Kde gril využít?

Jednorázové grily dnes běžně pořídíte v hobby marketech nebo supermarketech, a díky tomu si můžete ogrilovat maso kdykoliv a téměř kdekoliv vás napadne. Jsou ideální na letní kempování, na rybaření, festivaly, posezení u vody nebo na louce, ale i třeba na zahradním stole, nebo na balkóně, pokud klasický gril nemáte. Tyto grily jsou cenově dostupné a skladné, existují dokonce i ekologické, rozložitelné varianty.

Jednorázové grily

Jednorázový ekologický gril Casus z přírodních materiálů.

Samozřejmě platí, že pokud byste chtěli gril použít ve volné přírodě, tak pouze na místech, kde je to povoleno a nehrozí požár například od zbloudilé jiskry nebo uhlíku. Ale třeba na den k vodě je to naprosto ideální záležitost.

Jak jednorázový gril funguje?

Jednorázové grily, které seženete v obchodě, mají většinou podobný systém. Součástí balení bývá hliníková nádoba, uhlí, mřížka a podstavec, aby gril nestál přímo na zemi. Gril má obvykle rozměry 30 x 25 cm s hloubkou 5 cm, takže se zabalený vede třeba i do batohu.

Jednorázové grily 

Ve vaničce už je připravené uhlí, které stačí pouze zapálit a můžete grilovat. Uhlí je napuštěné podpalovačem tak, aby chytlo rychle.

Uživatelé většinou uvádějí, že se uhlí rozhoří rychle a bez většího množství kouře a maso nebo zelenina se na něm bez problému ogriluje jako na klasickém grilu. Doba hoření je obvykle kolem 2 hodin s tím, že zde pohodlně zvládnete připravit jídlo pro 4 – 6 osob.

Jednorázové grily
Jednorázový gril Camping Barbecue. 

Ideální i pro začátečníky

Nemáte příliš velké zkušenosti s grilováním, ale chtěli byste si to vyzkoušet, než si pořídíte klasický gril? Ten jednorázový nabídne skvělý tréninkový prostor.

Lze jej využít třeba i na balkóně nebo na zahradní lavici, uděláte na něm klasické steaky, špízy, nebo zeleninu, ale třeba také oblíbené hamburgery.

Pokud si dokoupíte uhlí, malý stolní gril lze většinou použít i vícekrát.

Možné nevýhody

Při manipulaci s grilem musíte dávat pozor, aby se vám vanička nepřevrhla nebo aby byl gril na rovném podkladu, s vysypaným uhlím se přeci jen špatně manipuluje, pokud nemáte potřebné vybavení.

Musíte být také opatrní při manipulaci s uhlíky během grilování (pokud je třeba uhlíky promíchat, aby lépe hořely). Vanička přeci jen není příliš vysoká a uhlíky by se mohly snadno vysypat.

Po grilování je třeba uhlí uhasit nebo jej nechat úplně dohořet, aby jste mohli celý gril vyhodit na svých cestách například do popelnice.

Cena

Cena jednorázových grilů se pohybuje už od 70 Kč, což je částka, kterou rozhodně není škoda do jednorázové záležitosti investovat.

Jak už bylo řečeno, existují i ekologičtější varianty z rozložitelného materiálu, takový gril pořídíte za ceny od 220 Kč.

Na cesty i jednodenní výlety je tak jednorázový gril super záležitostí, a to díky své funkci, skladnosti i nízké ceně.

Text: Eliška Střelková