Mezi nejoblíbenější chuťovky k pivu, které by neměly chybět na žádném jídelníčku správné české hospody, ale můžeme si je velice jednoduše připravit i sami doma, patří tradiční utopenci neboli špekáčky s cibulí naložené v octové vodě a koření, nakládaný hermelín s česnekem a feferonkou nebo domácí tlačenka s cibulí a octem.

Všechno kyselé a pálivé je přesně to, co k pivu chutná nejlépe. Mnozí fajnšmekři, zejména z Moravy, si oblíbili pravé olomoucké tvarůžky s čerstvým chlebem a máslem, jiní dávají přednost uzeným matjesům nebo smaženým ančovičkám, tedy takzvaným grundlím.

Oblíbenou pivní pochoutkou, jak už sám název napovídá, je pivní sýr, který je možné konzumovat s chlebem připravený jako sice nevábně páchnoucí, ovšem výtečná pomazánka z onoho sýra, cibule, hořčice, pepře, mleté papriky, sardinek a panáka černého piva. Některá restaurační zařízení pak vedle tradiční nabídky připravují k pivu také třeba pálivé smažené papričky Japapeňo plněné sýrem, pikantní balkánský sýr s rajčaty, ďábelské topinky, cibulové kroužky v pivním těstíčku nebo Hemenex.

Chuťovky k pivu si už za poslední desítky let získaly podobně náruživou oblibu stejně jako jednotlivé značky piva. Už se nechodí jen do hospody, kde "mají dobré pivo", ale také do hospody, kde "mají nejlepší utopence“ nebo „nejlepší nakládaný hermelín". Pokud máte chuť připravit si tyto sice nepříliš zdravé, ale velmi chutné pokrmy doma, pak zkuste naše recepty.

Domácí nakládaný hermelín

Suroviny na 4 porce:
4 kusy sýru Hermelín
rostlinný nebo olivový olej
4-8 feferonek
3-4 stroužky česneku
pepřové koření, případně mletý pepř
sladká mletá paprika
chilli
podle vlastních chuťových buněk další koření - tymián, bobkový list, nové koření, oregano, bazalka...
vhodná sklenice
pivo a čerstvý chléb

Postup:
Hermelíny podélně rozkrojíme a na každou půlku namažeme vrstvičku vylisovaného česneku, množství dávkujeme podle libosti. Jemně okořeníme pepřem, paprikou, chilli a případně jiným kořením, které máme rádi. Velmi chutná je bazalka nebo oregáno. Okořeněné půlky hermelínu slepíme znova k sobě. Do vhodné sklenice nalijeme trochu oleje a vložíme jeden hermelín. Posypeme kořením, dolijeme olej a vložíme další hermelíny, které vždy dokořeníme a dolijeme olejem. Sklenici doplníme feferonkami (někdo dává přednost cibuli), uzavřeme a vložíme na minimálně týden do chladnějšího prostředí (sklep, lednice, spíž). Pokud máte raději spíše tekoucí hermelín, stačí ponechat sklenici při pokojové teplotě zhruba 4 dny. Hermelín servírujeme s naloženou feferonkou, dobrým pivem a čerstvým křupavým chlebem.

Tip: Zajímavou kombinací chutí je servírovat nakládaný hermelín s brusinkami.

Domácí utopenci

Suroviny na 4 porce:
1 kg špekáčků či kabanosu
1/2 kg cibule
0,5 litru octa
1,5 litru vody
1 ks přípravku Deko
10 kuliček nového koření
3ks bobkového listu
1 lžička hořčičného semínka
lžíce cukru
lžíce soli

Postup:
Špekáčky nebo kabanos oloupeme a nakrájíme na špalíčky (špekáčky je možné nechat vcelku). Cibuli rovněž oloupeme a nakrájíme nadrobno či na kolečka. Do vhodné sklenice klademe vždy střídavě cibuli a špekáčky, až vyčerpáme všechny suroviny. V hrnci mezitím svaříme nálev z vody, octa, Deka, soli, cukru a koření. Ten po nalijeme na špekáčky s cibulí. Sklenici uzavřeme a vložíme do spíže na minimálně týden až 10 dní. Utopence konzumujeme s čerstvým chlebem a dobře vychlazeným pivem. Pro milovníky ostrých jídel je ideální k utopencům přihodit několik feferonek.

Autor: efa