Bez kouře venku i uvnitř
Hned prvním rozdílem a zároveň výhodou oproti klasickým grilům na dřevěné uhlí je to, že ty elektrické neprodukují žádný kouř. Můžete si tak snadno připravit dobré maso, aniž by si na vás stěžovali sousedé z vedlejšího balkónu nebo zahrady, kterým by mohl kouř vadit. No a díky tomu lze tento typ grilu použít i ve vnitřních prostorech, aniž byste se museli bát zápachu nebo žhavých uhlíků.
Další výhodou je i možnost regulovat teplotu tak, aby se přizpůsobila jednotlivým typům pokrmu, což například u grilů na dřevěné uhlí nelze.
Tipy venkovních elektrických grilů
Pokud přemýšlíte nad koupí elektrického grilu, budete postaveni před důležitý výběr. Existuje totiž hned několik typů, které mají různá specifika. Pojďme si je představit.
Stojanový gril
Tento typ venkovního grilu se vzhledově téměř neliší od těch klasických, jediným rozdílem je to, že k takovému grilu vede elektrický kabel. Může být vybaven prostorným roštem, víkem, odkládací plochou i dalším příslušenstvím. Obvykle mívá také kolečka pro snadnou manipulaci.
Elektrický gril Weber Pulse
Jako nevýhodu lze vnímat větší péči o grilovací rošt, který je třeba po každém použití pečlivě očistit. Tento typ je opravdu určen spíše jen k venkovnímu použití, a to kvůli jeho velikosti. Použití ve vnitřních prostorech to však nutně nevylučuje.
Stojanový gril Cattara
Stolní gril
Stolní gril je menší variantou, která je určena jak k venkovnímu, tak vnitřnímu použití. Pohodlně jej využijete například na chatě či pod pergolou, stačí mít jen příhodnou zásuvku nebo prodlužovací kabel.
Stolní gril mívá menší plochu, dají se však zakoupit různé velikostní varianty. Někdy postačí plocha na dvě porce, jindy lze pořídit i větší varianty, kde v klidu připravíte i více porcí najednou.
Stolní grily bývají vybaveny různým typem povrchu, grilovací desky mohou být hladké i s vroubkem, oblíbené jsou také lávové kameny. Výhodou těchto grilů je především jejich skladnost a snadná manipulace.
Terakotový gril Jata s odnímatelným termostatem
Raclette gril
Raclette je speciálním druhem grilu, který umožňuje přípravu jídla jak na grilovací desce, tak uvnitř grilu na speciálních pánvičkách. Díky tomu na nich lze připravit jak chutné steaky, tak i zapékané pokrmy jako například zeleninu se sýrem, mleté maso a podobně.
Prostor pro přípravu zapékaných pokrmů se nachází pod topnou spirálou a je tak možné připravit více porcí najednou v různých variacích. Můžete tak svým hostům připravit rozmanité ingredience a nechat na nich, co si nechají v raclettových pánvičkách zapéct.
Raclette gril Clatronic se dvěma typy povrchu
Co sledovat při výběru
Abyste se v množství venkovních elektrických grilů mohli dobře zorientovat, je třeba se zaměřit na několik hlavních ukazatelů. Ať už si vyberete velký gril nebo třeba jen raclette, následující vlastnosti budou hrát roli pokaždé.
Typ povrchu
Grilovací povrch je velice důležitým aspektem, i když vám nejspíš všichni výrobci řeknou, že ten jejich je ten nejlepší, nepřilnavý, odolný a tak dále. Přeci jen ale mají jednotlivé povrchy svá specifika.
Nepřilnavost je samozřejmě nejdůležitějším faktorem. Grily se tak nejčastěji dělají z litiny, teflonu, kameniny či keramiky. Zatímco litina je známá pro svou schopnost dobře udržet teplo, čímž patří k úspornějším variantám, teflon je zase vnímán jako nejméně přilnavý.
Důležitý je i tvar povrchu. Zatímco rovné plochy jsou vhodné na přípravu palačinek, vajíček či vaječných omelet, žebrované se hodí na maso, grilovanou zeleninu nebo sýry. Ideální je mít k dispozici oba typy.
Výkon
U menších stolních grilů postačí výkon 2 – 5 kW, ovšem u těch větších zahradních variant by to mělo být alespoň 10 kW.
Údržba
U elektrických grilů je údržba o něco náročnější než u těch klasických. Grilovací plochu je potřebné po každém použití umýt nebo alespoň otřít. Proto je ideální když je plocha vyndavací a omyvatelná v myčce.
Praktickou záležitostí je také odkapávač, který zachytává tuk a šťávu vzniklou při grilování a nemusíte se tak bát, že by mohl tuk způsobit nějaké znečištění kolem grilu. Odkapanou šťávu lze navíc využít k další úpravě jídla.
Možnost úpravy teploty
Elektrické grily bývají vybaveny termostatem, díky němuž si nastavíte požadovanou teplotu, aby se pokrm připravil tak, jak má. Existují dokonce i chytré programy, které vám propečou maso tak, jak si přejete. Tato funkce je oproti grilům na uhlí či plyn opravdovou výhodou.
Hlavní výhody a nevýhody venkovních elektrických grilů
Mezi hlavní výhody patří především univerzálnost – tedy použití venku i uvnitř bez přítomnosti kouře. Dalším plusem je zdravá příprava pokrmu bez použití tuku a bez přítomnosti spalin, dále jednoduché používání i možnost nastavit přesnou teplotu či program.
Nevýhodou může být naopak absence klasické chuti grilovaného masa z ohně, menší grilovací plocha a v neposlední řadě nutnost přítomnosti elektrické zásuvky. Menším nedostatkem je pak i doba roztápění grilovací plochy, která bývá delší než u jiných typů grilu.
Přečtěte si také
Jednorázový gril – praktický pomocník nejen na cestách
Grilovací sezóna je tu! Grilovat můžete na terase i na balkóně.
Jak vybrat elektrickou udírnu?
Text: Eliška Střelková
Foto: archiv firem