K jakému účelu si robota kupujete?

To je první a zásadní otázka, tedy, co budete v robotu připravovat, k čemu ho budete používat. Základní funkce každého robota jsou šlehání, míchání a hnětení. I ten nejlevnější robot je zpravidla vybaven třemi metlami – jedna je určena na šlehání bílků a šlehačky, další potom na řidší a hutnější těsto. Díky těmto základním funkcím je robot ideálním pomocníkem při pečení. Výhoda oproti ručnímu šlehači je ta, že robot pracuje sám, nemusíme jej držet v ruce a kromě námahy ušetříme také čas, ve kterém si můžeme připravit další ingredience, vymazat plech apod.

Alza - kuchyňské roboty

Pokud ale chcete, aby byl robot opravdu multifunkční spotřebič, je možné vybírat z řady dalších funkcí – mixování, odšťavňování, strouhání, mletí masa, plnění klobás, výroba domácích nudlí, cukroví, mlýnek na mák nebo obilí, mlýnek na kávu, bylinky a koření nebo výrobník zmrzliny. Ke všem těmto funkcím je pochopitelně třeba speciální příslušenství. Zdaleka ne všechny roboty toto nabízejí a umožňují. Je dobré tedy pečlivě promyslet, jaké příslušenství a funkce se vám hodí a do budoucna můžou hodit. Některé kuchyňské roboty jsou natolik univerzální, že příslušenství lze postupně dokupovat a dokonce pasuje i příslušenství ze starších typů robotů (např. u robotů ETA).

Alza - kuchyňské roboty

Velikost nádoby

Kuchyňské roboty jsou vybaveny různě velkou nádobou – mísou. Její objem vybíráme podle toho, pro kolik členů domácnosti pečeme a vaříme. Rozpětí velikosti nádob je široké od 0,5 litru až po 7 litrů u opravdu velkých robotů. Pro 3-4 člennou rodinu by vám měl dostačovat robot s mísou o objemu 3-4 litry, aby se do ní vešly všechny ingredience a metla je zvládla míchat.

Způsoby míchání

Většina robotů dnes nabízí tzv. planetární způsob míchání, což znamená že, podobně jako planety sluneční soustavy rotují kolem slunce a také kolem své osy, tak hnětací a šlehací metly rotují po obvodu a také kolem své osy. Některé roboty dokonce mají tzv. 3D pohyb, to znamená, že rotují ve 3 směrech pro co nejdokonalejší promíchání těsta.

Výkon resp. příkon robota

Tato hodnota nám říká, co všechno robot zvládne, co ještě tzv. utáhne. Ke šlehání šlehačky nebo bílků nepotřebujete moc velký výkon, ale aby robot zvládl i těžší např. kynuté těsto, už ano. Vůbec nejvyšší výkon pak potřebujeme při mletí masa nebo hnětení velmi těžkých těst. Robot s příkonem kolem 1000 W je už dostatečně silný, aby zvládl vše, co s robotem běžně děláte. Ty nejvýkonnější roboty mají příkon i 1500 W. Pokud robot nemá pojistku proti přehřátí a vy do něj naložíte více, než utáhne, hrozí, že vám shoří motor.

Alza - kuchyňské roboty

Použité materiály

Nejlevnější, ale také nejméně kvalitní jsou roboty vybavené plastovými díly. U nich je vysoce pravděpodobné, že dříve nebo později se vám nějaký ten zobáček nebo jiná křehká součást ulomí. A právě u těchto levných robotů není možné jednotlivé díly dokupovat, tak vám nezbude nic jiného, než kvůli kousku plastu vyhodit celý robot.

Ty nejkvalitnější roboty mají díly vyrobené z kovu, některé jsou dokonce celokovové a odpovídá tomu také jejich hmotnost. Kromě nádob a příslušenství sledujte také materiál převodů (plast nebo kov), které nejsou vidět, ale výrobci je uvádějí. Nádoby na mixování jsou zpravidla skleněné. Opravdu kvalitní robot z trvanlivých materiálů vám vydrží mnoho let a nemusí vás proto ani mrzet jeho vyšší cena.

Alza - kuchyňské roboty

Ceny kuchyňských robotů

Ty nejlevnější roboty startují na ceně kolem 1 500 Kč a můžeme od nich očekávat základní funkce, příkon kolem 600 W a plastové převody. Dobře vybavené roboty s příkonem kolem 1000 W, ale ještě stále plastovými převody, koupíte za cenu kolem 5 000 Kč a zhruba od 7 000 korun seženete robot s kovovými převody. Dále ceny rostou s počtem příslušenství a funkcí a také s výkonem, případně značkou. Ty nejdražší roboty stojí i 25 tisíc korun. 

Autor: redakce