Na českém trhu najdeme filtrační konvice hned od tří výrobců. Filtry v přístrojích Brita, Anna i Kenwood, které jsou vzájemně kompatibilní, si za úkol stanovily redukovat nejen již zmíněný chlor a vodu změkčovat, ale odstraňují částečně i obsah olova, hliníku, mědi a zinku, které se mohou vyskytovat ve vodovodním potrubí našich domácností. Výrobci zároveň zaručují, že si pitná voda uchovává minerály a další zdraví prospěšné látky a navíc díky postříbření uhlíku zabraňují konvice množení mikroorganismů.
Někteří odpůrci namítají, že konvice snižováním obsahu vodního kamene eliminují i zdraví prospěšný vápník, na to však výrobci namítají, že kalcium přijaté pitím vody je zanedbatelné a mnohem lépe jej vstřebáme konzumací jiných potravin bohatých na vápník. Jak se pak ovšem mnozí mylně domnívají, konvice nejsou kvůli struktuře filtru schopny odstranit nebezpečné dusičnany obsažené vodě. Tady se musíme spolehnout na vodárny a dodržování jejich limitů.
Jak taková konvice vlastně funguje a z čeho se skládá filtrační patrona? Při nalití vždy jen pitné studené vody dodané vodárnou (nikoliv vody závadné!) do horního zásobníku proteče během několika vteřin až minut jeho obsah do spodní části nádoby. Tuto vodu pak můžete přímo konzumovat, vhodná je i k přípravě nápojů či k vaření a výrobci dokonce radí zalévat s ní také květiny. Pro malé děti je vhodné vodu stejně jako u balené kojenecké vody ještě dodatečně převařit.
Proces filtrování pak funguje podle vysvětlení výrobce konvic Brita takto: "Pryskyřice iontoměniče sníží tvrdost vody (obsah vodního kamene) a obsah těžkých kovů. Přidaný uhlík eliminuje složky jako chlor a sloučeniny chloru, jenž zhoršují chuť vody. Množení mikroorganismů je zabráněno postříbřením uhlíku." Výrobce konvic Anna navíc přišel ještě s jedním "zlepšovákem", začal vyrábět rovněž filtrační patrony obohacené o hořčík. Do 1 litru vody se filtrací uvolní okolo 35 mg hořčíku, jenž je velmi prospěšný pro naše zdraví.
Konvice, které se liší designem a velikostí zásobníku filtrované vody, je možné pořídit od zhruba 350 Kč do tisícikoruny, jedna filtrační patrona pak vyjde na cca 120 - 200 Kč, přičemž výrobci shodně doporučují výměnu filtru jednou za měsíc, maximálně za 2 měsíce, a to po protečení okolo 100 až 150 litrů vody. Většina konvic je vybavena "kalendářem" neboli ukazatelem výměny, který vás upozorní na nutnost patronu vyměnit za novou.
Konvice jsou většinou upraveny tak, aby se vešly do dvířek lednice, mnohé z nich je také možné mýt v myčce nádobí. Pro ty, kterým voda z kohoutku nechutná nebo kteří příliš nevěří vodě, jež nám teče doma z vodovodů, a raději kupují vodu balenou, jsou filtrační konvice ideálním doplňkem kuchyně - ušetří si totiž nošení těžkých lahví z obchodů a částečně i finance - jeden litr filtrované vody z konvice vyjde na zhruba 2 koruny.
Autor: efa
Foto: Brita