O rostoucí popularitě domácího grilování svědčí i široká nabídka elektrických grilů na našem trhu. Liší se nejen velikostí a výkonem, ale také provedením a svými funkcemi. Podobně jako většina kuchyňských spotřebičů i elektrické grily mohou být vestavné nebo volně stojící. My dnes zaměříme naši pozornost zejména na ty druhé, neboť jejich použití je v našich domácnostech přeci jen o něco častější.

Základem každého grilu je deska, na které se pokrm připravuje. Ta by měla být vyrobena z nepřilnavého materiálu, aby se na ní během přípravy maso nepřichycovalo. Díky tomu můžeme grilovat bez zbytečně velkého množství oleje, tudíž mnohem zdravěji. Desky zpravidla bývají teflonové nebo kamenné. Některé z nich jsou tvarovány tak, že po jejich okrajích vznikají malé prohlubně na odvod přebytečného tuku. Jiné modely jsou vybaveny přímo odkapávacím systémem, kde se tuk odvádí do zvláštní misky. Nespornou předností téměř všech grilovacích desek je to, že je lze po použití mýt v myčce nádobí.

Nezanedbatelným ukazatelem kvality grilu je jeho příkon, který se u standardních modelů pohybuje okolo 2000 W. Během přípravy pokrmů slouží k regulaci teploty několikastupňový termostat. O tom, zda je momentálně v činnosti, nás informuje světelný indikátor.

Avšak ani elektrický gril vždy zcela nezabrání nepříjemnému štiplavému kouři. Některé modely jsou proto vybaveny speciální nádržkou na vodu, která se během grilování odpařuje. Díky tomu můžeme grilovat tak, abychom neobtěžovali spolusedící u stolu ani sousedy.  

Při nákupu elektrického grilu bychom však měli brát v patrnost i další detaily. Jedním z nich je i délka elektrické šňůry, která velmi často nepřesahuje ani jeden metr. K praktickému vybavení některých grilů patří i skleněná poklice. Díky ní zůstává pokrm déle teplý, i když je přístroj momentálně vypnutý.

Vedle klasického elektrického grilu, si můžeme pořídit i různé speciální grily například pro přípravu Fondue a Raclette. Velmi praktický je také kontaktní gril, určený pro grilovaní hamburgrů a sendvičů, nebo vertikální, na kterém lze připravit gyros či celá grilovaná kuřata. Velké oblibě gurmánů se těší také lávové grily. Ty však už patří k vyšším cenovým kategoriím. Nejlevnější modely elektrických grilů lze pořídit okolo šesti set korun, kvalitnější grily se však pohybují až od jednoho tisíce výše.

Autor: Ing. Kateřina Maňasová

Foto: archiv firem Weber, Tefal, Fagor, Beem