Krabičková dieta: Jak funguje a vyplatí se ji připravovat doma?
Krabičková dieta je oblíbený způsob stravování, který pomáhá s hubnutím i udržením zdravého životního stylu. Můžete si ji objednat u specializovaných firem, nebo si ji připravovat sami doma. Jaké jsou výhody a nevýhody obou variant, jak správně sestavit jídelníček a na co si dát pozor?
Krabičková dieta je v současnosti velmi oblíbeným způsobem stravování. Objednat si ji můžete u specializované firmy, kde vám odborníci sestaví jídelníček přímo na míru, jídlo připraví profesionální kuchaři a člověk tak může s vynaložením minimálního úsilí jíst zdravou a vyváženou stravu. Krabičková dieta je proto obecně považována za jednu z nejpohodlnějších a nejspolehlivějších diet, ale také něco stojí. Můžeme si ji však připravovat i sami doma.
Krabičková dieta – obecný pojem
Pod názvem krabičková dieta se ukrývá čerstvě připravená strava, která pokrývá nutriční potřeby každého člověka, a je připravována za účelem redukce váhy. Jídlo v krabičkách by nám tak mělo vystačit na celý den a neměli bychom si již dokupovat žádné další doplňky stravy. Důležité je jíst pravidelně 5x denně zdravé a kaloricky vyvážené jídlo. Krabičková dieta je tedy ideálním řešením pro všechny, kdo chtějí změnit svůj životní styl, zhubnout a žít zdravě. Díky krabičkové dietě je možné hubnout až 5 kg za měsíc (váhový úbytek je velmi individuální).
Efekt krabičkové diety
Hlavním cílem krabičkové diety je samozřejmě snížení váhy a celkové zlepšení nutričního stavu. Krabičková dieta však může mít i výchovný vliv, protože člověk tak pochopí, jak je důležité zajišťovat tělu častý příjem potravy a že hladovění nemá smysl. Lidé, kteří krabičkovou dietu podstoupí, získají nejen dobře fungující metabolismus, ale zbaví se i návalů chutí na nevhodné potraviny, které mají vysokou energetickou hodnotu. Díky krabičkové dietě zamezíte zdravotním problémům, jež způsobuje nesprávné stravování, budete předcházet obezitě a hubnout zdravě bez hladovění a Jo-Jo efektu, získáte krásnou štíhlou postavu, posílíte své zdraví a budete se cítit skvěle. Budete mít vyváženou glykemickou křivku a zajistíte si dostatečný příjem vitamínů.
Domácí krabičková dieta
S krabičkovou dietou můžete začít klidně sami, bez pomoci odborníků a profesionálních kuchařů. Je potřeba dodržovat základní pravidla a to jíst pravidelně a přemýšlet nad přípravou jídla. Jídlo by mělo totiž kaloricky odpovídat vašim konkrétním fyzickým dispozicím – mělo by být připravováno přímo vám na míru. Proto je nutné znát, kolik kalorií denně naše tělo potřebuje. Každý člověk má tuto hodnotu jinou, je totiž závislá na pohlaví, věku, hmotnosti, výšce a sportovní aktivitě. Vypočítat doporučenou denní dávku kalorií můžeme několika způsoby:
Základem je znát tzv. hodnotu bazálního metabolismu (basal metabolic rate = BMR):
• BMR (ženy) = 655,0955 + (9,5634 × váha v kg) + (1,8496 × výška v cm) - (4,6756 × věk v letech)
• BMR (muži) = 66,473 + (13,7516 × váha v kg) + (5,0033 × výška v cm) - (6,755 × věk v letech)
Na internetu však najdete i jednoduché online výpočty bazálního metabolismu, tedy kalkulačky BMR.
Jak již bylo řečeno, pro krabičkovou dietu je nutná pravidelnost. Den předem si vždy připravíte 5 jídel, která budou mít vyvážený obsah kalorií, a tato jídla budete následující den v pravidelných intervalech konzumovat. Je velmi důležité, aby každé jídlo obsahovalo sacharidy, tuky a bílkoviny, protože jinak bude vaše tělo pociťovat, že mu něco chybí a bude vás honit mlsná.
Jak zjistíte, kolik má jaké jídlo kalorií? V tom vám pomůže výborná aplikace Kalorické tabulky, kde jsou uvedeny kalorické hodnoty snad všech potravin a jídel. Jednoduše si tak zjistíte, kolik má daný pokrm či ingredience kalorií a sestavíte si jídelníček na daný den tak, abyste nepřesáhli vaši doporučenou denní dávku kalorií. Pokud po čase zjistíte, že máte přes den pocit hladu, je něco špatně a musíte příjem energie upravit. Někdy stačí vpravit do jídelníčku pestřejší jídla. Po čase už budete přesně vědět, jaké potraviny si může dopřát a kterým se musíte naopak vyhnout.
Výhody domácí krabičkové diety
- víte, co jíte a jíte to, co vám chutná
- dieta vyjde mnohem levněji, než od firmy
- jíte pravidelně a zdravě
- vymýšlíte nové recepty
- máte radost z vlastní snahy
Nevýhody domácí krabičkové diety
- musíte pravidelně nakupovat potraviny
- musíte se donutit každý den vařit a připravovat jídlo
- musíte nad jídlem přemýšlet
- musíte nastudovat informace o tucích, bílkovinách a sacharidech
- musíte si zjistit hodnotu BMR a zjišťovat kalorickou hodnotu jídel
Krabičková dieta od specializovaného dodavatele
Pokud se vám nechce připravovat si doma každý den zdravé jídlo, můžete si krabičkovou dietu objednat u specializované firmy. Dnes jich existuje víc než dost, ale jejich služby se však mohou lišit kvalitou i cenou, proto je třeba dobře vybírat. Strava se rozváží každý den, obden či 2x týdně v krabičkách s odtrhovací fólií. Jídla mohou být určena ke konzumaci za studena, nebo k ohřevu.
Jídlo vám bude firmou dovezeno až domů nebo do kanceláře.
Takto zajištěná krabičková dieta má své výhody...
- nemusíte se zdržovat nakupováním a přípravou zdravých pokrmů, ani se stravovat v restauracích či jídelnách
- nemusíte se starat o to, kolik kalorií a proteinů za den přijmete, firma to spočítá za vás
- budete jíst zdravou, vyváženou a chutnou stravu sestavenou odborníky a připravenou profesionálními kuchaři
...ale i nevýhody
Krabičková dieta připravená odborníky je sice velmi účinným způsobem hubnutí, ale vzhledem ke složitosti přípravy jídel, sestavování jídelníčku a také kvůli dovozu jídel až domů či do práce, je také dietou velmi nákladnou. Cena krabičkové diety se pohybuje v rozmezí 200 až 250 Kč za den, pokud ji tedy využíváte v pracovní dny, zaplatíte za ni měsíčně okolo 5 tisíc korun. Někteří prodejci mají dopravu zdarma, jinde je třeba ji ještě připočítat. A právě cena za krabičková jídla patří mezi hlavní negativa, která mnoho zájemců o zdravé stravování odrazují. Další nevýhodou může být to, že vám jídlo zkrátka nebude chutnat, nebo že nebudete mít zrovna na připravený pokrm chuť. Proto je mnohem lepší si krabičkovou dietu připravovat sami.
Doporučujeme
Zkuste si připravit jídelníček sami, nejdříve nejlépe ve spolupráci s odborníkem. Počítání kalorií si rychle osvojíte a získáte tak přehled o tom, kolik kalorií přijímáte, když se stravujete např. v restauraci. Pro zdravou a vyváženou stravu a hubnutí je nutné mít představu, kolik kalorií jaké jídlo obsahuje, ne vždy je totiž po ruce někdo, kdo vám kalolorie spočítá.
Ukázkový jídelníček
Snídaně: pikantní zeleninová pomazánka, pečivo, zelenina
Svačina: jogurt s ovocem a piškoty
Oběd: panenská vepřová pečeně v křenové omáčce, bramborové gnocchi
Svačina: carpacio z cuket na zázvoru a olivovém oleji
Večeře: houbová omeleta s bylinkami, čerstvá zelenina
Snídaně: bílý jogurt s marmeládou, jablkem a vločkami
Svačina: drůbeží šunka, knackebrot, zelenina
Oběd: pečená treska se špenátovým rizotem, ledový salát se zálivkou
Svačina: ovoce, tvaroh s medem a rozinkami
Večeře: kuřecí plátek s přírodní šťávou a grilovanou zeleninou, pečená brambora
Snídaně: žitný chléb s žervé, plátkový sýr, zelenina
Svačina: koláč s citronovým tvarohem a rozinkami
Oběd: kapustový karbanátek, šťouchané brambory, obloha
Svačina: zeleninový salát s jablkem a ořechy, niva
Večeře: hovězí maso na houbách, dlouhozrnná rýže