Černý bez (Sambucus nigra) je rostlinou, která je ověřená generacemi – sbíraly jej již naše babičky a před nimi zase jejich babičky. Již tehdy byly totiž v lidovém léčitelství známy jeho léčivé účinky. Na keře černého bezu můžete narazit téměř na každém kroku, tak proč neudělat něco pro své zdraví a nevyzkoušet ho? Černý bez roste u lesů, na stráních, v parcích, u polí, luk a dokonce často lemuje rušné silnice. Kvete ke konci května a v červnu, jeho plody pak dozrávají v září a říjnu. V tuto dobu jsou pak keře vždy obsypány množstvím ptáků, kteří ozobávají temně fialové plody. Pokud byste tedy měli zálusk i na plody, tzv. bezinky, musíte být ve sběru rychlejší než oni.
Léčivý od kořene až po květy
Černý bez je jedinečný v tom, že je možné jej pro léčebné účely využít úplně celý. Nejvyšší koncentrace účinných látek se nachází v kořenu, ale obsaženy jsou také v kůře, listech, mladých výhonech i květech. Nejčastěji se však sbírají právě květy, případně plody nebo listy. Je však třeba dávat pozor na nezralé plody a listy, které obsahují mírně jedovaté látky a z toho důvodu se nevyužívají vnitřně. Černý bez má dnes jinak široké využití v léčitelství, potravinářství a farmacii. Ale pozor! Černý bez může být pro někoho také silný alergen!
Tajemství bezových květů
Květy černého bezu sbíráme, jen když jsou plně rozkvetlé. Následně je sušíme buďto rozprostřené ve vrstvě, nebo zavěšené v dobře větrané místnosti. Po usušení je možné květy skladovat v tmavé uzavíratelné nádobě na suchém místě. Květy černého bezu je však možné využívat také čerstvé. A s čím nám mohou bezové květy pomoci? Jejich léčivé účinky využijeme při nachlazení a respiračních onemocněních (angína, chřipka, kašel, záněty dutin atd.). Černý bez také usnadňuje vykašlávání, snižuje teplotu a zlepšuje dýchání. V takových případech pomůže čaj nebo sirup z květů.
Květy černého bezu jsou nezaměnitelné zejména svou vůní, foto: priroda.cz
Látky obsažené v bezových květech pomáhají čistit tělo a zbavují nás usazených toxinů, jako je kyselina močová. Jsou tak vhodné k léčbě revmatu a dny, pomáhají také při potížích s močovými cestami a ledvinami (ledvinové a močové kameny). Také pokud trpíte na nadměrné zadržování tekutin v těle a na otoky, měli byste pít bezový čaj. K dalším pozitivním účinkům bezových květů patří snižování krevního tlaku, zlepšování pružnosti cévních stěn a zmírňování zažívacích potíží. Bezový čaj i sirup mohou mít mírně projímavé účinky, což ocení lidé trpící zácpou. Nálev z květů černého bezu je vhodný rovněž k čištění a omývání citlivé pokožky, využijí jej lidé alergičtí na nešetrné chemické přípravky.
Co vše si můžeme připravit z květů černého bezu?
Med z černého bezu
Potřebujeme: 30 květů černého bezu, ¾ l vody, 1 citron (s kůrou), 1 a 1/2 kg cukru, 2 sáčky vanilkového cukru
Příprava: Květy černého bezu povaříme asi 10 minut s citronem a poté je necháme louhovat po dobu nejméně 24 hodin. Výluh scedíme, přidáme do něj krystalový a vanilkový cukr a vaříme do zhoustnutí. Plníme do sklenic a uchováváme v chladu a temnu. Bezový med je možné používat stejně jako klasický včelí med, je ideálním pomocníkem při nachlazení.
Bezový čaj
Potřebujeme: sušené květy černého bezu a vodu
Postup: Do hrníčku dáme 2 lžičky sušených bezových květů, přelijeme je vroucí vodou a necháme 10 minut louhovat. Nálev slijeme a můžeme pít. Bezový čaj je skvělý v tom, že je sám o sobě nasládlý a není třeba jej doslazovat. Hodí se pít preventivně (skleróza), ale výborný je v boji proti virózám a při horečkách.
Bezový sirup
Potřebujeme: 40 květů černého bezu, 6 l převařené studené vody, 4 a 1/2 kg cukru, 40 g kyseliny citronové, 1 balíček kyseliny sorbové
Postup: Opláchnuté květy namočíme do vody, kde je necháme po 24 hodin. Poté je scedíme přes plátýnko a do výluhu přidáme cukr, kyselinu citronovou a sorbovou a vše společně mícháme až do rozpuštění. Roztok nalijeme do vypařených láhví a uložíme. Sirup je možné přidávat v létě do vody nebo minerálek, v zimě zase pomáhá v boji s nachlazením a snižuje teplotu.
Bezová sodovka
Potřebujeme: 1/4 kg cukru, 4 l vody, 1 citron, 4 velké plně rozkvetlé květy černého bezu
Postup: Cukr a vodu svaříme a necháme vychladnout. Nalijeme do okurkové sklenice a přidáme oloupaný a na kolečka nakrájený citron a květy černého bezu. Hrdlo přikryjeme papírovým ubrouskem, ten převážeme, a sklenici postavíme na okno. Za čtyři dny dojde k mírnému zkvašení, což znamená, že je sodovka připravená k pití.
Bezový ocet
Potřebujeme: květy černého bezu a ocet
Postup: Květy bezu opláchneme a necháme oschnout, poté je nasypeme do větší sklenice a zalijeme octem tak, aby byly celé potopeny. Sklenici zakryjeme a umístíme na dva až tři týdny do chladu. Ocet následně scedíme přes plátýnko do lahví a ty pečlivě uzavřeme. Ocet využijeme u hořečnatých onemocnění dětí, kdy jim můžeme octem potírat dlaně a chodidla.
Kosmatice – smažené bezové květy
Potřebujeme: 3 vejce, 200 ml bílého vína, špetku soli, hladkou mouku, 12 květů černého bezu, olej na smažení a med
Postup: Rozšleháme bílé víno a vejce, přidáme špetku soli a postupně přisypáváme mouku do té doby, než se nám vytvoří polohusté těstíčko (asi jako palačinkové). Použité víno je možné nahradit také mlékem. Do těstíčka pak namáčíme omyté a osušené květy černého bezu a smažíme je na rozpáleném oleji dozlatova. Usmažené květy pokapeme medem a podáváme. Kdo by chtěl sladší variantu, může do těstíčka přidat cukr nebo med a smažené květy posypat mletou skořicí.
Opomíjené plody bezu
Také bezové plody – bezinky mají široké možnosti využití. Tyto tmavě fialové až černé bobulky jsou plné šťávy a dají se z nich rovněž připravovat různé sirupy, limonády i čaje. Obsahují cukry, kyselinu jablečnou, třísloviny, pektin, silice, vitamíny A, B, C a barviva anthokyany. Je však třeba myslet na to, že syrové bezinky jsou mírně toxické a ve větších dávkách vyvolávají nevolnost. Tepelným zpracování však veškeré negativní účinky ztrácí, proto používáme vždy jen tepelně upravované zralé plody. Vyrábět z bezinek můžeme například protlaky, nebo povidla, můžeme je přidat do džemů a ovocných dření. Skutečnou lahůdkou je pak bezinkový likér nebo bezinkové víno.
Plody černého bezu, foto: botanika.wendys.cz
Z plodů černého bezu můžeme připravit:
Bezinkové víno
Potřebujeme: 2 l zralých plodů bezu černého, 4 l převařené a vychlazené vody, 3 zrnka pepře, 5 kuliček nového koření, 3 hřebíčky, 2 kg krystalového cukru a 5 dkg kvasnic
Postup: Plody zalijeme vodou a společně s kořením vaříme půl hodiny. Vzniklý odvar přecedíme přes plátýnko, přidáme do něj krystalový cukr a dalších 10 minut povaříme. Roztok zchladíme, a dokud je vlažný, vmícháme do něj rozdrobené kvasnice. Necháme 24 hodin odstát, znovu dobře promícháme a opět necháme 24 hodin kvasit. Nápoj poté scedíme do sklenice, kterou pevně ovážeme celofánem. Necháme ji stát v teple až do zimy, kdy víno stočíme do litrových láhví. Bezinkové víno je vhodné pít při migréně, zánětech nervů či ischiasu.
Bezinkový likér
Potřebujeme: 2 kg plodů bezu černého, 6 hvězdiček anýzu, 1 l vody, 1 kg cukru, 1 sáček vanilkového cukru, 2 dl instantní kávy a ½ l tuzemsku
Postup: omyté bezinky dáme do hrnce, zalijeme vodou, přidáme anýz a necháme je rozvařit. Šťávu necháme překapat přes řídké plátno, následně do ní přidáme cukr a znovu ji necháme povařit cca 7 až 10 minut, dokud se cukr nerozpustí. Do horké šťávy přidáme připravenou instantní kávu a po vychladnutí ještě tuzemák. Likér plníme do čistých a dobře uzavíratelných lahví. Skladujeme v chladu a temnu.
Bezinková povidla
Potřebujeme: 1 kg bezinek, 2 až 3 lžíce medu, 200 g cukru krystal, 50 g nastrouhaného perníku, šťávu z 1 citrónu, 1-2 lžíce rumu
Postup: Zralé plody bezinek rozvaříme s vodou na kaši. Vychladlé prolisujeme a do vzniklé šťávy přidáme cukr, nastrouhaný perník, med, šťávu z citrónu a rum. Za stálého míchání vaříme, dokud nejsou povidla dostatečně hustá. Ještě teplá povidla naplníme do vymytých a vysušených skleniček a sterilizujeme10-15 minut při 80 °C.
- jpa -