V dřívějších dobách byly pikniky zcela běžnou záležitostí, konaly se během dostihů, honů nebo nejrůznějších společenských událostí. Dnes jsou však spíše něčím výjimečným a tak piknikové koše rozhodně nepatří k základní výbavě domácností, ale jsou spíše jakýmsi nadstandardem. Piknikové koše slouží k uložení a přepravě nejrůznějších pokrmů, ovoce a dobrot při výletech do přírody. Během teplých jarních, letních, ale i podzimních dní si tak můžete vychutnávat připravené lahůdky pod korunami stromů nebo třeba na louce. Piknikové koše mohou být rovněž úžasným dárkem k narozeninám, nebo ke svatbě.

Nezbytným doplňkem na piknik je pikniková deka, která by měla být ze spodní strany umyvatelná a nepromokavá.

Nakupujeme piknikový koš

V dnešní době je na trhu velké množství piknikových košů, které se od sebe liší materiálem, velikostí, barvou, stylem i způsobem otevírání. Navíc dnes můžete na piknik vyrazit nejen s piknikovým košem, ale také s piknikovou taškou, batohem nebo kufříkem. Záleží, co vám bude lépe vyhovovat a také s kým chcete na piknik vyrazit, zda s kamarády, rodinou, nebo jen ve dvou.

Piknikové koše pro 2, resp. 4 osoby vybavené nádobím a termoizolační vložkou pro uložení potravin. Výrobce: Legler

Aby vyšlo na všechny

Pokud vybíráte piknikový koš, měli byste vědět, pro kolik osob jej budete využívat. K dostání jsou totiž koše pro 2, 4, ale i 6 osob. Nejde jen o to, že je koš dostatečně velký, aby se do něj vešlo jídlo pro daný počet lidí, ale některé piknikové koše se prodávají již vybavené talíři, hrníčky a příbory, tak je nutné, aby i jejich počet odpovídal. Levnější varianty piknikových košů mají nádobí plastové, dražší modely pak ukrývají nádobí z keramiky, porcelánu, skla, nechybí nerezové příbory a spousta dalších doplňků v podobě ubrousků, otvíráku na víno, prostírání, či piknikové deky.


Cilio Piknikový koš Como a menší piknikový koš bez příslušenství. Foto: mall.cz a britishshop.cz

Jak to všechno uložit?

Při nákupu piknikového koše se nezapomeňte podívat, jak je řešeno uložení jednotlivých věcí. Nádobí a příbory by měly být uloženy tak, aby se při chůzi nepohybovaly a nehrozilo jejich rozbití. Vnitřní rozložení musí být zkrátka funkční a příjemné. Samozřejmě musí v koši zůstat také dostatek místa na uložení jídla, pití a dalšího občerstvení. Pokud jste zruční, úplně vám postačí koš, který vybaven není a který je možné si dle vlastní fantazie doladit a vybavit. Skvělou vychytávkou jsou piknikové koše vybavené vnitřní termovložkou, která udrží nápoje i potraviny pěkně v chládku a tudíž i čerstvé.


Piknikový koš pro 2, Britishshop.cz

Jaký materiál vybrat?

Vybírat můžeme z piknikových košů různých materiálů, záleží, jestli koš považujete za ryze praktickou věc, nebo chcete, aby dodával trochu té romantické atmosféry. Mezi ty nejklasičtější varianty patří piknikové koše proutěné, ale sehnat můžete také koše z plastu, či polyesteru. Romantický proutěný piknikový koš je ideální pro nezapomenutelné chvíle ve dvou, zatímco rodinný piknikový koš z polyesteru poslouží pro chvíle pohody s nejbližšími nebo přáteli.

Mezi nejdražší patří rustikální koše vyrobené z ratanu nebo rákosu, kterým nechybí veškerá pikniková výbava. Klasické proutěné koše jsou nejoblíbenější, liší se od sebe tvarem, otevíráním i způsobem ukládání vybavení. Zakoupit můžete jednoduchý koš ve tvaru truhly, ale i obrovský piknikový koš skládající se ze dvou hlavních komor. Ceny piknikových košů se pohybují od cca 500 Kč za klasický nevybavený proutěný koš až klidně po 8000 Kč za luxusně vybavený ratanový koš.


Luxusně vybavený piknikový koš pro 6 osob, Britishshop.cz

Na piknik s taškou nebo batohem?

Pokud neplánujete jen vystoupit z auta, popojít pár metrů a rozložit deku s jídlem, ale dopřát si hodování třeba až po několika kilometrech chůze, jistě využijete spíše piknikový batoh. Batohy jsou velmi praktické a dobře se přenášejí na vzdálenější místa, což jistě každý výletník uvítá. Uvnitř naleznete vše potřebné pro kultivované stravování na cestách. Některé batohy mají i chladící prostor na potraviny, jsou většinou vybaveny plastovými talíři, sklenkami na víno, ubrousky, prkénkem, nožem na sýr, otvírákem na víno a sadou nerezových příborů. Piknikový batoh pro dvě osoby vyjde na cca 900 Kč, ale podle kvality vybavení a toho, pro kolik osob je určen se ceny mohou vyšplhat až k 5000 Kč. Za voděodolný batoh pak zaplatíte přes 1500 Kč.


Piknikový batoh a skládací pikniková taška

Přestože piknikové tašky není možné považovat za tak pohodlné a praktické co se týče přenášení, jsou oblíbené kvůli nepromokavému obalu, kvalitnímu vybavení i nízké pořizovací ceně. Většina tašek je vybavena chladící funkcí a tak produkty v nich uložené zůstávají chladné po několik hodin. Piknikové tašky jsou vyráběny nejčastěji z odolného polyesteru. Kvalitní piknikovou tašku pro 4 osoby vybavenou plastovými talíři, sklenkami, ubrousky, solničkou a otvírákem můžete pořídit za cca 500 korun.

Je libo trochu luxusu?

Jestliže patříte mezi milovníky grilování a chcete si jej užívat i na pikniku uprostřed přírody, můžete si pořídit grilovací piknikový koš. Vyrábí se nejčastěji z ratanu a kromě běžného vybavení pro stolování obsahuje ještě grilovací pomůcky. Ty jsou umístěny většinou v horní části víka a patří mezi ně jehly, kleště, obracecí lopatka a spousta dalších vymožeností usnadňujících grilování. Samozřejmě nechybí ani lehký, komfortní přenosný gril, na němž je možné opékat steaky i třeba zeleninu.

- jpa -