoustnutí.