Kuchyňských vah je v současnosti na trhu nepřeberné množství. Díky svému designu často již nejsou jen nezbytným kuchyňským vybavením, ale poslouží také jako zajímavý dekorativní prvek. Při výběru se zaměřte na to, jakou má váha nosnost, což znamená, jakou maximální hmotnost je schopna zvážit, zda je její součástí miska, z jakého materiálu je vyroben podnos, a v neposlední řadě jsou podstatné také rozměry váhy. Vybírat dnes můžete digitální kuchyňské váhy z různých materiálů – nerezu, skla i plastu.
Foto: Digitální kuchyňská váha ETA
Proč digitální a ne mechanická?
Mechanické váhy mají jednu velkou nevýhodu a to, že nedokážou zvážit suroviny přesně. Jejich odchylka se pohybuje až okolo 20 g, což je poměrně hodně. Proto se od nich pomalu přechází k vahám digitálním, které kromě přesnosti vynikají také možností volby měrných jednotek a spoustou dalších užitečných funkcí. Digitální váhy vynikají jednoduchou obsluhou a váží dosti přesně, jejich odchylka je pouhý 1 g. Setkat se však můžeme i s takovými, jejichž přesnost je desetina gramu (0,1g). Digitální kuchyňské váhy jsou tedy až 20x přesnější, než váhy mechanické. Jejich obvyklá maximální váživost jsou 3 kg, ale dají se již pořídit i modely s váživostí 5 až 10 kg. Kuchyňské váhy s nosností nad 5 kg však nejsou v běžných domácnostech většinou potřeba.
Funkce usnadňující práci
Moderní kuchyňské digitální váhy jsou vybaveny funkcemi, jako je například dovažování, upozornění na přetížení či indikace stavu baterie. Zajímavá je rovněž funkce TARA, která umožňuje nastavit nulovou hodnotu na váze i v případě, že na ní již leží nějaký předmět. To se hodí v případě, že jsme koupili váhu, u níž nebyla miska a také pro možnost vážení několika surovin současně. Veškeré tyto moderní funkce, které nám dokáží zpříjemnit nebo výrazně ulehčit přípravu pokrmů, najdeme na digitálních váhách.
Foto: Emos kuchyňská digitální váha
Digitální kuchyňské váhy jsou často vybaveny také funkcí automatického vypnutí při nečinnosti, což šetří baterii a zajišťuje její dlouhou výdrž. Indikátor slabé baterie nás zase upozorní na nutnost výměny baterií. Tyto váhy mohou navíc ukazovat i hodiny – funkce nechybí především závěsným vahám, ale najdete je již také u některých stolních vah. Jejich výhodou je, že se dají využívat také jako minutky. Kdyby se vám někdy dostal pod ruku recept z Anglie, jistě využijete také možnosti přepínání váhových jednotek z kilogramů na libry a opačně. Nebudete tak muset údaje složitě přepočítávat. Dalším bonusem pak může být i vestavěný teploměr. Při výběru vhodné kuchyňské digitální váhy si pečlivě rozmyslete, jaké vlastnosti a funkce jsou pro vás důležité.
Jaký materiál vybrat?
V nabídce jsou dnes váhy s plastovým, skleněným, nerezovým a dokonce i chromovaným podnosem. Myslete vždy na to, že pracovní plocha by měla být hygienická a snadno omyvatelná, což všechny tyto materiály splňují. Ale dalším důležitým požadavkem je i nepřenositelnost pachů a chutí, v čemž plast trošku pokulhává. A proto jsou také digitální váhy s podnosem z plastu nejlevnější. Mnohem lépe je na tom nerez, který odolává korozi a je snadno omyvatelný. Nerezová plocha může být buď lesklá, nebo kartáčovaná (zdrsněná) odolávající otiskům prstů. Oblíbeným materiálem je také sklo, které rovněž nepřenáší pachy ani chutě, snadno se udržuje a navíc je designově atraktivní. Tyto váhy se často vyrábí i ve verzi „slim“ či „ultra slim“ – jsou tedy velmi tenké, bezpečnostní tvrzené sklo dosahuje tloušťky okolo 3mm. Celá váha pak může dosahovat výšky pouhých 14 mm.
Foto: Salter 1060 kuchyňská váha
Zavěsit váhu na zeď? Proč ne!
Každý, kdo má menší kuchyň a snaží se v ní šetřit místem, jistě ocení vychytávku v podobě závěsné digitální váhy. Vzhledem k tomu, že se pevně připevňují na stěnu, nezabírají drahocenné místo na kuchyňské lince ani nikde jinde. Kromě toho, že šetří místo, nabízí veškeré užitečné funkce, jako váhy stolní. Jejich maximální váživost je však omezena jejich konstrukcí, obvykle mají nosnost do 3 kg.
Dietní váhy pomohou v boji s kilogramy
Pokud bojujete s nadbytečnými kily, nebo si ze zdravotních důvodů potřebujete zvážit vždy jen malé množství jídla, skvěle vám poslouží dietní digitální váha. K jejím výhodám patří maximální přesnost vážení s rozlišením až 0,1g. Za nedostatek pak ale může být považována poměrně malá váživost, která ve většině případů nepřesahuje 500 g. Dietní váhy je možné využívat rovněž pro vážení kojeneckého jídla a díky svým malým rozměrům jsou vhodné i na cesty. U některých dražších modelů nechybí funkce výpočtu nutriční hodnoty dané potraviny, včetně obsaženého množství cukru, tuku, vlákniny, proteinů a cholesterolu. Tyto naměřené hodnoty je možné uložit a sledovat tak přísun energie po určitý časový úsek.
- jpa –