Ferrisova Slow Carb dieta: Jaké potraviny jsou povolené a jak ji dodržovat
Slow Carb dieta, kterou vytvořil Timothy Ferris, se zaměřuje na konzumaci pomalých sacharidů a omezení rychlých cukrů. Jaké potraviny jsou při této dietě povolené, čemu se vyhnout a jak ji správně dodržovat? Podívejte se na základní pravidla a jídelníček.
Velmi populární dieta, kterou propaguje američan Timothy Ferris ve svém bestselleru Čtyřhodinové tělo.
Mnoho lidí tuto dietu zaměňuje za nízkosacharidovou dietu (v ang. Low Carb), jedná se ale o jinou dietu. Slow Carb totiž v překladu znamená "pomalé sacharidy" a na těch je tato dieta postavena. Celý systém této diety spočívá v tom, že 6 dní v týdnu ze stravy vyřadíme veškeré rychle stravitelné sacharidy a jíme jen omezenou skupinu povolených potravin. Sedmý den pak tělu v rozumné míře můžeme dopřát vše, co jsme mu v předchozích dnech odpírali.
Jak funguje Ferrisova dieta
1. Zakázané a povolené potraviny - nejezte bílé sacharidy
Tim Ferris zakázané sacharidy nazývá jednoduše jako bílé sacharidy. V praxi to znamená vypustit z jídelníčku veškeré pečivo, brambory, rýži (i hnědou), těstoviny, veškeré sladkosti, smažená jídla, slazené limonády, ovoce (fruktóza). Vyhněte se i mléku a mléčným výrobkům (laktóza) a potravinám a nápojům slazeným aspartamem.
Povolené potraviny jsou například:
Luštěniny: čočka, fazole, sojové boby
Bílkoviny: ryby, kuřecí maso, hovězí i vepřové maso, nejlépe libové a v bio kvalitě, vejce,
Zelenina: špenát a veškerá listová zelenina, květák, brokolice, hrášek, chřest, fazolky, zelí
Vhodné nápoje jsou voda, čaj, káva bez mléka. Povolena je i sklenka či dvě červeného vína denně.
Typický jídelníček pak vypadá např. takto:
Snídaně: 2 vejce, čočka, kuřecí šunka
Oběd: kuřecí prsa, fazole, červený salát
Večeře: ryba, zeleninový salát
Pokud potřeujeme svačinu, dáme si např. menší hrst ořechů.

2. Jezte dokola pár stejných jídel
Může to vypadat nudně, ale funguje to. Vytipujte si několik povolených surovin a z jejich kombinací bez problémů vytvoříte jiné jídlo pro každý den. Ideální je, když každé jídlo obsahuje luštěniny, bílkoviny a zeleninu.
3. Nepijte kalorie
Řiďte se tímto pravdlem a pijte především vodu a neslazený čaj. Pít můžete i kávu, nejlépe ale bez mléka. Vhodnější než mléko je případně smetana. "Tajný" Ferrisův tip je přidat do kávy na ochucení trochu skořice, která pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a při hubnutí je dobrým pomocníkem.
4. Nejezte ovoce
Při této dietě je důležité omezit nežádoucí cukry, a těch obsahuje ovoce hodně. Proto se s ním musíme spokojit jednou týdně v podváděcím dni. Jedinou výjimku tvoří avokádo, které můžeme jíst v menším množství v jednom denní jídle.
5. Sedmý den můžete jíst co chcete
Po šesti dnech dodržování jídelníčku si dopřejte, na co jste měli celý týden chuť. V podváděcím sedmém dnu doplňte tělu zásoby cukru, dopřejte si pečivo a ovoce. Běžné je, že se po tomto dni zvýší vaše hmotnost až o několik kilogramů. Jedná se ale pouze o zadrženou vodu, za další dva až tři dny budete na své váze a do dalšího podváděcíhi dne ještě o něco lehčí.
A to je celé, dodržujte těchto 5 pravidel a podle Ferrise budete hubnout.
Co je podle Ferrise důležité
Důležité je důsledně dodržovat několik základních věcí:
- při této dietě dochází k odvodnění, proto je popotřeba hodně pít, nejlépe čistou vodu
- nevynechávat luštěniny, jsou nezbytné pro dostatečný příjem pomalých sacharidů, na kterých je tato dieta postavena. Bez luštěnin nebudete mít dostatek energie
- první jídlo musíte sníst nejpozději do hodiny po probuzení (nejlépe do 30ti minut), mělo by být bohaté na proteiny (vejce, šunka)
- jednou týdne si udělejte podváděcí den a dopřejte tělu zakázané potraviny
Náš názor na Ferrisovu dietu
Při této dietě je velmi důležité hodně pít, dochází totiž ke značnému odvodnění organismu. Nesmíme také vynechávat ze stravy luštěniny, které zajišťují přísun sacharidů. Bez nich bychom se snadno dostali do nízkosacharidové diety. Stejně jako autor doporučujeme přidat některé potravinové doplňky (draslík, hořčík, vápník a multivitamíny). Každodenní přísun fazolí a čočky může způsobit nepříjemné nadýmání. Tomu se dá ale předejít delším namáčením (den předem) a sléváním vody. Pomůže také vaření luštěnin společně s majoránkou, tymiánem nebo saturejkou.
Nejedná se o klasickou dietu, ale spíše o změnu životního stylu a stravovacích návyků, které je potřeba dodržovat dlouhodobě, jinak dojde k návratu k původní váze a pravděpodobně i jejímu navýšení. Mám vyzkoušené, že se touto dietou dá zhubnout, osobně ale dávám přednost vyvážené zdravé stravě. Tuto dietu doporučujeme konzultovat s lékařem.