Pokud doma pravidelně vaříme, děláme saláty nebo pečeme, určitě se nám vyplatí koupit si kuchyňský robot a ne jednotlivé samostatné přístroje. A co bychom před vlastním nákupem měli vědět?   Jednotlivé typy kuchyňských robotů se od sebe liší velikostí mísy, příslušenstvím a výkonem. Důležitý je údaj o výkonu motoru (nedoporučuje se pod 500 wattů). Rozhodně se zajímejte o výrobky, které nabízejí zpracování alespoň 1 kilogramu mouky, protože buchty pro čtyřčlennou rodinu nemá smysl z menšího množství mouky připravovat.

Podstatný je také objem nádoby, protože na něm záleží, kolik toho robot nakrájí, nastrouhá či našlehá. Malá nádoba znamená práci navíc s demontáží a opětovným sestavením strojku. Je rozdíl, zda najednou připraví dva kilogramy těsta jako Bosch, nebo jen 0,35 kg jako Ronic. Pokud však očekáváte víc, vybírejte přístroj ještě vyšší kvality, který bude nejen silný, ale také inteligentní - takový sám rozpozná druh a množství zpracovávané suroviny a sám si bude potřebný výkon i rychlost šlehání, mletí, míchání či hnětení regulovat.

Hleďte také na to, aby se dal přístroj dobře připevnit na kuchyňskou linku (přísavné nožičky), aby se jednotlivé díly vyměňovaly snadno a daly se umývat i v myčce na nádobí. U některých robotů práci komplikuje obtížně čištění, které vyžaduje více času a trpělivosti. Pohlídejte si, aby měl pojistku proti přehřátí a případně, aby se k němu daly v budoucnu dokoupit další díly - příslušenství.

Vše v jednom přístroji
Spotřebiteli při nákupu domácího robota neusnadňuje situaci při výběru ani skutečnost, že všechny dostupné přístroje bez výjimky nabízejí funkce, které se od nich očekávají. Tedy že kuchyňské roboty hnětou, míchají, krájejí, strouhají a sekají. Některé ze značek u nás dostupných nabízí též dvě pracovní nádoby. Tou druhou nádobou je mixér, s vyjímatelným nebo pevně usazeným nožem, který lze využít také jako drtič. Do ceny některých produktů je zahrnut také lis na citrusové plody, odšťavňovač nebo nástavec na zpracování bramborových hranolků. Prestižní produkt firmy Bosch nabízí i mlýnek na maso.

Například největší předností přístroje Electrolux AFP850 za 3 493 korun je, že všechny součásti mixéru jsou uložené přímo v přístroji a tedy vždy k dispozici. Vše v jednom – mlýnek na maso, mixér, odšťavňovač, mísa i kráječ. Praktický robot pro zpracování potravin má 10 různých rychlostí. Spolu s rychle reagující funkcí tlačítka pulzního provozu vám dávají flexibilitu, kterou potřebujete k přípravě nejjemnějších krémů a těsta. Součástí balení je lopatka pro zpracování těsta, 2 litrová nádoba, extra odšťavňovač citrusů, 1,5 litrová nádoba mixéru, stěrka. Jedním otočením ruky můžete všechny součásti přístroje odejmout a bezpečně uložit do myčky nádobí pro důkladné umytí (vyjma mixovacích a míchacích nožů). Zajímavou alternativou tohoto typu je kuchyňský robot Bosch MUM 44727.

Kvalita a porovnání funkcí
Praktický robot pro zpracování potravin se hodí v každé domácnosti. Krájení, sekání, míchání, šlehání, strouhání, výroba majonézy až po mletí či sekání masa jsou činnosti, které jsou trochu únavné už při pouhé přípravě obyčejné večeře. K přípravě kynutých a křehkých těst slouží u většiny robotů hnětací háky nebo nástavce, případně speciálně upravené umělohmotné nože. Třená a piškotová těsta pak připravují kovové nože, které slouží pro mixování nebo sekání. Hnětení těžkého těsta zvládají roboti bez problémů.

Pokud chcete skutečně vařit a péct, univerzální robot za pár korun vám však bude k ničemu - bude mít jen jeden tvar nože, který sice cibuli naseká správně, ale místo nahrubo umletého masa nabídne jen nevzhlednou kaši. A domácí majonézu v něm nepřipravíte vůbec, protože schopnost zpracovávat tekuté potraviny mu bude chybět úplně.

V některých testech robotů bylo ale zjištěno, že šlehání pomocí sekacích nožů je výhodnější právě pro přípravu majonézy. Majonézu horší kvality údajně připraví samostatné šlehače, míchací kotouče nebo mixéry. Zato odšťavňování jablek je výhodnější v odšťavňovači než v robotech. Roboti do šťávy s oblibou přidávají jablečnou drť, tudíž konečným výsledkem místo šťávy je spíše jablečné pyré.

Jedním z řady dalších testů byla zkouška krájení, při níž měly problémy například značky Bravo , Ronic nebo Morphy Richards . Tyto značky se nedovedly bezchybně vypořádat například s jemným krájením, při němž ze strojů vypadávaly neúměrně poškozené plátky zeleniny. Prubířským kamenem domácích robotů se stalo také strouhání. Nerovnoměrně dlouhé nudličky nebo málo šťávy vypadávalo ze strojů značky ETA , Philips či Ronic . I při zkouškách šlehání bílků se objevily některé nežádoucí jevy. Produkty firmy Morphy Richards nebo Braun bílek nedošlehaly do žádoucí podoby. Důležitou zkouškou z pohledu spotřebitele bylo třeba i testování sekání masa. Bezkonkurenčně si v tomto testu počínal výrobek značky Braun .

Jak je to s cenami?
Prodavači v elektro-obchodech na otázku - jaký přístroj vybrat - odpovídají, že na domácím spotřebiči se nevyplatí šetřit. Určitě ale v mnoha směrech nezklamou také stroje střední třídy jako je například ETA 3024, Morphy Richards 48505 nebo Clatronic KM 2483 Compact. Jejich ceny se pohybují pod 4 tisíce korun. Dobrou volbou za trochu více peněz představuje Solac 567 Electronic Grand chef (4 999 Kč), Braun Combimax 750 (5 490 Kč) a Moulinex AT9 Ovatio 3 Maxipress Duo Plus (5 599 Kč). Mezi další vyzkoušené kuchyňské roboty patří spotřebiče z produkce Moulinex, Philips, Braun či Tefal. Pokud přece jen hledáte lacinějšího pomocníka, podívejte se například na nabídku značky Clatronic.

Zdaleka neplatí čím dražší, tím lepší. Ale pokud si chcete koupit skutečně kvalitní kuchyňský robot, musíte počítat s tím, že za něj zaplatíte přibližně 5 000 korun. Uvidíte, že pokud si vyberete správného pomocníka, zcela určitě ho do skříně neschováte. Budete ho pravidelně využívat a on dostane čestné místo přímo na kuchyňské lince.

Autor: Alexandra Rohanová

Foto: archiv firem