Pro grilování je ideální otevřený prostor – tedy zahrada nebo větší terasa, kam pohodlně a hlavně bezpečně postavíte gril na dřevěné uhlí nebo gril plynový. Ovšem i na malé terase nebo na balkóně si můžete užít radost z grilování a vychutnat si grilované maso, sýry nebo zeleninu. Základem v těchto malých prostorech musí být bezpečnost.
Při grilování na klasickém kotlovém grilu jisté nebezpečí existuje. Pokud grilujete někde na trávě nebo betonové dlažbě, pravděpodobně se nic nestane, i když vám omylem spadne žhavý uhlík na zem. Ovšem na balkóně, kde je na podlaze dřevěná dlažba, lino, umělá tráva apod., tak už může být žhavý uhlík vážným problémem. Stejně tak je problémem nedostatek místa kolem grilu, který dosahuje značně vysokých teplot. Při spalování dřevěného uhlí se pochopitelně vytváří kouř, který nemusí být příjemný sousedům. Navíc nikdo nechce mít očouzené zdi balkónu.
Další možností grilování je gril plynový. Plynové grily mají řadu výhod, ovšem vzhledem ke své velikosti a hmotnosti jsou vhodné spíše na zahradu, větší terasu a hlavně do rodin, kde se griluje často a ve velkém. Plyn umožňuje poměrně přesnou regulaci teploty, nedochází ke spalování šťáv z masa a tuku a vzniku karcinogenních látek. Existují i malé přenosné plynové grily určené do přírody, do kempu, na chatu apod.
Jako ideální varianta pro grilování na balkóně se jeví gril elektrický. Jedná se o čistou a hlavně bezpečnou variantu grilování. Řeč není o stolním elektrickém grilu, ale o grilu s roštem, který kombinuje to nejlepší z klasického kotlového grilu s pohodlím a bezpečím elektřiny. Gril má topné těleso, nad kterým je umístěn grilovací rošt, tuk a šťávy z masa odkapávají do záchytné misky. Na elektrickém grilu lze velmi přesně regulovat výkon a přizpůsobit jej konkrétnímu pokrmu – masu, klobásám, sýrům, zelenině apod. Dražší verze grilů jsou vybaveny i teplotní sondou. Velmi snadno se udržuje také smaltovaný litinový rošt.
Výhodou elektrických grilů Weber je také výklopné víko – nemusíte řešit otázku, kam s horkým víkem, jako je tomu u některých kotlových grilů.
Elektrický gril může být ve verzi se stojanem, s vozíkem nebo určený k postavení na stůl. Stačí mít v dosahu elektrickou zásuvku a můžete bez obav grilovat na balkóně ve městě.
Na grilování se připravte a kvalitně vybavte
Spolu s grilem se vám bude hodit i příslušenství, které využijete při grilování a údržbě. Pokud budete mít gril stabilně postavený na balkóně, bude se vám hodit obal na gril, který jej ochrání před rozmary počasí. Nezbytností je sada na čištění – kartáče, houbičky, hadříky a speciální přípravky na čištění. Zkrátka vše, co vám pomůže udržet gril čistý. A neobejdete se ani bez náčiní jako jsou kleště, obracečky, štětec na potírání nebo vidlička.
Při grilování pamatujte také na odkládací prostor – měli byste mít připravené místo jednak pro hotové pokrmy, ale také pro bezpečné odložení horkého náčiní.
- PR článek -