Mezi základní vybavení patří čajník a nádobí, ve kterém budeme čaj podávat. Ať už zvolíme design tradiční nebo moderní, měla by celá sada zůstat v jednom duchu.

Čajníky bývají zpravidla keramické, porcelánové nebo skleněné, na trhu jsou navíc k dostání i v kovovém provedení. Ty se však k přípravě čaje příliš nedoporučují, neboť jej obohacují o nepříjemnou kovovou pachuť. Dnešní čajníky jsou z velké části vybaveny sítky, které můžeme po vylouhování vyjmout a elegantně se tak zbavit volně plovoucíh čajových lístků. Pokud naše konvice sítko nemá, můžeme si za pár korun pořídit spařovač, jež se vyrábí nejčastěji v podobě vajíčka. Praktickým doplňkem jsou i různé ohřívače, do kterých se vkládají čajové svíčky. Ty nám udrží nápoj po poměrně dlouhou dobu teplý. Před zalitím čaje nezapoměňme konvici vypláchnout horkou vodou, aby nebyla příliš studená.

Opravdoví fajnšmekři servírují čaj ve vyhlášených keramických konvičkách Yixing, které vstřebávají čajovou chuť i vůni. Tu pak dodávají každé další várce. V jedné konvi lze proto připravovat pouze jeden druh čaje. Jejich cena se na našem trhu pohybuje od 250 do 1000 korun.

Samostatnou kapitolu vybavení pro přípravu čaje představují ruské samovary. Nádoby z nerezové oceli slouží k ohřevu vody, kterou se zalívá silný čajový koncentrát. Dříve se „přikládalo“ dřevěným uhlím, dnes jsou nejčastěji k dostání samovary elektrické nebo plynové.

K samotnému pití čaje nám poslouží různé šálky, kalíšky či misky. Chceme-li návštěvu opravdu oslnit svým čajovým uměním, můžeme jí naservírovat čaj v gaiwanu. Jedná se o speciální misku s pokličkou, ve které se nápoj přímo připravuje. Jednotlivé čajové lístky při pití zachycujeme pokličkou, což začátečníkům může činit potíže. Není proto vůbec žádné faux paux, když čaj po vylouhování přelijeme do jiné misky. Gaiwan se nejčastěji používá pro zelený nebo bílý čaj, bez obav v něm však můžeme připravit i ostatní druhy. Ceny gaiwanů se pohybují od 100 korun výše, přičemž závisí na kvalitě i designovém provedení.

Speciální způsob podávání si vyžaduje i čaj maté. Ten se pije pomocí bombily z porcelánové nebo ještě lépe tykvové nádoby zvané kalabasa. Celou sadu lze pořídit v čajovnách za necelých 400 korun.

Dobrá rada na závěr
Nádoby, které slouží k přípravě a podávání čaje, postačí vypláchnout vodou. Nikdy při mytí nepoužíváme jar ani ostatní chemikálie.

Autor: Kateřina Maňasová

Foto: ASA Selection