Pokrmy ze švestek patří odedávna k tradičním jídlům české kuchyně. Švestky je možné zavařovat, nebo z nich můžete udělat domácí povidla. Díky vysokému obsahu přírodního cukru a pektinu vydrží zpracované po mnoho měsíců, kvalitní povidla třeba i několik let. Další možností je ovoce zmrazit pro nejrůznější použití, nebo z něj udělat - zejména u pánů tolik oblíbenou slivovici. Naše babičky švestky sušily na zimu, protože věděly, že se v zimních nečasech budou hodit. Pokud máte komu, můžete švestky rozdat, nebo se je pokusit sníst v syrovém stavu, právě utržené ze stromu. Čerstvých švestek se však příliš mnoho sníst nedá, při konzumaci většího počtu zrychlují činnost střev. To je sice pro lidský organismus prospěšné, ale ne vždy se to hodí.

Toto ovoce se poměrně rychle kazí, proto je potřeba co nejdříve vymyslet, jak jej využít. Možností využití švestek v kuchyni je spousta. Dá se s nimi doslova čarovat, využijete je při přípravě nejrůznějších sladkých moučníků, ovocných knedlíků, omáček či nádivek, ale pokud je zkombinujete třeba s vepřovým masem, nebo s vánočním kaprem, budou z vašeho kuchařského umění nadšení i nejnáročnější gurmáni. Zkrátka díky švestkám vykouzlíte spoustu výtečných slaných i sladkých pokrmů, u kterých se budete doslova oblizovat až za ušima.


Švestková polévka, Foto: Rita Maas

Švestky prospívají našemu zdraví

Švestky jsou bohatou zásobárnou zdraví prospěšných látek a jejich blahodárné účinky byly známy již generacím před námi. Dodávají tělu minerály, jako je draslík, fosfor, železo, hořčík, vápník, a také další látky a přírodní cukry. Neobsahují sice příliš vitamínu C, ale jsou bohatým zdrojem vitamínů skupiny B, jako třeba B12 - kobalamin, který je důležitý pro krvetvorbu. Dále je ve švestkách obsažen vitamín H – biotin nezbytný pro látkovou výměnu a zdravé vlasy, nehty a pokožku. Nechybí ani vitamín E, který je silným antioxidantem chránícím buňky lidského těla před poškozením. Švestky jsou ceněnou potravinou, protože je možné je konzervovat hned několika způsoby. Zejména v zimním období pak mohou sloužit jako zásobárna nedostatkových a zdraví prospěšných látek a také jako zdroj energie.

České buchty plněné švestkami

Těsto: 2 dkg droždí, 1 vejce, 3 žloutky, 30 dkg polohrubé mouky, 250 ml vlažného mléka, kůra z citronu, 200 g rozpuštěného másla, špetka cukru na droždí

Náplň: švestky, moučkový cukr, skořice

Postup: všechny ingredience určené na přípravu těsta smícháme a vypracujeme hladké těsto, které necháme asi hodinu kynout na teplém místě. Z těsta následně vyválíme asi centimetr vysoký plát a vykrájíme z něj čtverce cca 5 x 5cm. Na čtverce položíme švestky obalené v moučkovém cukru s trochou skořice. Těsto zabalíte a buchty naskládáme do pekáče vymazaného máslem. Pečeme v předem vyhřáté troubě na 180° asi 45 minut. Po vychladnutí buchty vyklopíme, oddělíme od sebe a posypeme moučkovým cukrem.

Smažené švestky s vinnou pěnou (pro 4 až 5 osob)

Těsto: ¼ l mléka, 4 vejce, 25g cukru, citronová kůra z půlky citronu, 150g polohrubé mouky, 1 kg švestkového kompotu, 60 g mandlí, 200g tuku na smažení

Pěna: ¼ l bílého vína, 120 g pískového cukru, 4 žloutky

Postup: Z mléka, cukru, žloutků, citronové kůry a mouky vytvoříme těstíčko, které zkypříme sněhem z bílků. Švestky vypeckujeme, vložíme do nich mandle, obalíme v těstíčku a smažíme na rozpáleném tuku. Pěnu připravíme z vína, cukru a žloutků, které vaříme v kotlíku až do zhoustnutí. Na talíři poté vinnou pěnou přelijeme švestky.

Švestkový bramborový závin

Těsto: 500 g vařených brambor, 30 g tuku, lžička octa, 500g hladké mouky, sůl, žloutek

Další ingredience: švestky, skořicový cukr, strouhanka, tuk na plech

Postup: Studené vařené brambory nastrouháme, promícháme s moukou, osolíme, přidáme tuk, žloutek a ocet a vytvoříme tužší těsto. To rozdělíme na tři bochánky, které pomoučíme a necháme je půl hodiny odpočinout pod nahřátým kastrolem. Švestky vypeckujeme, pokrájíme na nudličky a posypeme skořicovým cukrem. Odpočaté těsto rozválíme, jemně posypeme osmaženou strouhankou, přidáme švestky a opět strouhanku. Záviny zabalíme, položíme je na vymaštěný plech, povrch ještě pomastíme a upečeme v dobře vyhřáté troubě.

Studená švestková polévka

Potřebujeme: půl kilogramu švestek, 3 lžíce cukru, 4 dcl vody, 500g bílého jogurtu, 4 lžíce šlehačky, špetku skořice, lžičku anýzu

Postup: Švestky zalijeme vodou, přidáme cukr a rozvaříme je na mírném plameni. Po vychladnutí je rozmixujeme, přidáme skořici a anýz a přimícháme bílý jogurt se šlehačkou. Podle chuti můžeme přisladit.

Další verze švestkové polévky:

Rozmixujeme celý švestkový kompot (včetně šťávy) se smetanou a šťávou z půlky citronu. Pokud máme, můžeme přidat kousky čerstvých švestek. Podáváme s nasekanými mátovými lístky.

Švestková omáčka k masu:

Potřebujeme: 400 gramů sušených švestek, 2 dcl červeného vína, 2 dcl masového vývaru, 2 polévkové lžíce balzamikového octa, 150 gramů másla, skořicovou kůru, sůl, pepř a cukr.

Postup: Sušené švestky a skořicovou kůru zalijeme červeným vínem a zvolna vaříme zhruba 10 minut, až se víno zredukuje na polovinu. Poté směs podléváme předem připraveným masovým vývarem, dokud se švestky nerozvaří a omáčka nezhoustne. Omáčku zjemníme máslem, ochutíme podle potřeby solí, pepřem a cukrem. Švestková omáčka se skvěle hodí ke kuřecímu a vepřovému masu i ke zvěřině.


Foto: Česká televize - Toulává kamera

Kuřecí stehna na bílém víně a sušených švestkách:

Potřebujeme: 200 gramů sušených najemno nakrájených švestek, 3 až 4 decilitry suchého bílého vína, 1 kus skořicové kůry, sójovou omáčku, lžíci cukru, špetku soli a 6 kuřecích stehen

Postup: Omytá a očištěná stehna dáme do pekáčku, osolíme a podle chuti pokapeme sójovou omáčkou. Vše zalijeme bílým vínem, přidáme nakrájené švestky, skořicovou kůru, lžíci cukru a špetku soli. Vložíme do trouby předehřáté na 200 stupňů a pečeme zhruba hodinu a půl. K takto připraveným kuřecím stehnům se hodí nejlépe rýže nebo dušená zelenina, jako třeba růžičková kapusta.

Masové špízy se švestkami

Potřebujeme: 20 plátků anglické slaniny, 20 kusů čerstvých vypeckovaných švestek, 1 kilogram kuřecích prsou nakrájených na kostičky, chilli, moučkový cukr, 1 lžíci barevného pepře, sůl, 3 lžíce sezamového semínka a 3 lžíce olivového oleje.

Postup: Do mísy dáme na kostičky nakrájené kuřecí maso, k němu přidáme olej, sůl, barevný pepř a sezamové semínko. Vše důkladně promícháme a takto namarinované maso necháme minimálně dvě hodiny odležet v lednici. Omyté a vypeckované švestky posypeme moučkovým cukrem a ochutíme solí a chilli kořením. Každou švestku zabalíme do plátku anglické slaniny. Z namarinovaného masa a ze švestek zabalených ve slanině vytváříme špízy, které následně vložíme na rozpálený gril a pečeme z obou stran do zlatova.

Vepřová panenka plněná sušenými švestkami přelitá švestkovým dipem

Potřebujeme: 200g vepřové panenky, 10 ks sušených švestek, máslo
dip: hrášek, 2 polévkové lžíce másla, 1 dcl smetany, polévková lžíce nasekaných mandlí, 5 nadrobno nasekaných švestek případně povidla

Postup: Do panenky ostrým nožem vytvoříme kapsu, vymázneme lehce máslem a naplníme sušenými švestkami. Dáme na gril a grilujeme 8 minut z každé strany. Z hrášku, másla a smetany si připravíme dip, přidáme nasekané mandle, nasekané švestky či povidla. Vepřovou panenku podáváme s jasmínovou rýží nebo opečenými bramborami.

Ořechovo-švestkové muffiny

Potřebujeme: 120 gramů másla, 75 gramů hladké mouky, 120 gramů moučkového cukru, 1 lžičku prášku do pečiva, 80 gramů nasekaných vlašských ořechů, 8 kusů sušených najemno nakrájených švestek, 2 vejce, 1 balíček vanilkového cukru, 25 gramů solamylu a špetku soli.

Postup: Máslo utřeme s moučkovým cukrem a vanilkovým cukrem do pěny, přidáme vejce a mouku smíchanou se solamylem, solí a práškem do pečiva. Vmícháme kousky švestek a nasekané vlašské ořechy. Tímto těstem naplníme asi do dvou třetin formu na muffiny a pečeme v předehřáté troubě asi 15 až 20 minut na 180 stupňů.

- jpa -