Klasické udírny

Pokud chcete udit tzv. po staru, stejně jako naši dědové, měli byste si pořídit klasickou udírnu, ve které se topí dřevem. Udírnu si můžete koupit jako hotový výrobek nebo se pustit do stavby udírny svépomocí. 

Tradiční udírna vytápěná dřevem se skládá z topeniště, kouřovodu a udící komory. Dřevěné udírny, které najdete v nabídce prodejců, mají nejčastěji kovové topeniště spojené plechovým kouřovodem s dřevěnou udící komorou. Udírnu si lze pořídt jako komplet, tedy udící komoru, topeniště a kouřovod, nebo po jednotlivých dílech, např. pouze udící komoru., pro případ, že stará udící komora už dosloužila. I mezi hotovými udírnami existují značné rozdíly v kvalitě a zpracování, které se promítají také do ceny. Při výběru udírny věnujte tedy pozornost tloušťce dřeva, ze kterého je udírna vyrobena (silnější dřevo lépe izoluje), kvalitě zpracování a užitečným detailům, které zpříjemní používání udírny (madla pro snadnější manipulaci, možnost regulace kouře, odtokový žlábek na tuk) nebo prodlouží její životnost (oplechování střechy a komínku, kvalitní nerezavějící spojovací materiál).

Udírny stavěné svépomocí mají často udící komoru zděnou. Zděná udící komora má výhodu v tom, že nehrozí její vznícení a také déle udrží požadovanou teplotu. Především při uzení při nižších teplotách v zimních měsících může být problém s rychlým prochladnutím dřevěné udící komory. Životnost zděné udící komory je delší než u udících komor vyrobených ze dřeva.

Uzení v klasické udírně vyžaduje neustálý dohled a kontrolu teploty v udící komoře. Uzení je tedy dobré spojit s návštěvou přátel a udělat z něj společenskou událost s lahodným zakončením.

V klasické udírně topíme dřevem, pilinami či štěpkou, teplotu uzení ovládáme vhodným přikládáním a regulací ohně (mokrými pilinami, vzduchovými klapkami atd.). Dřevo pro uzení volíme suché, bez hniloby a zbavené kůry. pro počáteční roztopení udírny můžeme použít dřevo měkké, pro samotné uzení je vhodnější tvrdé dřevo. Největší oblibě se těší buk, akát, olše nebo slivoň. Naopak nevhodné je dřevo jehličnanů.

Elektrické udírny

Velmi oblíbené jsou udírny elektrické, zejména pro ty, kteří chtějí přenechat část starostí na technice. V elektrických udírnách zajistí vytopení udící komory a výrobu kouře elektrická spirála. V nabídce prodejců nejdeme udírny z pozinkovaného plechu, případně nerezové. Výhodou elektrických udíren je jejich přenositelnost, jejich vytopení je rychlé a díky termostatu také odpadá potřeba hlídání teploty. Do elektrických udíren používáme pro výrobu kouře nejčastěji dřevěnou štěpku ze stejných dřevin, které využíváme pro uzení v klasických udírnách.

Moderní formu elektrických udíren představují plně automatizované udírny s generátorem kouře. U těchto udírem odpadá veškerá starost s hlídáním teploty a doplňováním štěpky, případně pilin. Do zásobníku před uzením vložíme dřevěné brikety, které si automatický podavač sám podává dle potřeby. Potřebnou teplotu i délku uzení nastavíme na digitálním displeji a po uplynutí času prostě jen vyjmeme hotové vyuzené výrobky.

Obě formy udíren mají své zastánce i odpůrce. Příznivci klasických udíren nedají dopustit především na tradiční atmosféru, uzení se stává téměř svátkem a "obřadem", setkáním s rodinou a přáteli a často několikadenní akcí. Zastánci moderních technologií zdůrazňují egologický provoz, zdravější formu, nenáročnost a jednoduchost uzení. Udit v automatické udírně s generátorem kouře zvládne opravdu každý.

Foto: Vladeko