Těsto na pizzu, recepty na 5 nejlepších těst rší metoda konzervace, která má dlouhou historii a je používaná po celém světě. Sušením odstraněníme z maso vodu, což zabraňuje růstu mikroorganismů a prodlužuje trvanlivost masa. Sušené maso bylo široce používáno v průběhu dějin jako součást vojenské stravy, dobyvatelé a obchodníci na dlouhých cestách využívali sušené maso jako vhodný zdroj energie.
Foto: nastřihané kousky sušeného hovězího masa
I dnes se těší sušené maso velké oblibě. Díky rozmanitým příchutím se ze sušeného masa stala delikátní pochoutka, která je navíc bohatým zdrojem bílkovin a kterou si díky své lehké váze a malým rozměrů snadno sbalíte na cesty. Dnes už nemusíme sušit maso na slunci jako naši předkové, díky moderním technologiím si sušené maso připravíme snadno a rychle doma sami.
Jaké maso se na sušení použít
První rada zní, na sušení používáme vždy čerstvé maso z ověřeného zdroje. Nejčastěji v domácích podmínkách sušíme maso hovězí, vepřové a krůtí. Z hovězího se největší oblibě těší falešná svíčková a kýta (vrchní a spodní šál). Z vepřového masa nejčastěji používáme kýtu, pečeni nebo panenku. Výborné jsou také krůtí prsa. Osobně se kvůli rizikům nákazy salmonelou vyhýbám sušení kuřecího masa, ikdyž by při dodržení předepsaných teplot hrozit nemělo. Z méně obvyklých druhů masa lze sušit například maso klokaní, pštrosí nebo maso z lososa.
Foto: falešná svíčková nakrájená na plátky
Příprava masa na sušení
Maso očistíme od blan a tuku. Ponechání části tuku zvýrazní chuť masa, zkrátíme tím ale trvanlivost sušeného masa, tuk má tendence žluknout. Maso nakrájíme přes vlákna na tenké plátky. Budeme li krájet podél vlákem, bude mít sušené maso více "žvýkací" konzistenci. Pokud chceme mít plátky opravdu tenké, pomůže nám maso před krájením nechat hodinku v mrazáku. Bude se pak lépe krájet.
Foto: dalším krokem je smíchání masa na sušení s marinádou ze sójové omáčky a papriček Habanero
Recepty - marinády na domácí sušené maso
Marinád na sušené maso existuje celé řada a nemusíte se bát experimentovat. Ve většině marinád tvoří základ kvalitní sójová omáčka, která dodá masu patřičnou slanost. Koření nebo bylinky jsou zásadní pro výslednou chuť masa. Některé recepty na sušené maso obsahují jablečný ocet, který v marinádě způsobí, že je sušené maso křehčí. Zde je několik tipů na oblíbené marinády.
Foto: maso rozprostřeme na pláty domácí sušičky a sušíme
Ďábělská sušené maso s papričkou Habanero
Na 1 kg masa použijeme 8 lžic sójové omáčky, 2 lžíce jablečného octa, 2 lžičky oblíbeného grilovacího koření, špetku sušeného mletého habanera a vše promícháme. Množství a drzh chilli papričky můžete upravit dle potřeby. Plátky masa důkladně smísíme s marinádou a necháme v chladu do druhého dne marinovat.
Foto: hotové sušené maso, z 900 gramů syrového masa jsem získal 270 gramů masa sušeného
Domácí sušené maso s česnekovou marinádou
Na 1 kg masa použijeme 6 lžic sójové omáčky, 2 lžíce wocesterové omáčky, 1 lžíci papriky, 1 lžíci hnědého cukru a 2 utřené stroužky česneku. Marinádu pořádně promícháme aby se rozpustil cukr a následně smícháme s masem. Necháme marinovat do druhého dne v lednici.
Domácí sušené maso Teriyaki
Teriyaki marinádu si připravíme tak, že důkladně smícháme 4 lžíce sójové omáčky, 4 lžíce medu, 2 lžíce rýžového octa, 2 utřené stroužky česneku a lžíce nastrouhaného zázvoru. Marinádu důkladně promícháme s plátky masa a marinujeme do druhého dne.
Sušené maso v marinádě s olivovým olejem
Marinádu na 1 kg masa připravíme ze 4 lžic olivového oleje, 2 lžic sojové omáčky, 2 lžiček sušeného česneku, 2 lžiček papriky, 1/2 lžičky soli a 1 lžičky černého pepře. Marinádu dobře promícháme s nakrájeným masem a necháme do druhého dne v chladu marinovat.
Sušené maso s medem a hořčičí
Na 1 kg masa použijeme marinádu ze 6 lžic sójové omáčky, 2 lčic worchestrové omáčky, 3 lžič medu a 2 lžic hořčice (druh dle chuti). Marinádu důkladně promísíme, poté promícháme s masem nakrájeným na plátky a necháme do druhého dne marinovat.
Sušené maso s chilli a limetkou
Marinádu na 1 kg masa připravíme ze 6 lžic sójové omáčky, šťávy z jedné limetky, lžíce hnědého cukru. Přidáme chilli (množství dle chuti) a důkladně promícháme. Marinádu smícháme s nakrájeným masem a marinujeme do druhého dne.
Foto: sušená vepřová panenka v marinádě se sójové omáčky, limetky a sušené papričky Tabasco
Výše uvedené marinády pro vás mohou být inspirací, nebojte se použít vlastní fantazii a připravte si svou vlastní marinádu.
Sušení masa v sušičce na ovoce
K sušení můžeme použít libovoulnou sušičku na ovoce, ideální je taková, která má regulovatelnou teplotu. Plátky masa rozprostřeme na sušící plata tak, aby se jednotlivé plátky vzájemně nepřekrývali. Sušíme na 70°C alespoň 2 hodiny, tím bychom měli bezpečně dosáhnout toho, že zničíme případné zárodky bakterií v mase (pro naprostou jistotu potřebujeme teplotu 72°C v jádře potraviny po dobu minimálně 10 minut). Poté můžeme teplotu snížit na 60°C maso dosušíme. Délka sušení závisí na použitém mase a na šířce nakrájených plátků, doba sušení se pohybuje mezi 6-12 hodinami. Správně sušené maso poznáte tak, že je tvrdé, pevné, ale stále trochu vláčné, takže se při ohnutí ihned neláme.
Jak skladovat sušené maso
Pro skladování sušeného masa stačí dodržet 2 základní pravidla - skladujeme ho v suchu a temnu. Já sušené maso skladuji ve spíži v pokojové teplotě v uzavíratelné plastové nádobě. Pokud máte sušeného masa opravdu hodně, můžeme ho zavakuovat. Mražení sušeného masa je také možné, ale hrozí zde riziko, že sušené maso ztratí něco ze své chuti.