Takzvané kontaktní grily jsou jiné tím, že mají horní ohřevnou desku. Většinou se griluje na teflonové nebo litinové desce nebo mřížce, v níž jsou zabudovány elektrické spirály, které zajišťují ohřev. Výhodou kontaktních grilů je fakt, že umožňují grilování nezávisle na počasí uvnitř domácnosti nebo také na balkoně či terase a jsou nenáročné na údržbu a obsluhu. Výrazným plusem je určitě skutečnost, že kontaktní grily nabízejí zdravější způsob grilování, neboť přesná regulace teploty nedovolí pokrmům se připálit. Zajištěním správné teploty získáte jak šťavnaté steaky, tak i gurmánské sendviče.

Pochoutky na grilu

S kontaktním grilem dokážete připravit rychle a jednoduše šťavnaté maso, zapečené brambory nebo grilovanou zeleninu. Speciální funkcí odvádění tuku, která zajistí vskutku dokonale zdravé grilování, najdete u kontaktního grilu od firmy DeLonghi. Misku s okapaným tukem jde jednoduše vyjmout a umýt. Grilovací desky tohoto nekonvenčního kusu do domácnosti je z kvalitní nepřilnavé oceli. Praktický přístroj umožňuje grilovat ve třech fázích – klasicky nebo s grilem pootevřeným, případně se zcela otevřeným grilem. Navíc má funkci dvojitého termostatu, tudíž je možné nahřívat obě plotýnky na jinou teplotu. Velká grilovací plocha až o velikosti 50 x 36 cm je příjemná pro grilování s větší společností. Za vyšší pořizovací cenu kolem 3 tisíc korun získáte spolehlivého pomocníka.


Foto: Kontaktní gril Bravo B-4244, nerez

Profesionální přístroj „BOB HOME“ má grilovací plochy s nepřilnavou povrchovou vrstvou upravenou pro grilování, pečení a dopékání bez tuku. Přístroj s krytem z kvalitní ušlechtilé oceli má protiskluzové gumové nohy, misku na zachycení přebytečného tuku a kontrolku provozu. Při čištění nevyžaduje žádnou speciální údržbu.

Váš jídelníček může obohatit také gril Catler GR 8011, který spojuje moderní technologie, stylový design, kvalitní materiály a dlouhodobou životnost. Typ GR 4010 umožňuje skloněním spodní desky odvádět přebytečný tuk do omyvatelné odkapávací misky. Vyklápěcí protiskluzové nožky zajistí vyrovnání spodní desky do vodorovné polohy.


Foto: Gril Catler GR 8011

Nepřilnavá povrchová úprava grilovacích desek Quantanium zaručí nejen zdravý způsob přípravy jídel bez přidání tuku a snadné čištění, ale přináší i možnost používat při grilování kovové kuchyňské pomůcky. Grilování s ním vás určitě bude bavit, ať už půjde o kuřecí maso, ryby steaky nebo burgery, které připravíte během několika minut. S žebrovanými deskami připraví tento gril váš oblíbený pokrm až o 50 procent rychleji než jiné grily.

Kontaktní gril Adelaide 3 Woody od výrobce Campingaz má zajímavé vychytávky. Pro přenos tepla slouží zejména grilovací rošt, který lze nahřát na maximální teplotu a díky kvalitnímu materiálu z litiny výborně akumuluje a předává teplo. Grilovací plocha je rozdělena na litinový rošt a litinovou plotnu. Pod rošty těchto grilů jsou umístěny hořáky. Jejich teplo je rovnoměrně rozptýleno pomocí speciálního kovového profilu po celé ploše, na níž se griluje. Tento kontaktní gril je vybaven třemi litinovými hořáky, které způsobují samostatné grilování na každé třetině grilu zvlášť. Díky třem litinovým hořákům je možné připravovat na každé třetině grilu jiný pokrm. Pomocí ovládacích knoflíků je možné teplotu pohodlně regulovat. Na zahradě poslouží při grilování jako zástěna proti větru ploché víko grilu.


Foto: Kontaktní gril Adelaide 3 Woody

Kontaktní grily nejsou vhodné pro tradiční grilování, jejich doménou je spíše dušení a pečení masa, a tudíž milovníci kulinářských zážitků zřejmě přijdou o charakteristickou chuť z klasicky grilovaného pokrmu. Když si ale ke grilování vezmete na pomoc olivový nebo slunečnicový olej ve spreji, získáte chutné kousky masa. Při jejich používání se pro dosažení skvělých výsledků doporučují pro grilování plátky masa tak silné, aby na nich horní deska spočívala, když je gril zavřený.

Jako nevýhoda se může jevit potřeba blízkosti elektrické zásuvky a při grilování venku nutnost přívodu elektrické energie.

-ar-