Rostlinná mléka jsou stále oblíbenější a jsou nedílnou součástí zdravé výživy. Jsou vhodná i pro vegetariány a vegany a také pro všechny, kdo mají alergii nebo i jen intoleranci na laktózu obsaženou v kravském mléku. Rostlinná mléka lze používat stejně jaké kravské nebo kozí mléko do kávy a čaje, do cereálií, smoothie, při přípravě omáček, polévek nebo i při pečení moučníků jako jsou muffiny.

Výroba domácího rostlinného mléka z ořechů a obilovin
Nejoblíbenější obilovinou pro výrobu rostlinného mléka jsou ovesné vločky. Foto: Jata

Rostlinné mléko lze vyrobit z různých ingrediencí a záleží pouze na vaší chuti, co si nakonec oblíbíte. Nebojte se experimentovat, protože výsledná chuť vás může příjemně překvapit. V obchodech se nejčastěji setkáme s mandlovým mlékem, ovesným mlékem a také sójovým mléka. Doma si však můžete vyrobit rostlinné mléko i z dalších surovin.

Výroba domácího rostlinného mléka z ořechů a obilovin

Z čeho si doma vyrobit rostlinné mléko?

z ořechů – nejoblíbenější jsou mandle, lískové ořechy, vlašské, kešu, samozřejmě kokosové, para, piniové, makadamové, pistácie nebo arašídy,

u obilovin se nejčastěji používají ovesné vločky, rýže, pšenice špalda, quinoa nebo pohanka,

- rostlinné mléko můžete vyrobit také ze semínek - slunečnicových, sezamových, konopných nebo dýňových,

- a pro své nutriční hodnoty se používají také luštěniny – sója, hrách, cizrna nebo čočka (klasická i červená nebo černá).

Jak si doma vyrobit rostlinné mléko?

Začít můžete např. s výrobou mandlového mléka, které má velmi jednou chuť a je lehce nasládlé. K výrobě budete kromě surovin potřebovat také výrobník mléka, což je vlastně tyčový mixér se speciálním filtrem/pasírovačem, který zadrží dužinu. Pasírovač si můžete pořídit také samostatně a k mixování použít tyčový mixér, který máte doma.

Výrobník domácího rostlinného mléka
Výrobník rostlinného mléka Jata.

Recept na domácí mandlové mléko s kešu ořechy

Suroviny:

půl litru vody

30 g loupaných mandlí

30 g kešu ořechů (místo kešu ořechů můžete vyzkoušet i jiné ořechy nebo sušené ovoce)

špetka soli

2 kapky vanilkové esence

sladidlo podle chuti - datle, sirupy (javorový, agávový, čekankový), med, cukr (třtinový, kokosový), stévie apod.

Výrobník domácího rostlinného mléka
Výroba domácího rostlinného mléka je rychlá, levná a jednoduchá. Foto. Jata

Postup výroby domácího rostlinného mléka:

Naplňte nádobu půl litrem vody, vložte filtr a přidejte všechny suroviny. Mixujte po dobu asi jedné minuty a nechte 5 minut odležet. Poté zvedněte filtr nad tekutinu a dále pasírujte dužinu lžící a pěchem. Rostlinné mléko přelijte do uzavíratelné nádoby a protřepejte. Můžete jej ihned vypít nebo si část nechat ideálně ve skleněné nádobě v lednici.

Zbylou dužinu v žádném případě nemusíte vyhazovat – použít jí můžete např. při výrobě pomazánek polévek nebo do dalších receptů. Je to totiž plná živin, vitamínů, minerálů a vlákniny.

Co se zbylou dužinou z rostlinného mléka?

Avokádová pomazánka s dužinou z rostlinného mléka 

Dužinu z avokáda najemno nakrájejte, rozmačkejte vidličkou nebo rozmixujte tyčovým mixérem a smíchejte s dužinou z rostlinného mléka. Přidejte česnek, najemno nakrájenou petrželku (nebo koriandr, bazalku nebo další bylinky atd.), šťávu z půlky citronu, olej a sůl.

Promíchejte lžící nebo ručním šlehačem. Pokud chcete pomazánku hustší, přidejte lžíci kvasnic nebo sezamovou pastu tahini.

Pomazánku nechejte odležet v lednici alespoň 2 hodiny. Pak jí můžete namazat na tousty, bagetky, krekry apod.

Avokádová pomazánka

Dužinu můžete přidat také do salátů nebo jogurtu

Dužinu z rostlinného mléka můžete přidat také do oblíbeného salátu (zeleninového, luštěninového nebo ovocného) a dochutit dle libosti bylinkami nebo kořením. Stejně tak můžete přidat dužinu do jogurtu spolu s čerstvým nebo sušeným ovocem, ořechy apod. Dosladit můžete dle chuti medem, javorovým sirupem nebo jinými sladidly.