Nekvalitní a příliš tučné maso, ale zejména jeho nevhodné skladování patří k nejčastějším prohřeškům. Chcete-li si proto pochutnat na opravdu skvělých karbanátcích, sekané či hamburgrech, nezbývá, než si maso namlít doma.
Toho jsou si vědomi i výrobci domácích robotů a spotřebičů, a tak hospodyňky, kterým není kvalita surovin lhostejná, mají z čeho vybírat. Velké popularitě se díky snadné přípravě a ovládání těší elektrické mlýnky, ale ani ruční mlýnky s pohonem na kliku ještě zdaleka nemají svůj zenit zcela za sebou.
Elektrický mlýnek
Jednou z největších předností elektrických mlýnků je rychlá příprava. Za minutu tak můžeme umlít jeden a půl až dvě kila masa, což by nám v případě ručního mlýnku zabralo až čtyřnásobek času. O pohodlí přípravy ani nemluvě. Mlýnek navíc nemusíme složitě upevňovat k lince, neboť v jeho spodní části jsou umístěné gumové přísavky, které zaručují, že nám přístroj při práci nebude klouzat.
Součástí většiny mlýnků, které jsou na našem trhu k dostání, jsou nejen kovové děrované kotouče pro jemné (3 mm), střední (4.5 mm) a hrubé mletí (8 mm), ale i speciální nástavce pro plnění tenkých i tlustších párků či klobás. Pro snažší údržbu dodávají výrobci k přístrojům i čistící tyčinku, jež nám umožní odstranit zbytky masa ze všech částí.
Elektrické mlýnky lze použít na všechny druhy masa, včetně drůbeže a ryb. V případě, že dojde k zaseknutí přístroje, můžeme použít zpětný chod a pokračovat v práci. Mlýnky jsou navíc vybaveny jištěním, které chrání motor před zničením v případě zablokování.
Cena elektrických mlýnků se odvíjí od výkonu spotřebiče a značky výrobce. K nejoblíbenějším výrobkům na našem trhu patří mlýnky značky Philips, Kenwood, Moulinex, Eta či Zelmer, jejichž výkon se pohybuje okolo 250-450 W. Jejich pořízení vás vyjde od jednoho a půl až po čtyři tisíce korun.
Ruční mlýnek
Nemáte-li ve skříni mlýnek po babičce a přesto toužíte po staré dobré „klasice“, nezoufejte. Mlýnky s manuálním pohonem na kliku se vyrábí stále a k dostání jsou jak na internetu, tak ve většině obchodů s domácími potřebami. Oproti elektrickým mlýnkům jsou zpravidla menší a skladnější a můžeme je bez problémů využít i na chalupě, kde není zajištěn přívod elektřiny. Výhodou je i nižší pořizovací cena, která se pohybuje okolo pěti set korun.
Autor: Ing. Kateřina Maňasová
Foto: archiv firem