Jak před Vánocemi nakupovat potraviny?

17.12.2005

Vzhledem k tomu, že obchody před Vánocemi praskají ve švech, lidé spěchají a bývají nervózní a podráždění, doporučuje potravinářská inspekce větší obezřetnost při nákupu potravin.

Každý by si měl osvojit alespoň základní pravidla pro nakupování poživatin, aby pak přes vánoční svátky neulehl se zažívacími obtížemi či nějakou horší infekční chorobou.

V prvé řadě bychom se měli vyhnout prodejnám, kde jsou evidentně na štíru s čistotou. "Všímejte si hygienických podmínek prodejny i čistoty personálu, vězte, že s nebalenými potravinami je možné manipulovat jen pomocí podávacího náčiní nebo rukavic," upozorňuje tisková mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Daniela Kolejková.

Kontrolujte datum spotřeby i teplotu mrazícího boxu

Důležité je vždy vedle posouzení vzhledu potravin zkontrolovat dobu použitelnosti, tedy datum uvedené za slovy "Spotřebujte do...". "Po tomto datu se potraviny už nesmějí prodávat a nemají co dělat ani v našich chladničkách," dodává mluvčí. Potraviny bychom měli z obchodu domů převézt co nejrychleji a uskladnit je v takových podmínkách, jaké doporučují instrukce na obalech, které by neměly být deformované, poškozené či špinavé.

Nikdy bychom neměli kupovat potraviny, které podezřele zavánějí, jsou napadeny plísněmi nebo hnilobou anebo nebyly v prodejně uloženy v odpovídajících teplotních podmínkách. To se týká především lahůdek, výrobků z masa, ryb, kuřat, mléčných výrobků nebo zákusků, které mají být ukládány v chladících vitrínách. "Pro vejce platí, že by měla být uložena v suchu, chráněna před slunečním zářením a v prostředí s teplotou mezi 5 - 18˚C," uvádí dále Kolejková.

Nakupujeme-li mražené potraviny, pak je nutné se přesvědčit, zda je teplota mrazící skříně nebo boxu nižší než -18˚ Celsia. Teploměr by měl být vždy na viditelném místě a samozřejmě by měl být funkční. Potraviny by navíc měly být v mrazících boxech uloženy jen do úrovně čáry plnění. Pro přepravu mražených potravin bychom měli použít chladící tašky a po nákupu je urychleně uložit v mrazničce. "Nikdy jednou rozmražené potraviny znovu nezmrazujte," varuje mluvčí SZPI.

Ovoce a zeleninu v zimě kupujte raději v kamenném obchodě

Zásady platí také při nakupování ovoce a zeleniny. Nikdy bychom neměli kupovat plesnivé nebo nahnilé plody, a to ani za "výhodnou cenu". Plody by neměly být mechanicky nebo mrazem poškozené, neboť potom rychleji podléhají zkáze. Mnoho lidí neví, že je zakázáno prodávat tzv. výkroje. "Ani my bychom neměli plísní nebo hnilobou napadené plody vykrajovat. Produkty plísní jsou totiž v celém plodu a mohou být nebezpečné pro naše zdraví," říká mluvčí potravinářské inspekce.

Ovoce i zelenina musejí být při prodeji řádně označeny, mimo jiné třídou jakosti. Ani II. jakostní třída však neznamená, že je možné prodávat nekvalitní zboží. "Pokud se stane, že v balíku citrusových plodů, jablek nebo například kiwi najdeme nahnilé nebo plesnivé plody, je namístě je co nejdříve v prodejně reklamovat a požadovat výměnu za kvalitní zboží nebo vrácení peněz," nabádá Kolejková.

Inspekce nedoporučuje v mrazivých dnech nakupovat ovoce, zeleninu a brambory na tržištích. I když žádný předpis neurčuje teploty, za kterých může být toto zboží prodáváno, zákon stanovuje, že ovoce a zelenina nesmějí být poškozeny mrazem. Laicky je těžké takové poškození při nákupu zjistit, teprve doma však spotřebitel zjistí, že mrazem poškozená pletiva plodů, která obsahují hodně vody, rychle podléhají hnilobě a není možné je konzumovat.

V zimě je proto lépe nakupovat ovoce a zeleninu v kamenných obchodech. Ještě citlivěji na nízké teploty reagují brambory, které začínají sládnout už při +2˚ Celsia. „Namrzlé brambory se vůbec prodávat nesmějí,“ varuje dále tisková mluvčí. Zeleninu, ovoce ani brambory není proto vhodné ani doma skladovat tam, kde by mohlo mrznout, například na balkoně.

V průběhu vánočních svátků a hlavně po nich bychom měli pravidelně kontrolovat chladničku a nekompromisně se zbavit potravin, které jsou prošlé nebo vypadají podezřele.

Autor: efa