Jak vybrat výrobník zmrzliny a vyrobit si domácí pistáciovou zmrzlinu?

20.6.2023

Možná vás to překvapí, ale zmrzlina, kterou si koupíte v obchodě, vlastně není vždy úplně zmrzlina. Když se pozorně podíváte na etiketu, zjistíte, že většinou jde o mražený krém. Ten může obsahovat rostlinné tuky, emulgátory nebo umělá aromata. Zkuste raději domácí zmrzlinu. S kvalitním zmrzlinovačem bude její příprava hračka.

Kupovaná versus domácí

Podle české legislativy najdete pod označením zmrzlina pouze výrobky, které obsahují výhradně živočišný tuk. Základními surovinami pravé zmrzliny jsou tedy mléko, smetana, cukr a vaječné žloutky. O výsledném efektu však v domácích podmínkách výrazně spolurozhoduje i způsob přípravy. I když totiž využijete ty nejkvalitnější ingredience a připravíte si sebelepší smetanový základ, při přípravě v obyčejném mrazáku vám stejně ve zmrzlině vzniknou hrubé krystalky vody. Navíc musíte zmrzlinu hlídat, abyste ji moc nepřemrazili.

Rozhodují ingredience i postup

 „Mezi nejdůležitější body při výrobě zmrzliny patří kvalitní ingredience, přiměřený chlad a pravidelné míchání, které zabezpečuje přísun vzduchu, jenž dodá hmotě hladkou, našlehanou texturu,“ vysvětluje Radek Arnošt, produktový manažer značky Sage. A právě domácí zmrzlinovače zažívají od minulého léta obrovský boom nejen mezi českými spotřebiteli. „Výhodou přípravy domácí zmrzliny je, že budete mít pod kontrolou veškeré ingredience, které do základu přidáte. Ale jedině s kvalitním zmrzlinovačem máte zaručen i očekávaný výsledek,“ upozorňuje.

Domácí výrobník zmrzliny

Nechte to na kompresoru

Běžné zmrzlinovače mají speciální dvojstěnné nádoby s chladící tekutinou nebo gelem, které je nutné před použitím vložit na několik hodin do mrazáku. Ale ani ty vám neusnadní další bod, a to pravidelné míchání. To je důležité proto, abyste docílili hladké a nadýchané konzistence. Čím častěji se totiž míchá, tím jsou krystalky vznikající při výrobě zmrzliny menší. „Neporovnatelně lepšího výsledku proto dosáhnete se zmrzlinovačem vybaveným kompresorem. Ten bude totiž pravidelně spínat, a výrobník tak bude zmrzlinu průběžně míchat a udržovat její teplotu i konzistenci,“ říká Radek Arnošt.

Čas přípravy ovlivní teplota

To, jak dlouho bude příprava domácí zmrzliny trvat, záleží také na pokojové teplotě, teplotě surovin a vychlazení spotřebiče. Jelikož jde o zmrzlinu, platí, že čím je vše studenější, tím je proces přípravy kratší. Když chcete přichystat zmrzlinu, jejíž příprava vyžaduje zahřátí surovin, jako například u poctivé vanilkové zmrzliny, jejíž základ tvoří v podstatě vanilkový pudink, je lepší si vše připravit den dopředu. Pokud se rozhodnete vylepšit svou zmrzlinu například nějakým alkoholem, určitě ho přidejte až nakonec, způsobuje totiž zpomalení mražení, a to byste se potom své zmrzlinky nemuseli dočkat. A nakonec už jen drobný tip. Mražené dezerty zkonzumujte ideálně jeden až dva týdny od jejich přípravy. Ale věřte tomu, že tak dlouho vám domácí zmrzlina nikdy nevydrží.

Domácí výrobník zmrzliny

Výrobník zmrzliny pro skutečné gurmány

To, že zmrzlina může mít mnoho podob, netřeba jejím milovníkům vysvětlovat. Pokud si tedy chcete doma připravovat různé speciality, je potřeba myslet na to, že každá z nich vyžaduje jiný postup a čas. Skvělou volbou je proto zmrzlinovač Sage BCI600, který umožňuje nastavení automatického režimu. Vy sami si vyberete z dvanácti přednastavených programů, mezi kterými nechybějí ani Sorbet, Frozen yogurt či krémové Gelato. Díky tomu přístroj spolehlivě rozezná strukturu surovin, a zaručí tak, že zmrzlina bude nadýchaná a bez krystalků ledu. Jakmile bude váš mražený dezert hotový, zazní signál. Dobu přípravy si však můžete upravit i podle sebe, a to v manuálním režimu v rozmezí od pěti do 180 minut. Díky funkci Keep Cool můžete zmrzlinovou pochoutku udržovat v potřebném chladu až tři hodiny. Součástí zmrzlinovače je také kompresor, a díky tomu odpadá nutná příprava s vyhlazením nádoby či přidáváním ledu a konečným zamrazením v lednici. Sage přístroj dokáže vychladit nádobu na přípravu zmrzliny s objemem jeden litr až na –30 °C. Kontrola procesu přípravy je možná přes průhledné víko, které zároveň umožňuje přidávání dalších ingrediencí jako třeba oříšků nebo sekané čokolády.

Recept na domácí pistáciovou zmrzlinu

Suroviny

250 g mascarpone

250 ml plnotučného mléka

2 lžíce javorového sirupu

špetka soli

100 g pistáciového másla

hrst nasekaných pistácií + na ozdobu

kornoutky na zmrzlinu

Postup na přípravu zmrzliny:

Zmrzlinu jsme připravili za pomoci výrobníku zmrzliny.

Mléko a mascarpone vyndejte z lednice předem, aby měly pokojovou teplotu.

V misce si smíchejte mléko, mascarpone, javorový sirup a přidejte pistáciové máslo. Vše míchejte, dokud se vám směs nespojí. Pokud by se pistáciové máslo nechtělo do směsi zapracovat, směs lehce zahřejte.

Hotovou směs na pistáciovou zmrzlinu vložte do lednice na cca hodinu zchladnout.

Vychlazenou zmrzlinovou směs přelijte do nádoby od zmrzlinovače SAGE THE SMART SCOOP™, nádobu i se směsí vložte do zmrzlinovače a uzavřete víkem. Díky vestavěnému kompresoru ve zmrzlinovači nemusíte nádobu namražovat.

Zmrzlinovač zapněte funkcí POWER a otáčecím kolečkem zvolte program ICE CREAM/HARD.

Tlačítkem START zmrzlinovač zapněte a nechte jej pracovat.

Jakmile zmrzlinovač cinkne a na displeji se objeví ADD MIX-INS, otevřete víko zmrzlinovače a přidejte nasekané kousky pistácií.

Po přidání pistácií nechte zmrzlinovač dál pracovat. Jakmile je zmrzlina úplně hotová, zazní další cinknutí.

Hotovou zmrzlinu rovnou servírujte do kornoutků, nebo ji přendejte do jiné nádoby a vložte do mrazáku.

Foto: archiv firmy SAGE