V dřevěných udírnách lze topit dřevem, štěpkou i pilinami
Co se týče univerzálnosti topiva, tak jsou na tom nejlépe dřevěné udírny s kovovým topeništěm, ve kterých lze topit dřevem, štěpkou i pilinami. Velmi často jsou také udírny tohoto typu vyráběny svépomoci. Topeniště je nejčastěji kovové, udící komora dřevěná a kouř je přiváděn do udící komory kovovým kouřovodem. Teplotu v udírně ovládáme přikládáním nebo naopak regulací ohně mokrými pilinami a vzduchovými klapkami.
Druh dřeva, kterým topíme, má zásadní vliv na chuť a vůni vyuzených pokrmů. Nejčastěji se používá tvrdé dřevo jako buk, bříza nebo olše a dřevo ovocných stromů – jabloně, hrušně. Dřevo slivoní samostatně nepoužíváme, protože je maso po něm štiplavé, ale pár polínek na závěr zvýrazní chuť. Nikdy nepoužíváme dřevo jehličnanů.
Největší výhodou topení dřevem jsou nízké náklady, zvláště pokud máme zásobu dřeva z vlastní zahrady, od známých apod. Dřevo by mělo být vysušené, zbavené kůry a zdravé, bez hub a hniloby. Nikdy také nepoužíváme dřevo barvené.
Topení dřevem má i své nevýhody. Především je to horší regulace teploty v udírně, která vyžaduje značné zkušenosti. Zjednodušeně by se dalo říci, že pro začátečníky a samouky není topení dřevem vhodné.
Elektrické udírny a topení v nich
I u elektrických udíren existují různé typy, ale většina z nich není stavěná na topení kusovým dřevem. V elektrických udírnách se nejčastěji topí štěpkou, pilinami nebo udícími briketami. Velkou výhodou elektrických udíren a topení v nich je snazší regulace teploty a velký výběr různých druhů štěpek a briket s příchutí, ať už jednotlivých dřevin nebo bylinek.
S dřevem ovocných stromů není v našich podmínkách až takový problém, ale sehnat ořechovec hickory nebo pekanový ořech, to už je pořádný oříšek. Velmi oblíbené jsou také brikety s příchutí různých bylin, chmele, sudu od whisky, zázvoru, chilli apod.
Zejména pro začátečníky a ty, kteří chtějí při uzení maximální pohodlí s jistotou dobrého výsledku, jsou ideální volbou elektrické digitální udírny na brikety. Velmi přesně v nich dokážeme regulovat teplotu, nastavit čas a brikety si udírna z podavače přidává v pravidelných intervalech sama.
V případě elektrických udíren na štěpku a piliny, je nutné vybírat hrubost dle doporučení výrobce. Také některé elektrické udírny na piliny jsou vybaveny zásobníkem na piliny s automatickým podavačem pro pohodlné a přesné ovládání.
Přečtěte si také
Jak udit bezpečně a zdravě
Uzení masa na grilu
Jaký je rozdíl mezi dřevěnou a elektrickou udírnou?
Jak zvolit správnou teplotu při uzení masa?
Jak správně naložit maso na uzení?
- PR článek -