Citrusy a jejich vliv na naše zdraví, krásu i štíhlou linii

23.10.2024 / redakce

Objevte, jak citrusy nejen podporují imunitu díky vitamínu C, ale i zlepšují zdraví pokožky, vlasů a nehtů. Přečtěte si, jak pomáhají proti nachlazení, kocovině a dokonce s prevencí rakoviny. Zjistěte, jak je využít v kuchyni a kosmetice pro zdraví i krásu.

Právě v zimním období bychom se měli do nejvíce “dopovat” vitamíny všeho druhu. Jelikož jsou teď obchody plné pomerančů, mandarinek a grepů, měli bychom využít právě jejich síly v boji proti nachlazení. Citrusy však pozitivně působí i na naši krásu, díky nim můžeme mít pleť bez vrásek, lesklé vlasy i pevné nehty.

Většina z nás si v době, kdy pociťujeme nachlazení, jako první pomoc uvaří horký čaj s citronem a medem. Nejen citron, ale všechny citrusy obsahují velké množství vitamínů, proto jsou tedy skvělými pomocníky při léčbě nemoci.

Plné vitamínů a minerálů

V citrusech je obsaženo především velké množství vitamínu C, který je silným antioxidantem. Pokud jej máme dostatek, náš imunitní systém funguje bez problémů a dokáže bojovat s různými infekcemi. Ve 100 gramech citrusu je obsaženo mezi 30 až 50 miligramy vitaminu C, přičemž jeho doporučená denní dávka je 60 miligramů. Denně tak stačí sníst dva větší citrusové plody, abychom měli dostatečný přísun vitamínu C. V citrusech je dále obsažen také vitamín A i široká škála vitamínu B. Zároveň jsou plné vlákniny a minerálních látek, jako je vápník, hořčík, draslík a fosfor.

Je třeba zmínit také vysoký obsah kyseliny listové v citrusových plodech. Kyselina listová je vlastně vitaminem patřícím do skupiny vitamínů B. Je nezbytná pro tvorbu nových buněk, umožňuje dospívání červených krvinek a snižuje riziko výskytu vývojových vad u nenarozených dětí. Kyselinu listovou je dobré z citrusových plodů přijímat v syrovém stavu, vhodné je lisování šťávy z čerstvého ovoce.

Citrusy pro zdraví a štíhlou linii

Citrusy proti všem neduhům

Citrusy nám pomohou nejen při rýmě a nachlazení. V poslední době se čím dál více o citrusech mluví v souvislosti s prevencí rakoviny. Obsahují totiž tzv. fytochemikálie, jako jsou limonoidy, flavonoidy a karotenoidy. Tyto látky jsou další skupinou velmi účinných antioxidantů a významnými bojovníky proti nádorovým onemocněním. Pravidelná konzumace citrusů údajně snižuje riziko vzniku rakoviny prsu, kůže, trávicího traktu či plic. Také výrazně přispívají k léčbě infekčních onemocnění. Jelikož citrusy obsahují vysoký podíl minerálních látek a vody, jsou rovněž skvělými pomocníky při kocovinách. Citronovou kůru je zase možné využít při potížích s artrózou, dnou a revmatismem. Konzumace grepu pak ulevuje od potíží s křečovými žilami, pomáhá trávení a zároveň posiluje střevní mikroflóru. Nejen dužina grepu, ale také grepová jádra jsou užitečná - jsou zdrojem antioxidantů a mají silné antibiotické účinky. Doporučuje se konzumace grepové tinktury, která je k prodeji v lékárnách či prodejnách zdravé výživy, ale vyrobit si ji můžete i doma. Pomáhá tělu bojovat s běžnými nepřátelskými viry, bakteriemi a plísněmi.

Chcete si připravit čerstvou ovocnou šťávu? Zkuste Lisy na ovoce a zeleninu. Ideální pomocník na léto!

Citrusy pro zdraví a štíhlou linii

Zdravé mlsání

Vzhledem k tomu, že je v citrusech spousta vlákniny a zároveň neobsahují žádný tuk, mohou být vhodným doplňkem jídelníčku při redukční dietě. Obsahují pouze jednoduché cukry, jako je fruktóza, glukóza a sacharóza, které zásobují tělo rychlou energií. Jde o nízkokalorické potraviny, v pomeranči se nachází asi 70 kalorií, grapefruit jich má asi 90. Pojídání citrusů údajně zamezuje chuti na sladké. Pokud tedy také bojujete s nadváhou, rozhodně byste měli citrusy do jídelníčku zařadit. Lidé, kteří pravidelně užívají nějaké léky, by měli citrusy konzumovat jen s mírou. Existuje totiž spousta léčiv, která se s citrusy nesnášejí. O vhodnosti konzumace citrusů se proto vždy poraďte se svým lékařem.

Citrusy pro zdraví a štíhlou linii

Využití citrusů v kuchyni

Mandarinky, pomeranče, grepy či pomela můžeme samozřejmě konzumovat jen tak syrové. Stačí je oloupat a zdravá svačinka je na světě. Jejich využití v kuchyni je však široké. Dají se použít jakožto ochucovadlo do studených či teplých nápojů, nebo si z nich můžeme připravit čerstvou šťávu, která je opravdovou vitaminovou bombou. Šťáva z limetek a citronů se zase často přidává do nejrůznějších dezertů, kterým dodá nejen skvělou chuť, ale zároveň díky ní vyšlehaný bílek lépe drží pohromadě. Oblíbená je rovněž cukrová poleva s citronem, stejně tak jako limetkový sorbet nebo pomerančová šlehačka.

Máte rádi ovocné saláty? Pak v nich mandarinka, pomeranč ani grep nesmí chybět. Využít se dá i chemicky neošetřená kůra z citrusů. Můžete si z ní vytvořit například kandované ozdoby a doplnit jimi domácí dezerty. Citrusy se ovšem nemusí využívat pouze ve sladké kuchyni, velmi dobře se uplatní také v kuchyni slané či masové. Například ryby a mořské plody si bez citrónu snad ani nejde představit. Připravit si také můžeme například limetkovo-česnekovou majonézu a výborně chutná i vepřové maso na pomerančích.

Co takhle zkusit na Vánoce připravit kapra na mandarinkách

Kapr na mandarinkách - recept

Potřebujeme:
olej, 1 velký pomeranč, ½ citronu, 2 lžíce másla, 600 g filé z kapra, 2 lžíce hladké mouky, 3 mandarinky, na ozdobu čerstvě nasekanou petrželku, dle chuti podravku a bílý pepř

Postup:
Očištěné filé z kapra nakrájíme na jednotlivé porce, pokapeme z obou stran citronovou šťávou a necháme 30 minut stát. Filé poté ze všech stran posypeme podravkou, lehce osolíme, opepříme a obalíme v mouce. Kapra opečeme na oleji, podlijeme pomerančovou šťávou, přidáme máslo a 2 mandarinky rozdělené na měsíčky. Maso chvíli dusíme. Hotového kapra na mandarinkách rozdělíme na talíře a ozdobíme zbylou mandarinkou a petrželkou.

Pokud rádi experimentujete, můžete se vrhnout do přípravy nějaké dobroty z thajské kuchyně, jako je například thajský salát z pomerančů

Thajský salát z pomerančů - recept

Potřebujeme:
50 g čerstvých sojových klíčků, 30 g zelených fazolek, 10 g arašídů, 2 lžíce rybí omáčky, šťávu z půlky limetky, 1 lžíci hnědého cukru, 1 chilli papričku, 1/2 pomeranče, 30 g mrkve nakrouhané na nudličky

Postup:
Mrkev, fazolky, sojové klíčky a ořechy dáme do hmoždíře a dobře promícháme. Lehce pomačkáme, aby směs pustila trochu šťávu. Přidáme jemně pokrájenou chilli papričku, hnědý cukr, rybí omáčku, šťávu z limetky a měsíčky pomeranče. Vše jemně promícháme a na závěr ozdobíme koriandrem.

Další obdobou tohoto salátu je thajský salát z pomela s kuřecím masem a krevetami

Thajský salát z pomela s kuřecím masem a krevetami

Potřebujeme:
1 pomelo, 3 kuřecí prsíčka, 1 šálek vyloupaných předvařených krevet, 1 lžičku nakrájených chilli papriček, 1 a půl lžíce thajské rybí omáčky, 1 a půl lžičky cukru, šťávu z 1 limetky, 1 a půl lžíce nakrájené čerstvé natě koriandru, 1 salát lollo rosso, 1/4 šálku opražených a nasekaných burských oříšků, 6 cibulí nakrájených a orestovaných šalotek, olej

Postup:
Pomelo oloupeme a rozdělíme na menší kousky. Dáme ho do misky a přidáme na proužky nakrájená a osmažená kuřecí prsa a předvařené krevety. V další misce smícháme rybí omáčku s nakrájenými chilli papričkami, cukrem, šťávou z limetky a koriandrem. Vše přidáme k pomelu, krevetám a kuřecímu masu. Na talíře si položíme omyté listy salátu a na ně vložíme hotovou směs. na závěr vše posypeme arašídy a plátky orestované šalotky.

Využití citrusů v kosmetice

Citrusy mohou pomoci i s různými kosmetickými nedostatky, jako jsou roztřepené nehty, jemné vlasy bez lesku či špatný stav pleti. Například citronová šťáva v kombinaci s lihem dokáže nahradit pleťové tonikum, pokud ji však smícháte s mořskou solí, poslouží jako přírodní peeling. Pokud si citronovou šťávou přelijete umyté vlasy, budete je mít krásně lesklé. Sušenou pomerančovou kůru můžeme rozemlít a smíchat s minerální vodou či mlékem, získáme tak prostředek pro dokonalé očištění a omlazení pleti. Grepový olej je zase využíván pro zmírnění projevů akné a pomáhá také proti lupénce. O citronu se dříve mluvilo jako o rychlém bělidle chrupu, ale zubaři dnes od tohoto způsobu bělení zubů odrazují, protože citronová šťáva ničí zubní sklovinu. Pokud se rozhodnete citrusy používat jakožto přírodní léky na pokožku, dávejte pozor, aby nebyly chemicky ošetřené.

Text: redakce