Je libo šálek kávy - jak vybrat přístroj na výrobu kávy

8.11.2005

Zvláště v tomto pošmourném ročním období si začátek dne bez šálku kávy ani nedovedeme představit. Vůně i lahodná chuť kávy navodí příjemnou náladu a zmobilizuje síly do dalšího náročného dne. Dobrá káva však nejsou pouze kvalitní zrnka, ale také kvalitní přístroj.

V českých domácnostech se stále nejčastěji připravuje tzv. káva turecká. Vzhledem k tradici a dostupnosti jiným způsobem připravovaných káv, je to poměrně pochopitelné. „Turek“ je co do přípravy nejjednodušší, bohužel pro naše zdraví nejškodlivější. Pokud zalitou kávu ihned nevypijeme, začnou se do vody uvolňovat škodliviny obsažené v sedlině. Mimoto se káva při delším kontaktu s horkou vodou připálí. Na chuťové pohárky to vliv sice nemá, pocítí to však naše srdce a žaludek.

Filtrováním kávy v překapávačích, běžně dostupných v obchodní síti, sice docílíme dobré chuti a vůně kávy, ovšem získáme z ní pouze 16 až 18 procent účinných látek. Pozitivní je to, že káva neobsahuje žádnou kávovou sedlinu. Pokud má mít překapávaná káva co nejlepší chuť, aroma a dostatek účinných látek, platí i zde, že čím jemněji umletá káva je, tím více látek z ní lze získat.

Na podobném principu pracují i mokka kávovary. Celý kávovar se postaví na vařič, vroucí voda přes kávu překape a můžeme ji rovnou servírovat. Důležité je, abychom kávu do sítka netlačili. Příliš mnoho suroviny působí připálení kávy, příliš malé množství se zase nedostatečně vylouhuje. V porovnání s filtrovanou kávou má voda v mokka kávovaru vyšší teplotu a proteče přes kávu malým tlakem přibližně 2 bary, čímž dosáhneme dostatečného vylouhování a intenzivnější chuti. Nevýhodou těchto přístrojů je jejich velmi malý obsah, většinou jeden až dva šálky kávy.

Opravdu kvalitní kávu výrazné chuti i aroma docílíme přípravou v domácím kávovaru na přípravu espresa. Na správnou přípravu espresa potřebujeme vodu ohřátou na 88 až 92 st. Celsia, tlak 9atm na páku (u domácích přístrojů by měla být optimální hodnota tlaku 15 barů) a adekvátní sítko v přístroji. Nejkvalitnější modely kávovarů mají ve vybavení až tři různá sítka pro různou hustotu kávy. Lahodnost nápoje ovlivňuje také kvalita vody a hrubost umleté kávy. Kávou umletou příliš nahrubo voda proteče rychle a stejně rychle vyprchá i aroma kávy. Je-li káva umletá příliš najemno, voda naopak protéká kávou pomalu a ta by se mohla spálit. Obvykle se nápoj připravuje ze 7 gramů kávy. Také s vodou z vodovodu by mohl být problém. Její tvrdost se liší doslova dle jednotlivých regionů, proto je nejvhodnější balená neperlivá voda. Voda by rovněž neměl obsahovat chlór.

I mezi kávovary na přípravu espresa existují rozdíly. Ti kteří se s přípravou kávy opravdu nechtějí příliš zdržovat, raději sáhnou po automatickém kávovaru, který sám mele kávu, dávkuje, presuje, spařuje i sám čistí. Kávu lze připravit doslova zmáčknutím jediného tlačítka. Takto dokonalý přistroj lze pořídit již za 18 tisíc korun. Levnější přístroje již vyžadují naši účast. Sítko musíme již mletou kávou naplnit sami a před dalším použitím jej samozřejmě musíme vyprázdnit a umýt. Cena nejlevnější typů kávovarů se pohybuje kolem 3 tisíc korun. Oblíbené jsou také nejrůznější kombinace s překapávačem, přístrojem na přípravu cappuccina, čaje či kakaa.

Foto: archiv firem AEG, DéLonghi

Články s podobnou tématikou
Dokonalé chlazení
Malý, ale šikovný
Trendy v kuchyni - varná deska
Vybíráme vhodný odšťavovač
Radost vařit
Parní trouba - nový způsob vaření