Jak vlastně funguje?
Základem rychlovarné konvice je topná spirála, která se po zapnutí do elektrického zdroje začne ohřívat. U některých typů bývá zabudovaná přímo do dna, což umožňuje jejich snazší údržbu a částečně zamezuje usazování vodního kamene. Většina starších typů konvic je však stále ještě vybavena nezakrytou spirálou. Avšak i to má své výhody. Dí ky přímému kontaktu se voda ohřívá o něco rychleji. V konvici je také umístěn bimetalický termostat v podobě malého plíšku, který způsobí její samovolné vypnutí ve chvíli, kdy voda dosáhne bodu varu. Kovy, z nichž je zhotoven, mají různou teplotní roztažnost a díky tomu se plíšek po zahřátí začne prohýbat. Tento poměrně jednoduchý, ale účinný systém je však pouze jedním ze zabezpečovacích zařízení, jež mají zamezit vzniku požáru či podobných domácích katastrof. Další termostat je umístěn přímo pod topnou spirálou a slouží pro případ, že bychom do konvice zapomněli nalít vodu. Při jejím přílišném zahřátí samovolně rozpojí elektrický obvod. Většina konvic se také automaticky vypne při otevření víka nebo jejich zvednutí z podstavce, do kterého je zaveden přívod elektřiny, což umožňuje snazší a především bezpečnější manipulaci s nádobou.
Podle čeho vybírat?
Záleží na tom, jak jsme nároční zákazníci. Varné konvice jsou zastoupeny snad ve všech cenových kategoriích, které jsou determinovány především příkonem, objemem, designem a značkou. Příkon výrazně ovlivňuje rychlost ohřevu a u jednotlivých výrobků se pohybuje mezi 1000 – 3000 W. Samozřejmě i zde platí přímá úměra – čím vyšší příkon, tím vyšší spotřeba energie.
Ač se to na první pohled nezdá, nezanedbatelný je i objem. Používáte-li konev výhradně na přípravu jednoho šálku kávy či čaje, bohatě vám postačí půllitrová nádoba, větší rodiny či pracovní kolektivy si však mohou pořídit až dvoulitrovou. V rámci úspory však ohřívejte vždy pouze takové množství vody, které momentálně potřebujete. V neposlední řadě budeme vybírat konvici i podle obchodní značky a materiálu, ze kterého je vyrobena. Pozor, ne vždy platí, že známější značka je bezpodmínečně zárukou kvalitnějšího spotřebiče. Z materiálů jsou v oblibě především nerezové konvice, které jsou vedle svého elegantního designu méně náchylné na poškození v případě pádu.
I varná konev vyžaduje péči
Podobně jako další malé spotřebiče ani varná konev nepatří do myčky nádobí. Vzhledem k tomu, že slouží výhradně k ohřevu vody, bude našim nejčastějším úkolem zabránit usazování vodního kamene. Z tohoto důvodu je třeba konev pravidelně odvápňovat, a to ať už s pomocí speciálních chemikálií, tak běžnými „babskými“ prostředky jako je kyselina citronová nebo ocet. Ty zředíme s horkou vodou a necháme asi půl hodiny působit.
Text: Ing. Kateřina Maňasová
Foto: archiv firem