Papiňák nám slouží už po generace – jak vlastně funguje?

Světlo světa spatřil Papinův hrnec už v roce 1679, kdy mu dal vzniknout francouzský vynálezce Denis Papin, po němž hrnec získal své jméno. Fyzik přišel na to, že když dodá vodě vyšší tlak, bod varu přijde rychleji a jídlo se tak rychleji uvaří.

Ve skutečnosti získá voda ještě vyšší teplotu dosahující něco kolem 120 stupňů Celsia, čehož v běžném hrnci nedosáhnete. Jelikož je papiňák vzduchotěsně uzavřen, uvnitř se hromadí i vzniklá pára a díky tomu se zde drží vyšší teploty a jídlo se připravuje výrazně rychleji (uvádí se, že se doba vaření zkracuje až o 2/3.


Tlakový hrnec Tescoma

Hlavní výhody tlakového hrnce

Už zde bylo zmíněno, že se jídlo v tlakovém hrnci připraví značně rychleji než při běžném vaření. Jaké další výhody sebou papiňák přináší?

Úspora energie

Úspora času znamená i významnou úsporu energie. Váš elektrický, plynový či indukční sporák si oproti běžnému vaření značně odpočine, což se výrazně projeví i na účtech za elektřinu.

Chuť

Dalším oblíbeným důvodem pro využívání tlakových hrnců je chuť výsledného pokrmu. Tím, že se z hrnce neodpařuje vzniklá pára, zůstávají všechny chutě a vůně uvnitř a díky rychlejší přípravě si je pokrm lépe uchová na rozdíl od běžného vaření. Například klasické poctivé guláše z papiňáku jsou mnohem chutnější. Papiňák rovněž lépe zachovává žádané nutriční hodnoty jídla.

Konzistence jídla

Podobně jako skvělá chuť je skvělá i konzistence jídel. To platí především o masu, které zůstane pěkně šťavnaté a zároveň se doslova rozpadá na jazyku.

 

Co se dá v Papinově hrnci vařit?

Tlakový hrnce je vhodný jak pro vaření, tak dušení a má opravdu široké využití. Rozhodně se tak nemusíte bát, že by na něj doma sedal prach.

Tento hrnec je ideální pro přípravu masa, luštěnin, zeleniny a různých příloh, které v něm připravíte během pár minut.

Oblíbená je příprava silných vývarů a jiných polívek, omáčky a guláše nebo různé směsi. Větší papiňáky jsou také skvělé například pro zavařování sklenic s marmeládou, okurkami nebo dalšími pochutinami.


Tlakový hrnec Tescoma

Podle čeho tlakový hrnec vybírat

Na trhu dnes existuje velké množství tlakových hrnců, které se liší jak v menších detailech, tak výraznějších funkcích. Níže najdete několik tipů na to, jak a podle čeho kvalitní tlakový hrnec vybrat, aby dokonale vyhovoval vašim potřebám.

Velikost

Velikost je jednou ze základních vlastností papiňáků, podle nichž by se měl váš výběr řídit. Měli byste vybírat podle toho, kolik členů žije ve vaší domácnosti a jak objemné pokrmy chcete vařit. Ideální velikost hrnce totiž může ušetřit značné množství energie. Záleží také na tipu připravovaných pokrmů. Například kosti na vývar v menším hrnci neuvaříte. Nesmíte rovněž zapomínat na to, že se talkové hrnce smí plnit zhruba jen do dvou třetin svého objemu.

Například dvoučlenná domácnost si vystačí se 4 litrovým hrncem, pro vícečlennou rodinu je ideální volbou hrnec o velikosti 6–8 litrů.

Ideální volbou je kombinace dvou hrnců, abyste efektivně uvařili pro menší počet lidí a zároveň mohli připravit i větší pokrmy, například vepřové koleno, vývar z morkových kostí a podobně.

Tlakové hrnce Orion a Banquet

Materiál

Materiál hrnce hraje samozřejmě také velikou roli. Záleží jak na celkové konstrukci a její schopnosti vést teplo, tak na materiálu dna, které by mělo být především nepřilnavé. Mezi nejoblíbenější a zároveň nejčastější varianty patří nerezová ocel doplněná o plastové komponenty používané na držadla a páky.

Způsob ohřevu

Většina tlakových hrnců je určena na veškeré druhy ohřevu (elektrický sporák, plyn, sklokeramika, indukce), ale mohou se najít i výjimky. Takovou tvoří například elektrický papiňák, který stačí zapojit do zásuvky, aniž byste jej museli pokládat na zdroj tepla.

Funkce

Moderní doba jde stále kupředu a lidé si žádají stále nové a nové vychytávky. Těm se proto nevyhnuly ani tlakové hrnce, které mohou být opatřeny řadou funkcí. Jednou z nich je i bezpečnostní pojistka, kterou by měl mít každý kvalitní hrnec. Ta by měla zabránit tomu, aby došlo například k přetlakování hrnce nebo nedovolí otevřít poklici dříve, než bude v hrnci bezpečný tlak.

Ideální také je, když má hrnec alespoň dva ventily pro vypouštění páry – jeden pro běžný režim hrnce, druhý bezpečnostní.

Některé modely jsou navíc vybaveny praktickým časovačem nebo možností nastavit tlak uvnitř. Díky tomu lze hrnec využít jak k vaření za vysokého tlaku, tak například k dušení s nízkým nebo žádným tlakem.

Způsob zavírání

U papiňáků existují dva základní typy zavírání, a to pákový a bajonetový. Pákové zavírání je osvědčenou klasikou s tím, že se dá otevřít i jednou rukou.

Bajonetové zavírání má naopak jednoduchý uzávěr pouhým otočením a zacvaknutím, k otevření však budete potřebovat obě ruce.

Může být papiňák nebezpečný?

Určitě už jste slyšeli ty hororové příběhy, kdy někomu bouchl papiňák a v nejlepším případě to skončilo jen omáčkou po celé kuchyni.

Tlakové hrnce sice mohou ukrývat určitou míru nebezpečí, ovšem u moderních variant je to téměř nemožné. Základem je plnit hrnec jen po určenou rysku a vybrat takový, který má kvalitní pojistky.

Ty jsou však dnes přítomny na všech variantách, a tak se není třeba ničeho obávat.

Autor: Eliška Střelková