Někdo by mohl namítnout, že elektrickým udírnám chybí romantika a kouzlo spojené s uzením v klasické udírně na kusové dřevo, kterou si vybavíme třeba při vzpomínce na film Slavnosti sněženek a mnoho dalších. Pravdou ale je, že klasické udírny, vyráběné většinou svépomocí vyžadují při obsluze značné zkušenosti, mnohem hůře se v nich reguluje teplota a v případě dřevěné udící komory není výjimkou ani vznícení udírny. Proto pokud nemáte dostatečné zkušenosti nebo nechcete několik příštích let udit metodou pokus-omyl, poohlédněte se raději po udírně elektrické.
Výhody a nevýhody elektrických udíren
Tou největší výhodou, je snadná obsluha a relativně rychlá a přesná regulace teploty pomocí termostatu. U klasické udírny se teplota v udící komoře reguluje pouze správným přikládáním dřeva do topeniště. Docílit pak požadované teploty a udržovat ji několik hodin je docela oříšek. U elektrických udíren se teplota reguluje manuálním nebo digitálním termostatem a úprava teploty je poměrně rychlá.
Elektrické udírny pro domácí použití jsou většinou lehké a přenosné. Můžete je tedy přemístit dle aktuální situace nebo si udírnu odvézt na léto na chatu. Podmínkou je samozřejmě dostupnost elektrické energie.
Elektrické udírny můžou být zaizolovány, aby neunikalo teplo, ani kouř, jinými otvory, než má. Šetří se tím pochopitelně elektrická energie i topivo, a udit můžete i během chladných měsíců.
Za nevýhodu lze považovat ceny elektrických udíren. Pokud si vyrobíte udírnu svépomocí z materiálu, který máte na zahradě, stojí vás to pochopitelně jenom čas. Ovšem pokud si chcete koupit hotovou udírnu s kovovým topeništěm na dřevo a např. dřevěnou nebo plechovou udící komorou, pak už ceny srovnatelné s udírnami elektrickými, tedy alespoň s těmi levnějšími.
Ve většině elektrických udíren se topí pilinami nebo štěpkou, případně speciálními briketami. Což také zvyšuje náklady na uzení. Záleží potom, jak často udíte, a jakou spotřebu pilin nebo briket budete mít. Rozhodně to nejsou žádné závratné sumy a někomu vydrží pytel pilin několik let.
Přečtěte si také článek Čím topit v udírně – dřevem nebo dřevěnou štěpkou
Typy elektrických udíren
Elektrické udírny můžeme rozdělit z několika hledisek – dle používaného topiva (piliny, štěpka, brikety nebo jejich kombinace), dle zaizolování, dle velikosti, podle způsobu ovládání (manuální a digitální) a také na udírny, které mají generátor kouře a ty které ho nemají.
Elektrické udírny na piliny topí topnou spirálou, která je uložena v šuplíku pod udící komorou. Přímo na spirálu se nasypou navlhčené piliny a spirála sama piliny zapálí. Teplotu regulujete na termostatu, případně ji můžete ještě kontrolovat na vnitřním teploměru, a občas navlhčíte piliny, abyste udržovali správné množství kouře a vlhkost v udírně.
Levnější elektrické udírny jsou jednoplášťové, tedy nezaizolované, a lze je pořídit od 4 tisíc korun dle velikosti, typu, značky apod. Dvouplášťové udírny jsou zaizolované minerální nebo skelnou vlnou a jejich ceny se pohybují od 8 tisíc korun nahoru. Zaizolované udírny lze používat v průběhu celého roku, ty nezaizolované pouze během teplejších měsíců od jara do podzimu.
Nejvýše na pomyslném žebříčku v jednoduchosti ovládání stojí udírny s generátorem kouře. Tyto udírny mohou být buď s manuálním ovládáním, kde si otočením termostatu navolíte požadovanou teplotu a stiskem tlačítka zapnete generátor, nebo digitální. Tyto udírny se postarají téměř o vše samy. Na displeji si navolíte požadovanou teplotu a čas uzení, do dávkovače dáte brikety, piliny nebo štěpku, podle toho o jaký druh udírny se jedná, a zapnete. Automatický podavač briket nebo dávkovač štěpky pravidelně přikládá tak, aby se v udírně udržovala stále stejná teplota. Generátor spaluje piliny bez plamene, takže maso bude krásně zauzené, ale nikdy nebude ožehnuté nebo spálené. Generátory kouře lze pořídit i samostatně a použít je pro jakoukoliv domácí udírnu.
Ceny udíren s manuálním ovládáním generátoru se pohybují od 15 tisíc korun nahoru dle velikosti, s digitálním ovládáním přibližně od 20 tisíc korun.
Přečtěte si také
Jak udit bezpečně a zdravě
Uzení masa na grilu
Jaký je rozdíl mezi dřevěnou a elektrickou udírnou?
Jak zvolit správnou teplotu při uzení masa?
Jak správně naložit maso na uzení?
- PR článek -