Jak má vypadat správné české pivo?
Pivo k Čechům patří stejně jako víno k Francouzům a Italům, rakija k Bulharům nebo vodka k Rusům. Jsme zkrátka národem pivařů, který se zároveň může pochlubit, že má jedno z nejlepších piv na světě.
Ročně vyrobíme v České republice okolo 18 milionů hektolitrů zlatého moku, přičemž spotřeba na hlavu (tedy včetně novorozenců) je každý rok okolo 160 litrů, což je světový rekord. Za námi zůstávají Irové, Němci i Rakušané, jejichž pivní značky patří ve světě také k těm známějším.
A jak má takové správné české pivo vypadat, kolik procent alkoholu obsahuje desítka a kolik dvanáctka a jak se pivo správně skladuje? Na všechny tyto otázky odpovídá státní norma z roku 1982.
Aby bylo pivo chutné, osvěžující a řízné, je třeba dodržet několik zásad. V sudech by mělo být pivo udržováno v teplotě mezi 7 a 10 stupni Celsia. Sklep či chladicí boxy, v nichž jsou sudy s pivem uskladněny, by měly být vždy určeny jen pro pivo, aby jej nenarušovaly cizí pachy. Den až dva po dodání sudů by se mělo pivo nechat uležet (u kvasnicového piva to je ale týden až dva).
Narážet by se sudy měly postupně podle data dodávky a vždy platí zásada, že načatý sud je vhodné ihned ještě daný den dotočit. Proto by majitelé restaurací měli volit velikosti sudů podle spotřeby.
Při skladování, narážení a čepování se musí vždy dodržovat přísné hygienické zásady a opatření (od proplachování pivních trubek až po čisté půllitry). Záruční doba je je okolo 14 dní u světlého piva a o týden více u tmavých a vícestupňových piv - pro konkrétní typ piva však vždy platí určitá daná záruční lhůta.
Minimální obsah alkoholu u piva desítky je 2,6%, u jedenáctky 2,8% a u dvanáctky 3,1%. U tmavého piva platí hodnoty 2,3% u desítky, 2,9% u dvanáctky a 3,2% u třináctky. Vůně světlého piva by měla být mírně až výrazně hořká, sladová a bez karamelové složky. Tmavé pivo by mělo mít naopak karamelovou vůni s chmelovou příchutí. Pivo by mělo být čiré (neplatí to však pro kvasnicové pivo, které je vždy zakalené), ale případný zákal není závadný. Vzniká podchlazením piva a dá se odstranit zahřátím.
Častým námětem k diskusím mezi pivaři je otázka, jak je to s pěnou. Jak dlouho by měla pěna vydržet až do první "díry", kterou skrz pěnu uvidíme povrch piva? I o tom norma číslo 56 6635 hovoří. U dvanáctek a vícestupňových světlých piv by to měly být tři minuty, u slabších světlých piv a všech tmavých typů o minutu méně.
Autor: efa