Správné roztopení keramického grilu

Do keramického grilu si vyberte kvalitní dřevěné uhlí z tvrdých a výhřevných dřevin jako je dub, buk nebo habr. Při výběru může napovědět také cena. Nekupujte tedy to nejlevnější dřevěné uhlí, které najdete v supermarketu, ale raději skočte do nějaké speciálky a dejte přednost kvalitě a značce. Ideální je dřevěné uhlí, kde jsou na první pohled patrné velké kusy. Nikdy nekupujte uhlí skladované ve vlhku nebo venku a i doma mějte uhlí na suchém místě.

Doplňování dřevěného uhlí do keramického grilu

Pro podpálení můžete použít podpalovač, který celý proces urychlí a uhlí se rychle rozhoří. Klasický bílý pevný podpalovač je vyroben z petroleje a na grilování není vhodný, protože zapáchá po petroleji a grilované maso nebo zelenina by od něj mohly načichnout. Pro roztopení keramického grilu jsou nejlepší podpalovače na bázi dřeva, slisovaných dřevěných vláken, dřevité vlny apod.

Nejprve nechte gril zhruba 10 minut otevřený, než se uhlí rozhoří. Poté přiklopte víko a nechte gril asi hodinu rozpálit. V chladných měsících to bude trvat déle.

Pro podpálení a rychlé rozhoření můžete použít i speciální elektrický zapalovač na grilování, které dosahují teploty až 650°C. Zapálení grilu je velmi rychlé a zároveň ekologické bez použití chemie. A celá dávka uhlí v grilu se rozhoří rovnoměrně.

Podpalování grilu elektrickým zapalovačem

Jak správně grilovat v Big Green Egg?

Poté, co je gril roztopen na přibližně 200 – 250°C, což vidíme na teploměru na víku grilu, můžeme vkládat maso. Víko grilu musíme vždy otevírat pomalu a opatrně. Jednak proto, abychom se nespálili a také proto, aby vlivem náhlého závanu vzduchu uhlí nevzplálo vysokým plamenem. To by byl problém zejména, pokud už by bylo maso uvnitř. Takže otevíráme opatrně a jakoby nadvakrát.

Teploměr na víku Big Green Egg

Teplotu v grilu regulujeme otevřením nebo zavřením přívodu vzduchu přes otvory nahoře a dole. Čím více vzduchu, tím rychlejší hoření a vyšší teplota.

Regulace přívodu vzduchu na víku keramického grilu

Velká výhoda keramického grilu je ve schopnosti jednak velmi dobře akumulovat teplo do silné keramické vrstvy a toto teplo pak uvolňovat zpět a také velmi dobrá izolační schopnost grilu. Teplota uvnitř grilu je proto po roztopení poměrně stálá a nekolísá tak jako u plechových grilů. Rozdíl je také v rozložení teploty uvnitř grilu, kdy u keramického grilu je teplo rovnoměrně rozloženo a nedochází k tomu, že v nějaké části grilu je maso už spálené a v jiné ještě syrové.

V keramickém grilu lze díky rovnoměrnému rozložení teploty mnohem lépe využívat i nepřímé grilování. Metoda nepřímého grilování spočívá s tom, že maso není v přímém kontaktu s ohněm. Konkrétně do keramického grilu se umístí tzv. expandér vyrobený také z keramiky, který oddělí maso od plamenů. Metoda nepřímého grilování se využívá např. u hamburgerů, kdy je potřeba maso grilovat déle a nižší teplotu. Naopak na steaky je vhodnější přímé grilování.

V keramickém grilu můžete také vyzkoušet uzení. Nejedná se o klasické uzení, kdy naložené maso udíme při teplotě 60 až 80°C po dobu několika hodin. V keramickém grilu se jedná stále o grilování, ovšem při nižších teplotách (kolem 150°C) s využitím kouře. Na rozpálené uhlí se nasype štěpka, která doutná a dodává masu typickou zauzenou chuť. Uzení v grilu se nejčastěji používá u ryb.

Uzení v keramickém grilu

Uzení v keramickém grilu

grilech Big Green Egg se dá dokonce grilovat několik pokrmů současně, a to to nejen tak, že je dáme vedle sebe na rošť. Velké modely keramických grilů mají speciální drátěný držák, na který můžete umístit různé rošty a desky a grilovat tak až 4 patra nad sebou. Což lze skvěle využít na velké party, při grilování masa, zeleniny i brambor, nebo pří grilování/pečení pizzy.