Kuchyňské roboty mají spoustu součástek a jsou na nich použité různé materiály. Nejčastěji jsou to různě kvalitní plasty, kov a sklo. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých materiálů a na jaké součásti se používají?

 

              Alza - kuchyňské roboty

Přečtěte si také článek Jak vybrat kuchyňský robot – sledujte materiály, příkon i příslušenství

Plasty

Jedná se o nejlevnější, ale také nejkřehčí materiál, který najdeme u kuchyňských robotů všech cenových kategorií. Záleží na tom, jak je kvalitní a na co je použit. Plastové nádoby se zobáčky, které do sebe musí zapadnout, jsou velmi náchylné na ulomení. Problémem jsou také pády na zem, kdy se téměř stoprocentně něco ulomí. U plastových dílů je většinou jen otázkou času, kdy se něco ulomí. Problém nastává také při reklamaci, pokud se skutečně nejedná o výrobní vadu, což se také může stát.

Levnější kuchyňské roboty (přibližně v ceně do 7 tisíc korun) mají plastové i převody, které na první pohled nejsou vidět, ale mají významný vliv na životnost robota. Nemůžeme od nich očekávat, že je budou používat ještě naše děti. Na kovových převodech si zakládá zejména firma ETA, která je dává do všech svých robotů a to i těch levnějších a méně výkonných.

Výhoda plastu je tedy v nízké pořizovací ceně a také je možné jej dávat do myčky nádobí.

Nevýhodou je křehkost a nízká životnost.

Náš tip: pokud se poohlížíte po robotech s plastovým příslušenstvím, zjistěte si, zda se k němu dají dokoupit náhradní nádoby a další příslušenství

Sklo

Sklo se také často objevuje u kuchyňských robotů, nejčastěji jako materiál nádob mixérů a food processorů. Sklo je velmi hygienické díky svému hladkému povrchu, velmi dobře se čistí a lze jej mýt také v myčce.

Nevýhodou je samozřejmě jeho rozbitnost, kdy se může stát, že omylem do nádoby něčím klepneme a kousek skla se uštípne. A drobnou nevýhodou je také vyšší hmotnost.

Pozor také na rychlé změny teplot. Skleněné nádoby mixérů jsou určené k tomu, abychom v nich mixovali třeba i horkou polévku. Ale pak je třeba nechat je pozvolna vychladnout, nikdy je nechladit studenou vodou.

Kov

Kov je nejtrvanlivější materiál a najdeme jej v převaze u těch nejdražších robotů. Ty levnější mají kovovou zpravidla jen mísu a míchací metly. U těch dražších najdeme už i kovové převody a další namáhané komponenty. Ty nejdražší a nejbytelnější roboty jsou celokovové, jako např. český kuchyňský robot ETA Gratus. Celokovové roboty ETA nebo Bosch váží si 10 až 16 kilo, ale jsou to opravdu bytelné spotřebiče, které při správné péči, mohou zdědit i vaši potomci.

Alza - kuchyňské roboty - příslušenství

Nevýhodou kovu je jeho vyšší hmotnost – 15-ti kilový robot asi nebudeme denně vytahovat a schovávat do komory, spíše mu najdeme stálé místo v kuchyni. Kovové části také nepatří do myčky.

Kuchyňské roboty nevyžadují žádnou zvláštní údržbu. Plastové a skleněné nádoby můžeme dát do myčky, kovové díly jako metly, háky, mlýnky a tvořítka umyjeme v ruce. Pokud to zvládneme ihned po použití a nenecháme na nich potraviny zaschnout, nedá to ani moc práce. Tělo robota otřeme vlhkým hadříkem a je hotovo.

Autor: redakce

Foto: archiv firem