Jednotlivé typy spotřebičů se od sebe liší hlavně počtem funkcí, které zvládají, kvalitou a cenou. Jako u každého nákupu, bychom si měli nejdříve sami uvědomit, k čemu budeme robot používat, kolik nás je a tedy, jaký objem jídla budeme připravovat.
Výbava a funkce
Velký počet funkcí je při výběru někdy lákavý, ovšem ne všechny funkce a nástavce potom opravdu využijeme. Na druhou stranu není na místě ani přílišná skromnost - pokud mladí bezdětní manželé nepotřebují odšťavovač nebo lis na citrusy, tak s prvním přírůstkem do rodiny se určitě bude hodit. Mezi funkce, se kterými se můžeme běžně setkat i u levnějších typů jsou například kruhové nože (plátkovací kotouč pro plátkování zeleniny, strouhací kotouč, škrabací kotouč pro přípravu bramborového těsta nebo strouhanky), nástavce na drcení brambor do bramboráků, krájení hranolků, lis na citrusy nebo odšťavovač. U dražších robotů lze nastavit i šířku a druh řezání, strouhání, lze vytvořit různé ozdobné tvary, šlehat krémy, hníst různé typy těst. U těsta je nutné rovněž znát a následně dodržovat maximální povolenou váhu těsta. Pro přípravu křehkých a kynutých těst slouží hnětací háky nebo umělohmotné nože, které nemusí být u robotu standardní výbavou.
Pro přípravu chutných a kvalitních koktejlů budeme potřebovat samostatnou mixovací nádobu se speciálními noži.
Kvalita přístroje a počet funkcí úzce souvisí i s jeho příkonem. Jednodušší mixéry s omezeným počtem nástavců a funkcí mají obvykle i nižší příkon (300 - 600 wattů) a nižší cenu. Dražší přístroje s příkonem nad 700 wattů můžeme úměrně tomu i více zatěžovat. Levnější přístroje mají většinou hnětací nádoby z plastu, dražší z nerezu. Náročnějším zákazníkům jsou určeny luxusní roboty zabudované přímo v kuchyňské lince.
Ovládání běžných robotů a mixerů je ruční, lze regulovat rychlost otáček až k nule. Novinkou jsou poloautomaty vybavené displejem, které dovedou podle použité nádoby nastavit rozsah otáček. Některé typy jsou navíc vybaveny funkcí automatického přerušovaného chodu, který využijeme třeba při hnětení těsta.
Bezpečnost na prvním místě
Kvalitní přístroj by nemělo být možné uvést do chodu, pokud některá z jeho součástí není správně zapojena nebo nasazena. Rychlobrzda pak při otevření víka automaticky zastaví motor a pojistka zabrání přetížení motoru, pokud hrozí například jeho přehřátí. Kvalitní přístroje by měly tyto bezpečnostní prvky obsahovat.
K příslušenství robotů, které by se nám mohlo hodit, patří měrky (které slouží zároveň jako víčka nebo pomůcky k dotlačování potravin), plastové stěrky a rovněž také úložný prostor pro všechny tyto doplňky.
Foto: archiv firem Moulinex, Krups
Články s podobnou tématikou
Zázrak jménem mikrovlná trouba
Trendy v kuchyni - varná deska
Odsávání par