Kouzlo francouzské kuchyně

13.9.2005

Francouzská kuchyně je respektovaným pojmem po celém světě. Své místo má mezi světovými kuchyněmi na předních místech, hned vedle italské, čínské nebo balkánských kuchyní.

Francouzi jsou pověstní svým gurmánstvím a zejména etiketou stolování. Snad žádný jiný národ na světě nejí hlavní jídlo dne tak dlouho a tak obřadně jako obyvatelé Francie.

Hlavním jídlem dne je večeře, která se skládá hned z několika chodů - předkrmu, hlavního chodu a dezertu, případně závěrečného kousku sýra. Jako pití se podává nejčastěji víno, které je hned vedle sýrů hlavním vývozním artiklem Francouzů. Na stole stojí vždy i džbán s vodou.

Vedle sýrových jídel, která patří mezi turisty nejvíce vyhledávanými francouzskými pokrmy, tvoří podstatnou část jídelníčku různé druhy masa (nejvíce ryby, drůbež, skopové, zvěřina). Velice oblíbené je králičí maso a někteří zástupci ptačí říše. Na mnoho způsobů se konzumují vnitřnosti - játra či ledvinky.

Na žádném stole pak nesmí chybět zelenina, a to buď v syrovém stavu v podobě salátů či tepelně upravená zapékáním nebo dušením, případně zelenina naložená (kupříkladu kyselé miniokurky s cibulkami nazvané Cornichons).

Francouzi k jídlu nepříliš často konzumují přílohy. Knedlíky či těstoviny nejsou zcela běžnou přílohou. Spíše se k pokrmům pojídá čerstvý chléb, nejvíce pak tradiční křupavé bagety z bílé mouky. K některým pokrmům se pak podávají pečené brambory ve slupce.

Jedním z nejznámějších francouzských pokrmů je tzv. fondue - roztavená směs ze sýrů a vína, do které se namáčejí kousky bagety. Existuje však i fondue masové - kousky masa se na vidličkách vkládají do vroucího oleje, či fondue čokoládové, do kterého se namáčejí kousky ovoce.

Dalším oblíbeným pokrmem je raclette - v restauracích se konzumuje tak, že osazenstvo u stolu dostane speciální lampu, která natavuje obrovský kus sýra, který se dřevěnou špachtlí sesouvá na talíř. K němu se jí brambory, bageta, různé druhy uzenin a zeleninové saláty. Pro domácí verzi tohoto pokrmu se prodává speciální přístroj, na kterém se dá dělat nejen raclette, ale zároveň také další francouzská specialita - horký kámen aneb Pierre Chaude, který spočívá v grilování malých kousků různých druhů masa.

Naše francouzské brambory ve Francii nenajdete, zato však existuje jiný pokrm, podobný našim zapečeným bramborám. Jmenuje se tartiflette. Směs brambor, uzeniny a případně i zeleniny je překryta polovinami zrajícího sýra s názvem Reblochon.

Z polévek mají Francouzi nejraději cibulačku a polévku z mořských plodů zvanou bouillabaissa. Z moučníků to pak jsou buď sladké palačinky (crepes), zmrzlina či smetanovo-čokoládový dezert Moussse au chocolat.

Tartiflette

Suroviny na 4 porce
700 g brambor
1 sýr Reblochon
1 cibule
20 dkg slaniny či uzeniny
1 dcl bílého vína
malý kelímek smetany
máslo, sůl, pepř, případně česnek

Postup:
Brambory uvaříme, oloupeme a nakrájíme na tenké plátky. Naklademe do zapékací misky a dáme na ně směs vytvořenou z osmahnuté nadrobno nakrájené cibulky, slaniny, vína, soli a pepře. (Můžeme naklást více vrstev). Zalijeme smetanou a nahoru položíme od kůry oškrábaný, napůl rozříznutý sýr Reblochon. Zapékáme 45 minut a podáváme se zeleninovým salátem.


Francouzské palačinky crepes

Suroviny na 2 porce
250 g hladké mouky
1/2 litru mléka
3 vejce
50 g cukru
špetka soli
malá kostka másla nebo 2 lžíce oleje

Postup:
Všechny výše uvedené ingredience smícháme do hladké, vláčné hmoty – nejprve mouku s vejci, poté postupně přidáme mléko a rozpuštěné máslo, nakonec cukr a sůl. Palačinky smažíme na rozehřátém másle. Nahoru namažeme džem nebo Francouzi velmi oblíbený karamelový krém. K pití podáváme tzv. cider neboli jablečné víno. Pokud necháme směs uležet do druhého dne v lednici, palačinky jsou tenké jako papír.

Autor: efa