Dýně neboli tykev je výtečná dietetická plodina, kterou je možné připravit na všechny možné způsoby. Dají se z ní připravit lehká občerstvení, saláty, pomazánky, hlavní jídla, ale velkou oblibu si získávají především sametově krémové polévky.

Odkud pocházejí dýně?

Dýně je všeobecně užívaný název pro tykev - nejznámější je tykev obecná „Cucurbita pepo“, ale velké oblibě se těší také tykev velkoplodá „Cucurbita maxima“. Tato zelenina tedy patří do čeledi tykvovitých, kam spadají také okurky, cukety či melouny. Původ dýně je v oblasti Střední a Jižní Ameriky. Nejstarší indiánské kultury ji používaly již v dávných dobách. Do Evropy se z Ameriky dostala na konci 15. století během španělských objevných výprav.

Dýně v kuchyni - oblíbené recepty
Cucurbita maxima, česky tykev nebo dýně obrovská Atlantic Giant, je opravdu obrovská - její váha může přesáhnout 200 kg a pěstuje se především kvůli soutěžím o největší dýni. Ovšem i přes obří rozměry je dužina chutná a využitelná v kuchyni. Foto: Semena.cz

Dýně v kuchyni - oblíbené recepty
Cucurbita pepo - tykev obecná - nejčastěji pěstováná odrůda dýně, která se pak po vydlabání používá i k vyřežávání na halloween. Dužinu samozřejmě využijeme v kuchyni. Foto: Gardenia.net

Druhy, odrůdy a rozdělení dýní

V současnosti existují tisíce dýňových odrůd. Kromě dýní užitkových se pěstují také tykve okrasné, jejichž dužina je také jedlá, ale vzhled je předurčuje spíše k dekoraci. Dýně je možné rozdělit ještě do dalších skupin a to na dýně letní a zimní, podle velikosti na obří, zahradní a muškátové. Pokud hledáte dýně pro následnou konzumaci, vybírejte těžké plody. U nich je pravděpodobné, že obsahují mnoho dužiny, příliš lehká dýně může obsahovat velké množství semínek. Zralou dýni poznáte podle stopky, který by neměla být zelená, ale zdřevnatělá. Běžná dýně obecná, kterou si můžete koupit v obchodě, váží kolem 20 kilogramů. Nejtěžší dýně na světě vážila 1226 kilogramů. Tento rekord byl dosažen v roce 2021 italským pěstitelem Stefano Cutrupi během soutěže v Toskánsku.

Oblíbené dýňové odrůdy

Špagetová dýně - má "šišaté" kulovité plody, váží okolo 2 kg, její dužnina má špagetovou strukturu a je skvělá na vaření. Tato dýně je také vysoce trvanlivá, proto je ideální pro dlouhodobé skladování.

Dýně v kuchyni - oblíbené recepty
Špagetová dýně - dužině se také někdy říká "zeleninové špagety". Foto: Scuk.cz

Hokkaidó – tyto dýně jsou díky své oranžové dužině nejen krásné na pohled, ale zároveň i lahodné. Svým tvarem připomínají velkou cibuli a mají rozmanité možnosti využití v kuchyni.

Dýně v kuchyni - oblíbené recepty
Dýně hokkaido je skvělá na pečení nebo přípravu polévku - má výraznější chuť než dýně obecná. Foto: Unsplash

Máslová dýně Butternut - setkáme se také s názvem muškátová dýně. Má typický podlouhlý hruškovitý tvar, v kuchyni je oblíbená pro svou sladkou, jemně oříškovou chuť a hladkou texturu.

Dýně v kuchyni - oblíbené recepty
Máslová neboli muškátová dýně má typickou sladkou chuť. Foto: Gardenia.net

Turecký turban - efektní plody s výrazně ohraničeným prstenem v horní části plodu. Dužina má lehkou příchuť lískových oříšků. Hodí se k pečení, ale lze ji připravit i na páře, nebo z ní udělat výbornou polévku. Menším bratrem je odrůda Mini Turban s menšími oranžovými plody turbanovitého tvaru.

Dýně v kuchyni - oblíbené recepty
Dýně turecký turban se hojně využivá jako dekorace, zejména odrůda mini. Foto: BuenoFirma

Nest Egg Mix – pyšní se menšími, smetanově bílými či bílozelenými, dvoubarevnými vejcovitými plody.

Pear Bicolor – ryze dekorativní odrůda, plodí dvoubarevné, žlutozelené hruštičkovité plody. Dají se dobře vysušit, a proto je možné jejich použití i k dlouhodobější dekoraci.

Dýně v kuchyni - oblíbené recepty
Dýně Pear bicolor je ideální k podzimní dekoraci. Foto: Koba-zahrada.cz

Dýně olejová štýrská - neobvyklá odrůda dýně, jejíž semínka nemají tvrdou slupku a jejich lisováním se získává dýňový olej. Semínka se dají také přímo konzumovat.

Dýně v kuchyni - oblíbené recepty
Dýně olejová štýrská se používá k výrobě dýňového oleje. Foto: Semena.cz

Kačenky - žluté, kyjovité plody se zahnutým „krkem“. Mladé plody lze kuchyňsky upravovat stejně jako cukety.

Sweet Dumpling - tedy „sladký knedlík“, plody jsou ploše kulovité s bílou slupkou a zelenými pruhy.

Dýně v kuchyni - oblíbené recepty
Dýně sweet dumpling je sladká a jemná, ideální k plnění, pečení nebo jako příloha. Foto: istock

Gourmet Mischung - je barevná směs různě tvarovaných cuket, které mají i velmi chutnou dužinu.

Jak skladovat dýně?

Pro uskladnění dýní je důležité především sucho. Uložené na suchém chladném místě bez problémů vydrží do pozdního jara. Dýně se nesmí vzájemně dotýkat, nejlepší je zavěsit je do síťek nebo je uložit na police do slámy. Teplota v místnosti by měla být mezi 10 až 18 stupni Celsia, ideální vzdušná vlhkost by se měla pohybovat v rozmezí od 50 do 70 %. Dýně, kterou chcete uskladnit, ovšem nesmí mít porušenou slupku a musí mít dobře zaschlou stopku

Dýně je zdravá a vhodná při redukční dietě

Dýně obsahuje přes 90% vody a jen velmi málo cukru. Má tedy velmi málo kalorií a sodíku, zato hodně draslíku, což je výborné pro vysoký krevní tlak. Kromě toho obsahuje ještě řadu dalších stopových prvků, jako je vápník, hořčík, železo, fosfor a síra. Obsahuje také poměrně velké množství alfa a betakaroténu, luteinu a vitamínů skupiny B. Dýňová semínka jsou bohatá na zinek a vitamín E a jsou zdrojem nenasycených mastných kyselin. Dále obsahují vitaminy A, D, B, selen, draslík, vápník, fosfor, hořčík, měď, mangan a železo. Semínka snižují cholesterol, vysoký tlak a riziko infarktu i mrtvice. Semínka také obsahují hormonálně účinné látky, jako je kukurbitol a další složky zpomalující stárnutí a působící proti degenerativním procesům.

Dýně se může pochlubit hned několika přednostmi:
- je lehce stravitelná a podporuje trávení,
- má nízký obsah sodíku a tudíž je vhodným pokrmem při redukční dietě,
- pročišťuje krev a trávicí systém,
- působí močopudně a pozitivně proti otokům,
- podporuje léčbu vysokého krevního tlaku, srdečních i ledvinových chorob.

Využití dýně v kuchyni

Dýni je možné v kuchyni použít pro nejrůznější tepelné úpravy – smažit, vařit, dusit, péct i zavařovat. Dýni je však možné konzumovat také syrovou, hodí se jako přísada do nejrůznějších ovocných a zeleninových salátů. U nás jsme si zvykli ji připravovat především na sladko do dýňových koláčů a oblíbená je také dýňová polévka. Ve světové kuchyni má mnohem širší využití.

Mandlovo-dýňový koláč

Potřebujeme: 400 g dýně, 150 g hladké mouky, 90 g másla, 2 jablka, citrónovou kůru, skořici, sůl, mandle a 1 lžičku prášku do pečiva

Postup: Dýni a jablka oloupeme a nakrájíme na kousky. Mírně podlijeme vodou a podusíme. Podle chuti přidáme cukr, citrónovou šťávu, skořici a uvaříme hustší kaši. Z mouky, másla, špetky soli, prášku do pečiva a cca 3 lžic studené vody uhněteme těsto, kterým naplníme vymazanou a vysypanou koláčovou formu. Na těsto přidáme dýňovou kaši, kterou ještě posypeme spařenými oloupanými mandlemi a ve vyhřáté troubě upečeme dozlatova.

Dýně v kuchyni - oblíbené recepty
Dýňový koláč - na zdobení můžeme použít mandle nebo sušené ovoce.

Polévka z dýně Hokkaidó

Potřebujeme: dýni, olivový olej, bazalku, citronovou šťávu, kari, sůl a 1 lžíci kysané smetany

Postup: Na olivovém oleji osmahneme na kostky nakrájené dýně Hokkaidó, podle chuti přidáme kari koření, podlijeme vodou a dusíme do měkka. Uvařené dýně Hokkaidó rozmixujeme, přidáme čerstvou bazalku, citronovou šťávu, zakysanou smetanu a osolíme.

Dýně v kuchyni - oblíbené recepty

Dýňové máslo

Potřebujeme suroviny v poměru: Na 250 g dýně potřebujeme šťávu z jednoho citronu, špetku mletého hřebíčku, mleté skořice a mletého muškátového oříšku, 100 g třtinového cukru a kyselinu citronovou

Postup: Dýňovou dužinu pokrájíme na kostky a povaříme doměkka, případně rozpečeme na pekáčku v předehřáté troubě. Následně je rozmixujeme, přendáme do kastrolku, přisypeme cukr a mícháme na mírném ohni, dokud se cukr nerozpustí. Mícháme tak dlouho, dokud nebude výsledná hmota hustá. Poté přidáme čerstvou šťávu z jednoho citronu a po špetkách přidáváme všechna mletá koření. Ochutnáme a podle potřeby dochutíme kyselinou citrónovou. Naplníme do skleniček a při 85 °C sterilujeme zhruba 20 minut.

Dýňový pudink s kokosem a mandlemi (vhodný pro alergiky – neobsahuje lepek)

Potřebujeme (pro 2 osoby): 400 g dýně Hokkaidó, 100 ml kokosového mléka, 1 vanilkový lusk, 2 lžíce moučkového cukru, hrst strouhaného kokosu, hrst mandlí

Postup: Dužinu nakrájíme na kostky a ve vodě se špetkou soli vaříme asi 10–15 minut doměkka. Uvařenou dýni scedíme, dáme do mixéru a přidáme 100 ml kokosového mléka (trošku si necháme stranou na ozdobu). Osladíme 1 lžící cukru a rozmixujeme na hladký krém. Krém přelijeme zpět do hrnce, přidáme k němu vyškrábaná zrníčka z vanilkového lusku a druhou lžíci cukru. Necháme minutku povařit a můžeme podávat. Ozdobíme zbytkem kokosového mléka, strouhaným kokosem a mandlemi.

Dýňové karbanátky

Potřebujeme (pro 4 osoby): 1 cibuli, 4 lžíce oleje, 125g ovesné krupice, 200 ml studené vody, kus dýně (cca 260g), půl svazku petrželové natě, 2 vejce, sůl, bílý pepř, strouhaný muškátový oříšek

Postup: Jemně nasekanou cibuli osmažíme na lžíci oleje. Za občasného míchání krátce osmažíme také ovesnou krupici. Přilijeme vodu a asi 10 minut pod pokličkou vaříme. Vzniklou kaši poté necháme asi hodinu chladnout (kaše nabobtná). Dýni jemně nastrouháme, petrželovou nať nasekáme nadrobno a obojí smícháme s vejci, solí, špetkou pepře a muškátového oříšku a vmícháme do kaše. Na pánvi rozpálíme zbylé 3 lžíce oleje, lžící vytvarujeme z těsta 12 karbanátků a asi 10 minut je smažíme. Až se odlepí od pánve tak je obrátíme a smažíme dalších 6-8 minut.

Text: redakce

Aktualizováno v říjnu 2024