Ghí, někdy také ghee, neboli přepuštěné či přečištěné máslo je „vynález“ původem z Indie, kde se vyrábí již od védských časů z kravského mléka. Stalo se velmi ceněnou kuchařskou surovinou, v Ajurvédě je dokonce označováno za elixír života. Přestože má ghí svůj původ v Indii, již tisíce let jej používají i další světové kultury, akorát pod jinými názvy. Proces výroby i konečný výsledek je však totožný, někde do něj ještě přidávají místní koření. V Egyptě je označováno samna baladi, v Etiopii niter kibbeh, v Maroku smen a na severovýchodě Brazílie je známé jako manteiga-da-terra (máslo země).
Foto: přepuštěné máslo ghí má svůj původ v indické kuchyni
U nás má však ghí také dlouhou tradici, v dřívějších dobách snad každá babička přepouštěla máslo, aby u něj zvýšila jeho trvanlivost. Přepuštěné máslo totiž neobsahuje vlhkost a tak není nutné jej skladovat ani na chladném místě.
Přepuštěné máslo ghí a jeho vlastnosti
Přepuštěné máslo ghí, které se používá na vaření, dušení, smažení či pečení, vyniká jemnou nasládlou oříškovou chutí a vůní. Kromě těchto předností má však proti prostému (neupravenému) máslu ještě řadu pozitivních účinků. Přestože se z obyčejného másla vyrábí, nezvyšuje hladinu cholesterolu. Ghí cholesterol sice také obsahuje, ale rozsáhlé studie dokázaly, že čištěním nastane u másla změna složení, která v konečném důsledku dělá tuk vycházející z másla přínosným pro tělo. Krátké řetězce mastných kyselin jsou tělem také velmi lehce zpracovatelné. Tento čistý tuk je tak v porovnání s ostatními tuky rovněž velmi dobrý na trávení a je schopen podpořit imunitní systém.
V másle je také obsaženo mnoho minerálů (sodík, draslík, vápník, fosfor, hořčík a železo), vitamíny A, B3 a E, kyselina máselná - mastná kyselina s protivirovými a protirakovinnými vlastnostmi. Ghí se stává přirozeným lapačem volných radikálů a ochraňuje lidské buňky. Konzumace ghí údajně posiluje mozek a nervovou soustavu, zlepšuje paměť, podporuje činnost tkání a flexibilitu těla, vyživuje plíce i srdce. Ze zdravotního hlediska je tak rozhodně dobrou volbou – ne však pro všechny.
Foto: výchozí surovinou pro přípravu domácího ghí je tradiční máslo
Pro koho je přepuštěné máslo ghí vhodné a pro koho naopak ne?
Jelikož ghí neobsahuje sůl ani laktózu, je velmi přínosné pro lidi, kteří nemohou jíst mléčné výrobky, tedy pro pacienty s laktózovou intolerancí. Vzhledem k tomu, že ghí obsahuje nasycené mastné kyseliny, které jsou příčinou obezity a kardiovaskulárních chorob, není ghí, stejně tak jako klasické máslo, příliš vhodné pro osoby bojující s obezitou a vysokým cholesterolem. Tito lidé by měli do jídelníčku zapracovat spíše rostlinné, tepelně neupravené druhy olejů, kde je poměr mastných kyselin prokazatelně zdraví prospěšný.
Avokádo – bohatý zdroj minerálů i pěkná pokojová rostlinka
Dýně, dietní královna sladké i slané kuchyně
Přepuštěné ghí v kosmetice na vnější užití
V Ajurvédě se ghí používá jako velmi účinný lék na kožní choroby, pomáhá na suchou i popálenou kůži, popraskané rty atd. Používá se také k dosažení krásné a zářivé pleti podobně jako pleťový krém. Vynikající je i při chronických bolestech kloubů, kdy se z něj připravují obklady. Je také vhodné jako pleťová výživa a tonikum pro miminka.
Foto: Domácí ghí najde využití i jako lék
Využití přepuštěného másla ghí v kuchyni
Ghí má však ještě další přednosti. Pokud jej zahřejete na vysoké teploty, nestane se, že by bublalo, nebo se z něj kouřilo. Je to tím, že se z něj voda, která vře při 100°C, a proteinové granule, které se pálí při 125°C, byly při výrobě ghí odstraněny. Ghí se tak hodí jak na smažení na ploché pánvi, tak i na smažení ve velké vrstvě tuku. Výhodou je, že správně připravené a dokonale přečištěné ghí má delší trvanlivost a nemusí být uchováváno v lednici – a to i přesto, že neobsahuje žádné konzervační látky. V uzavřené nádobě vydrží na chladném a suchém místě i dlouhé měsíce. Ghí je nepostradatelnou ingrediencí pro indickou, arabskou či vegetariánskou kuchyni.
Domácí ghí - jak vyrobit přepuštěné máslo?
Přepuštěné máslo se připravuje pomalým převařováním másla. Odstraní se tak voda a další příměsi a zbyde čistý, průhledný, žlutý tuk. Takto vyrobený tuk má vyšší bod přepalování (200-250 °C) než původní máslo (150-180 °C).
Foto: fáze přípravy domácího ghí
Začneme tedy tím, že dáme do hrnce máslo a necháme jej na středním plameni rozpustit. Jakmile se začne vařit a bublat, stáhneme žár na minimum, aby máslo jen lehce probublávalo. Začne se vytvářet pěna a na dně hrnce také sraženina bílkoviny. Takto musíme máslo táhnout, dokud nedocílíme zlatavé barvy. Že je domácí ghí hotové, poznáme také podle vůně, která připomíná čerstvě upražený popcorn. Přípravu přepuštěného másla provází také bublavý či pukavý zvuk. Jakmile ustane, nebo je slyšet méně často, je to další signál, že je ghí hotové.
Je třeba dát pozor, aby se máslo nepřipálilo, v žádném případě by nemělo mít nahnědlou barvu a až příliš oříškovou vůni. Z jednoho 250 gramového másla by měla příprava domácího ghí trvat okolo 15 až 20 minut. Čím více másla budete přepouštět, tím to samozřejmě zabere více času. Poté musíme lžící odebrat z povrchu másla pěnu (skvěle se hodí například na přípravu bramborové kaše). Usazené bílkoviny se zbavíme přecezením ghí přes plátýnko. Hotové přepuštěné máslo ghí necháme trochu vychladnout a ještě teplé (ne horké), jej ještě přecedíme skrz cedník vyložený třemi vrstvami gázy. Dáme do uzavřené nádoby a umístíme do chladu.
Pho bo - tradiční vietnamská polévka s rýžovými nudlemi
Výroba domácí hořčice je velmi jednoduchá a výsledek vás překvapí - 7 nejlepších receptů
Mozzarella – sýr, který vznikl nešťastnou náhodou
Milujete čokoládu? Vyrobte si domácí pralinky nebo čokoládu s chilli
Ořechy pro zdraví - ochutnejte i netradiční piniové nebo makadamové ořechy
- jpa -