Kam se vším tím kořením? Tuto otázku si každá hospodyně pokládá již při zařizování kuchyně. Právě v této místnosti je důležité, aby vše mělo své dané místo a bylo po ruce, když to zrovna potřebujeme. Nejčastěji se koření uskladňuje v blízkosti sporáku, abychom jej měli během vaření lehce nadosah. Ale nabízí se spousta dalších možností, jak a kam koření vhodně uskladnit.
Kuchyně Next - výbava pro kořenky, podložky na hrnce, prkénko na krájení
Skladování koření
Aby si koření udrželo svou vůni a specifickou chuť, je třeba dodržovat několik zásad. V žádném případě by se nemělo uskladňovat nad digestoř, nebo nechávat jen tak povalovat v originálních papírových sáčcích. Nevhodné jsou samozřejmě také igelitové sáčky nebo papírové krabičky. Vždy bychom měli koření skladovat na suchém a temném místě s pokojovou teplotou. Pokud bychom koření (zejména barevné) nechali na slunném místě, brzy by ztratilo barvu, zšedlo a zkazilo se. Také jej nesmíme dávat do značné blízkosti varné plochy, rychleji tak podléhá zkáze, ztrácí chuť, aroma a hrozí mu plíseň. Nejlépe se na uchovávání hodí skleněné uzavřené dózy z tmavšího skla, porcelánu nebo keramiky. Je důležité, aby kořenky dobře těsnily, protože koření je velmi háklivé na vlhkost. Při správném skladování nám mleté koření vydrží až rok, zatímco celé nedrcené koření dokonce 5 dlouhých let.
Kořenky a poličky Ikea
Kořenky stokrát jinak
Jedna klasická skleněná kořenka se dá pořídit za cca 30 Kč, můžeme si jich tak pořídit hned několik podle potřeby, čímž si vytvoříme hezký set. Kořenky můžeme nechat stát na poličce, nebo si pro ně pořídit poličku speciální – dřevěnou či kovovou, kterou uplatníte v rámci kuchyňského závěsného systému. Skleničky na koření se prodávají mnohdy již v sadách po několika kusech a zároveň s poličkami. Nemusíte tak už řešit, kam je potom všechny umístíte.
Kořenky Sharrie 7dílů, výrobce CS Group – Solingen, sada kořenek v otočném stojanu, 456 Kč, destinyjm.cz
Závěsné kořenky "Monti", výrobce Tescoma, stojánek na kořenky s 12 skleničkama, 219 Kč,
Také jsou k dostání speciální kuchyňské zásuvkové pořadače, do nichž lze koření ve skleničkách naskládat. Dále je možné uskladňovat kořenky v několika zásuvkách, které se dají vestavět do horních i dolních skříněk kuchyňské linky. Výrobci kuchyní v současné době nabízí tyto zásuvky ve stylu konkrétní kuchyně.
Otočný dřevěný stojánek na kořenky, výška 30 cm, držáky kořenek z nerez oceli. Kořenky jsou včetně koření (nejčastěji oregano, rozmarýn, bazalka, skořice, chilli, černý pepř, kari, koriandr, bobkový list, česnek, petržel...).Nápisy na kořenkách v angličtině. Výrobce: Kűchenprofi, Cena: 2499 Kč, darekdomu.cz
Vybrat si však můžete také otočný stojan či panel na kořenky, do něhož můžete uložit až dvacet druhů koření. Prodávají se většinou v provedení dřevo - sklo a budou skvělou ozdobou vašeho interiéru. Nespornou výhodou těchto stojanů je jejich mobilita. Můžete si ho přenést, kam chcete a koření pohodlně vybírat otáčením. Své využití tak najde přímo na jídelním stole nebo na kuchyňské lince. Skvěle vypadají také sety kořenek zavěšené do kuchyňského obkladu. Kořenky mají z víčka vytvořen jakýsi háček, díky kterému je možné je zavěsit na například nerezovou tyčku, která je součástí drátěného programu. Vedle kořenek tak mohou viset ještě třeba vařečky nebo jiné příslušenství k vaření.
Kořenky magnetické nerez 7ks, výrobce: Kaiserhoff, kořenky mají nastavitelnou otáčecí hlavičku pro snadnější manipulaci, 300 Kč
Mlýnek na sůl a pepř se stojánkem, výrobce: Bergner, 330 Kč, destinyjm.cz
Jestliže si potrpíte na staré věci, zkuste se ve starožitnictví nebo v nějaké aukci podívat po starých porcelánových kořenkách, které budou skvělým doplňkem vaší rustikální kuchyně. Narazit můžete na opravdové unikáty, na nichž je patrný zub času. S takovými kořenkami bude vaše kuchyň vypadat hezky zabydleně a používaně, což u moderních kuchyní, kde převažuje sklo nebo nerez dosti schází.
Mlýnky na koření
Pokud chcete mít v kuchyni stále po ruce voňavé a čerstvě namleté koření, pořiďte si mlýnek na koření. Ten je určen především pro dochucení pokrmů přímo na talíři. Čerstvě namleté koření je mnohem kvalitnější, než koření kupované v sáčcích. Je možné si vybrat z několika druhů a materiálů mlýnků - skleněné, nerezové a dřevěné. Mlýnek na koření by měl svým stylem také pasovat do designu dané kuchyně a respektovat její styl, ať už jde o kuchyni rustikální, klasickou, moderní či futuristickou. Podle toho vybíráme materiály a tvary konkrétních výrobků.
Mlýnek na pepř PRESIDENT, výrobce Tescoma, 548 Kč
Stolování Bolens, Bodum elektrický mlýnek zelený, 1799 Kč, nadobi.cb
Do moderní kuchyně se samozřejmě hodí atypické tvary, moderní materiály s vysokým leskem a nechybí ani výraznější barvy. Ke klasickým a rustikálním kuchyním se pak hodí dekorativní mlýnky se zdobením, v přírodních barvách a materiálech. Moderní mlýnky z nerezu v tmavém provedení zase zapadnou do industriálně laděné kuchyně. Dobře však vypadají i průhledné mlýnky s neutrálním designem, které se hodí téměř všude. Tyto mlýnky dají vyniknout především koření samotnému. V současnosti je na trhu dostatek kvalitně zpracovaných a designově zajímavých mlýnků, stačí si jen vybrat. Ničím neobvyklým nejsou mlýnky ve tvaru panenky, zvířátek nebo mlýnky 2 v 1 – na sůl i pepř zároveň.
Mlýnky mohou být buď klasické ruční, nebo elektrické na baterie. Základem každého mlýnku je mlecí ústrojí, které může být buď z plastu, nebo z nerezu. Plastové ústrojí je vhodné téměř pro všechny druhy koření včetně soli, zatímco nerezové ústrojí je sice odolnější a vhodné na většinu koření, ale není dobré na sůl. I nerezová ocel by totiž pod vlivem agresivní soli začala po čase rezivět. Většina mlýnků má nastavitelnou hrubost mletí.
Hmoždíře
Hmoždíře se z mnoha českých domácností už vytratily, moderní doba totiž přinesla nejrůznější drtiče a mixéry na koření, které odsunuly hmoždíře do pozadí. Lidé si už odvykli vynakládat vlastní sílu proto, aby získali voňavou přísadu do jídla. Hmoždíře však v dnešní době zažívají svůj velký návrat, lidé totiž zjistili, že nic nedokáže vytvořit tak krásnou a postupně se rozvíjející vůni koření či dalších přísad. Hmoždíře se tak vyrábí i dnes, v nejrůznějších velikostech a materiálech. Tvoří je dostatečně hluboká miska, jejíž dno bývá zdrsněné a součástí je palička, kterým se koření, bylinky či jiné přísady pomocí síly rukou rozmělňují na prášek.
V poslední době se dostávají do popředí hmoždíře z vysoce ušlechtilé a odolné keramiky, ale také hmoždíře mramorové či granitové. Své uživatele si však najdou také výrobky ze dřeva (například olivového nebo z akácie), ale také nerezové s protiskluzovou úpravou. Hmoždíř na koření slouží v kuchyni nejen jako praktická pomůcka, ale také jako dekorativní prvek. Proto je dobré vybírat si toto kuchyňské náčiní nejen z hlediska funkčního, ale také z hlediska designové propracovanosti.
- jap -
Foto: archiv firem