Úsporné uskladnění
Vhodný sklep s přiměřenou teplotou a vlhkostí si může málokdo dovolit. Uložit jablka tak, aby bez úhony vydržela celou zimu, vyžaduje stálé prostředí, jablka zaberou poměrně hodně místa a ještě je potřeba uskladněnou úrodu pravidelně přebírat a třídit. Suma sumárum, jablka uskladnit ve sklepě je časově náročné, proto se vyplatí najít jiný způsob zpracování. Způsobů, jak uskladnit jablka je několik a nejvýhodnější je zpracování ovoce kombinovat.
Mražení
Pro úsporu místa v mrazáku je výhodnější čerstvé ovoce zamrazit v předzpracované formě, např. v podobě vylisované ovocné šťávy, dřeně či protlaku. Nevýhodou je, že jablka pak zabírají místo v mrazáku poměrně dlouho dobu, ale za to se k zamrazení hodí především mechanicky poškozené plody, které se k jinému zpracování nehodí.
Sušení
Nejméně náročné na místo je uskladnění sušených jablek. Sušiček je na trhu obrovský výběr, takže se dá zpracovat najednou i poměrně velké množství ovoce. Před sušením je vhodné nakrájet jablka na rovnoměrné plátky (křížaly) o síle kolem 1 cm. Zamezení oxidace, změny barvy při sušení (zhnědnutí) je možno dosáhnout krátkým namočením do vody okyselené citrónovou šťávou nebo kyselinou citrónovou (1% koncentrace). Určité úspory lze dosáhnou zpracováním jablek na sušené ovocné placky.
Jablka ve sklenici
K tradičním způsobům zavařování jablek patří kompoty, jablečná povidla, jablka ve vlastní šťávě či domácí výroba dětské přesnídávky. To vše však vyžaduje cukr, a kdo nemusí sladké, ten se takovým produktům vyhýbá. Jsou ale i jiné způsoby, například
Jablkové chutney
1 kg jablek (nejlépe nakyslých), 1 a 1/2 šálku cukru, 1 a 1/4 šálku octa, 2 velké cibule nakrájené nadrobno, 6 až10 stroužků česneku nakrájeného na plátky, 3 lžíce rozinek, 1 lžíce soli, 1 lžička zázvoru, 1 lžička pálivé papriky, 1 malá lžička kari
Oloupaná a rozkrájená jablka dáme vařit, přidáme přísady a na mírně bublavém ohni vaříme do zhoustnutí. Plníme do nahřátých sklenic a hermeticky uzavřeme.
nebo
Vánoční pečený čaj
500 g jablek, 500 g pomerančů, 500 g sušených švestek, 500 g třtinového cukru, 1 citron, 1 balíček skořice, 5 až10 ks hřebíčku, vanilku, badyán
Jablka důkladně omyjeme, pomeranče a citron oloupeme a vše nakrájíme na malé části. Vše ovoce, už i se švestkami, důkladně navzájem promícháme a rovnoměrně vysypeme na plech. Posypeme třtinovým cukrem a kořením. Ještě jednou pořádně promícháme a dáme do vyhřáté trouby péct při teplotě 150 ° C na 30 - 40 minut. Po upečení naplníme do menších skleniček, ihned uzavřeme a otočíme dnem vzhůru. Necháme vychladnout a uskladníme v chladu.
Jablka v láhvi
Tekutá forma jablek patří k nejúspornějšímu zpracování, co se týče místa a také k nejvíce výtěžné metodě. Na mošt se zpracují i méně vzhledná jablka a z odpadu je možné vyrobit ještě jablečný ocet.
Nejlepší mošty se získávají kombinací několika odrůd. Kyselejší jablka dodávají moštu specifické aroma a kyselinky, sladké odrůdy pak cukernatost. Orientačně lze vylisovat 100 litrů jablečného moštu ze 145 kg čerstvých jablek, tj. cca 70 % výtěžnost. Pasterovaný mošt vydrží i dvě sezóny. Aktuální přehled moštáren ve vašem regionu najdete zde.
Jednoduchá metoda výroby jablečného octa
Budeme potřebovat zavařovací sklenici se širokým hrdlem, odpad z jablek (využijeme slupky i "ohryzkem", které bychom jinak pravděpodobně vyhodili), kousek látky nebo hedvábný papír, 3 díly vody, 1 díl sladidla (cukr nebo med).
Zbytky z jablek necháme uschnout. Když se slupky začnou kroutit a hnědnout nasypeme je do připravené sklenice a doplníme vodou a sladidlem podle potřeby. Hrdlo sklenice překryjeme kouskem látky nebo hedvábným papírem, aby se do ní nedostaly mušky, ale aby mohl vznikající ocet „dýchat“. Sklenici necháme v tmavé teplé místnosti, klidně i v blízkosti radiátoru. Asi po třech až pěti dnech se na povrchu tekutiny vytvoří šedý povlak. Přesně tak to má být, proto necháme sklenici na svém místě asi měsíc. Potom celý obsah sklenice přecedíme přes gázu do lahví a dobře uzavřeme. Jablečný ocet skladujeme v chladu a temnu, kde vydrží několik měsíců. V případě, že je výsledná chuť příliš silná, můžeme ho zředit vodou. Bez velké práce tak získáme zdravý ocet, který se dá využít na přípravu dresinků do zeleninových salátů či na ochucení omáček.
Trochu zdravého mlsání
Jablkové želé bonbóny
500 g, jablek, 250 g cukru, 80 g strouhaného kokosu na obalení, 40 g čirého dortového želé, 250 ml vody
Omytá, neoloupaná jablka zbavená jadřinců nakrájíme na kostičky, v hrnci spolu s vodou je vaříme 20 minut, mírně zchladlá nakonec rozmixujeme. Jablečné pyré dáme do hrnce, cukr smícháme s dortovým želé a zamícháme k jablkům. Za stálého míchání, na velmi mírném zdroji tepla, necháme hmotu 3 minut probublávat. Rozvařené želé nalijeme do formy, aby vznikla vrstva vysoká 3 cm. V chladu necháme ztuhnout a potom plát nakrájíme na kostky, obdélníčky či jiné tvary, které ještě obalíme ve strouhaném kokosu. Bonbóny uskladníme v dobře těsnící dóze.
Autor: Irena Forejtová